REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zmiany w użytkowaniu wieczystym./ fot. Fotolia
Zmiany w użytkowaniu wieczystym./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmienią się zasady przekształcania prawa użytkowania wieczystego we własność. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad projektem ustawy, zaś przedstawiciele samorządu terytorialnego zgłaszają uwagi. Co się zmieni?

Aktualny projekt

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji, najbardziej aktualnym projektem ustawy o przekształceniu udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntów na cele mieszkaniowe w udziały we własności gruntów, jest projekt z dnia 7 listopada 2016 roku [dalej także: „projekt z dnia 7 listopada 2016 roku”].

REKLAMA

Zobacz: Gospodarka komunalna

Projekt ten zakłada „władcze, ustawowe przekształcenie udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntów zabudowanych budynkami wielolokalowymi na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntu na rzecz właścicieli lokali położonych w tych budynkach". [1] Regulacjami mają zostać objęte jednak nie tylko grunty, na których cel mieszkaniowy jest przeważający, czyli grunty zabudowane budynkami, w których lokale mieszkalne stanowią co najmniej połowę wszystkich lokali.

Prace nad projektem

REKLAMA

Jak wskazują pracownicy Ministerstwa Budownictwa i Infrastruktury, prace nad projektem w dalszym ciągu trwają, zostanie on też jeszcze prawdopodobnie zmieniony. Wątpliwości wyrażają w szczególności przedstawiciele samorządu terytorialnego. Dotyczą one m.in. tego, jaki zakres ma przybrać przekształcenie.

Dla przykładu, w projekcie z dnia 7 listopada 2016 roku nie ma mowy, aby ustawa objęła zakresem swojego zastosowania również właścicieli domów jednorodzinnych. Jednakże, pomysł taki jest poważnie rozważany, jako możliwy do wprowadzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Gazeta Samorządu i Administracji

Kwestią najbardziej istotną jest jednak odpłatność za przekształcenie.

REKLAMA

Projekt z dnia 7 listopada 2016 roku przewiduje, że w przypadku przekształcenia udziału w użytkowaniu wieczystym związanego z lokalem mieszkalnym, opłatę wnosi się przez okres 20 lat liczony od dnia wejścia w życie ustawy. Oznacza to (przy założeniu, że wysokość opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej oddanej na cele mieszkaniowe, wynosi 1% ceny nieruchomości), że opłata przekształceniowa w stosunku do takiego udziału będzie wynosiła łącznie 20% ceny nieruchomości (w przypadku jednorazowej zapłaty całości opłaty za przekształcenie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, użytkownikom wieczystym będzie przysługiwała ustawowa bonifikata w wysokości 50%). Powyższy okres jest aktualny również w przypadku przekształcenia udziału związanego z miejscem postojowym lub garażem. W przypadku zaś przekształcenia udziału związanego z własnością lokalu innego niż mieszkalnego, opłata przekształceniowa ma być, zgodnie z projektem z dnia 7 listopada 2016 roku, wnoszona przez 33 lata.

Projektowane rozwiązania są w dalszym ciągu konsultowane m.in. z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego i nie sposób na obecnym etapie przewidzieć, jaką formę ostatecznie przyjmą.

Jak wskazują przedstawiciele Ministerstwa Budownictwa i Infrastruktury, nie sposób też nawet w przybliżeniu wskazać, kiedy prace nad projektem ustawy się zakończą. Wyznaczony wstępnie, kolejny termin wejścia w życie ustawy (tj. dzień 1 lipca 2017 roku), wydaje się wątpliwy. Tym niemniej, pracownicy Ministerstwa podkreślają, że zależy im, żeby ustawa została uchwalona możliwie szybko.

[1] Pismo Ministra Infrastruktury i Budownictwa do Stałego Komitetu Rady Ministrów z dnia 8 listopada 2016 roku.

Wojciech Gwóźdź

aplikant radcowski, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki nieruchomościami

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

REKLAMA

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

REKLAMA