REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami 2019 i 2020 r.

Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami 2019 i 2020 r.
Zmiany w opiece zdrowotnej nad uczniami 2019 i 2020 r.
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 27 maja 2019 r. podpisano ustawę z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami. Już niedługo w każdej szkole dzieci będą miały zapewnioną opiekę dentysty oraz pielęgniarki.

Ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami wejdzie w życie 3 miesiące od dnia ogłoszenia. Wyjątek stanowią przepisy dotyczące orzeczeń lekarskich dla uczniów klas sportowych, które w życie wejdą 1 stycznia 2020 r.

REKLAMA

Profilaktyczna opieka zdrowotna w szkołach

Wszyscy uczniowie będą mieli zapewnioną opiekę pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania albo higienistki szkolnej. Pielęgniarki oraz higienistki sprawować będą profilaktyczną opiekę zdrowotną. Gabinety mają mieścić się w szkołach albo w miejscu określonym w umowie o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej.

Monitorowanie opieki zdrowotnej nad uczniami

Nadzór nad tym jak uczniowie otoczeni są opieką sprawować będą wojewodowie oraz Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Do zadań wojewody należeć będzie przetwarzanie oraz gromadzenie informacji o realizacji opieki zdrowotnej nad uczniami pozyskanych w ramach statystyki publicznej.

Z kolei do zadań Instytutu należeć będzie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • analiza informacji gromadzonych w ramach statystyki publicznej i ocena realizacji opieki zdrowotnej nad uczniami;
  • opracowywanie i przedstawianie ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku, corocznej informacji o realizacji opieki zdrowotnej nad uczniami;
  • proponowanie ministrowi właściwemu do spraw zdrowia kierunków zmian w opiece zdrowotnej nad uczniami;
  • proponowanie ministrowi właściwemu do spraw zdrowia kierunków zmian w kształceniu zawodowym osób sprawujących opiekę zdrowotną nad uczniami;
  • opiniowanie programów kształcenia podyplomowego pielęgniarek oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, w zakresie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami;
  • współpraca z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania w zakresie opracowywania i opiniowania programów edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia dla podmiotów działających na rzecz zapewnienia warunków realizacji opieki zdrowotnej nad uczniami.

Opieka dentystyczna

Na podstawie ustawy omawianej w niniejszym artykule dzieci w wieku szkolnym zostaną objęte również opieką dentystyczną. Będzie można również zatrudnić higienistkę stomatologiczną. Opiekę stomatologiczną będzie możną sprawować w gabinetach szkolnych, a jeśli taki gabinet nie zostanie zorganizowany w dentobusie lub gabinecie zlokalizowanym poza szkołą. Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia na pomysł wysyłania dentobusów w niektóre regiony (zwłaszcza w te, w których dostęp do opieki zdrowotnej jest utrudniony) wpadło już w 2008 r. Przez wiele lat nie udało się jednak tego zrealizować. Gabinetów stomatologicznych w polskich szkołach jest bardzo mało. W 2018 roku liczba szkolnych gabinetów, w których udzielane są świadczenia finansowane ze środków publicznych wyniosła 720 (dane Narodowego Funduszu Zdrowia). Najwięcej gabinetów w roku ubiegłym znajdowało się w województwie lubelskim (174), najmniej w śląskim (4). Podkreślić należy, że rodzice oraz pełnoletni uczniowie będą mieli prawo wyboru innego lekarza dentysty niż ten szkolny.

Przypomnijmy, że organem prowadzącym szkołę publiczną jest jednostka samorządu terytorialnego, więc to jej zadaniem będzie utworzenie gabinetu.

Darmowa opieka do 19. roku życia

Ustawa podpisana przez Prezydenta 27 maja 2019 r. ma na celu przede wszystkim zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w szkole niezależnie od jej typu oraz miejsca zamieszkania ucznia. Profilaktyczna opieka zdrowotna oraz profilaktyczne świadczenia stomatologiczne mają być sprawowane nad uczniami do ukończenia 19. roku życia. Z kolei uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego opieką otoczeni będą aż do ukończenia szkoły ponadpodstawowej. Podkreślenia wymaga fakt, że dentysta sprawujący opiekę stomatologiczną nad uczniami wykonuje świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia.

Nowe obowiązki dyrektora i organu prowadzącego szkołę

Zgodnie z nowymi przepisami dyrektor szkoły oraz organ prowadzący szkołę to podmioty odpowiedzialne za zapewnienie warunków organizacyjnych opieki zdrowotnej nad uczniami. Dyrektorzy współpracować będą z podmiotami sprawującymi opiekę zdrowotną nad uczniami oraz rodzicami w przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych lub higienicznych, w oparciu o procedury organizacyjne postępowania w celu zapewnienia warunków organizacyjnych opieki zdrowotnej. Ponadto dyrektorzy szkół będą obowiązani zapewnić pracownikom szkoły szkolenia albo inne formy zdobycia wiedzy na temat sposobu postępowania wobec uczniów przewlekle chorych lub niepełnosprawnych, odpowiednio do potrzeb zdrowotnych uczniów.

Z kolei zgodnie z art. 12. ust. 1 ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami organ prowadzący szkołę zapewni uczniom możliwość korzystania z:

  1. gabinetu profilaktyki zdrowotnej, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe;
  2. gabinetu dentystycznego spełniającego wymagania, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2190 i 2219 oraz z 2019 r. poz. 492).

Finansowanie opieki zdrowotnej nad uczniami

Opieka zdrowotna finansowana będzie ze środków ujętych w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia. Realizacja zadań, które wykonywać będzie Instytut Matki i Dziecka w Warszawie finansowana będzie z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    REKLAMA

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA