REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy za budynek niefigurujący w ewidencji nieruchomości należy płacić podatek

Czy za budynek niefigurujący w ewidencji nieruchomości należy płacić podatek /fot. Fotolia
Czy za budynek niefigurujący w ewidencji nieruchomości należy płacić podatek /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoba fizyczna nabyła nieruchomość budynkową. Budynek nie jest ujawniony w ewidencji gruntów i budynków. Czy ma ona obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości?

Tak. Choć budynek nie figuruje w ewidencji gruntów i budynków, podatnik ma obowiązek zapłacić podatek od nieruchomości.

REKLAMA

Sytuacja przedstawiona w pytaniu jest nieprawidłowa, ponieważ starosta jako organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków ma obowiązek ujawniania w niej wszelkich zachodzących zmian, w tym powstających nieruchomości budynkowych. Niezależnie jednak od przyczyn, dla których budynek nie figuruje w tej ewidencji, dla organów podatkowych gmin dane zawarte w niej są m.in. podstawą naliczania zobowiązań podatkowych, co wprost wynika z art. 21 ust. 1 ustawy z 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne. Fakt ten potwierdza również ugruntowana linia orzeczeń sądów administracyjnych (np. wyrok WSA w Szczecinie z 8 stycznia 2015 r., sygn. akt I SA/Sz 1018/14, wyrok WSA w Łodzi z 29 maja 2014 r., sygn. akt I SA/Łd 49/14).

Zobacz serwis: Finanse

REKLAMA

Pomimo to organ podatkowy powinien w zakresie wymiaru podatków w pierwszej kolejności stosować w całej rozciągłości zasadę prawdy obiektywnej z art. 122 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (dalej: Ordynacja podatkowa), zgodnie z którą „w toku postępowania organy podatkowe podejmują wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy w postępowaniu podatkowym”. Dlatego organ podatkowy, mając wiedzę o istnieniu budynku (wynikającą np. z aktu notarialnego czy informacji z ksiąg wieczystych), powinien wystąpić do właściwego starosty o sprostowanie danych ewidencji gruntów i budynków poprzez ujawnienie w niej faktycznie istniejącego budynku.

Co istotne w tym zakresie, z jednej strony, organy podatkowe, co do zasady, mają obowiązek uwzględniania przy wymiarze podatków danych z ewidencji gruntów, z drugiej jednak strony nie mają podstaw prawnych, żeby zobowiązać starostę do dokonania w niej zmian.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gminy mogą tylko prosić starostę o wprowadzenie zmian w ewidencji gruntów i budynków, wskazywać na konieczność takich aktualizacji.

Jeżeli jednak nie uda się przekonać starosty i organ podatkowy nie doprowadzi do ujawnienia budynku w ewidencji gruntów i budynków, wówczas powinien wobec podatnika (jeśli ten nie zgłosi budynku do opodatkowania) wszcząć z urzędu postępowanie podatkowe. W jego trakcie powinien przeprowadzić przeciwdowód wobec danych z ewidencji gruntów i budynków.

Zobacz serwis: Rozwój i promocja

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Czy za budynek niefigurujący w ewidencji nieruchomości należy płacić podatek

W artykule omówiono także kwestię przeprowadzenia przeciwdowodu wobec danych z ewidencji gruntów i budynków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    REKLAMA

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    Od 1 lipca nowy dodatek 1000 zł brutto. Kto tym razem się załapał?

    Od 1 lipca nowy dodatek 1000 zł brutto. Jest to inicjatywa rządu, który czeka w tej chwili na wykonanie prac legislacyjnych przez parlament i podpis prezydenta.  

    REKLAMA