REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie tylko marszałek będzie tworzył szpitale

Dominika Sikora
Dominika Sikora

REKLAMA

REKLAMA

ZMIANA PRAWA - W tym tygodniu podkomisje sejmowe rozpoczną prace nad ustawami reformującymi system ochrony zdrowia. Posłowie wciąż czekają na zapowiedziane przez rząd poprawki.

W parlamencie na uchwalenie czeka sześć poselskich projektów ustaw zmieniających funkcjonowanie systemu lecznictwa. Wciąż nie wiadomo ostatecznie, jakie propozycje zmian do projektów zgłosi rząd. To natomiast zdaniem posłów może opóźnić prace nad projektami.

REKLAMA

- Poprawki rządowe są w trakcie uzgodnień międzyresortowych. Aby posłowie mogli nad nimi pracować, muszą być przyjęte przez Radę Ministrów. Wciąż nie wiadomo, kiedy może to nastąpić - mówi Damian Raczkowski, członek sejmowej Komisji Zdrowia.

REKLAMA

Jeżeli chodzi o projekt ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, która ma umożliwić przekształcanie publicznych szpitali bez ich wcześniejszej likwidacji w spółki prawa handlowego, przesądzone wydaje się wycofanie rządu z propozycji ograniczenia możliwości tworzenia szpitali tylko do samorządów wojewódzkich (urzędy marszałkowskie).

- W dalszym ciągu szpitale będą mogły tworzyć i nadzorować samorządy niższego szczebla, czyli powiatowe lub gminne - mówi Jarosław Katulski, przewodniczący Podkomisji ds. projektu ustawy o ZOZ.

Aby zachęcić szpitale do zmiany formy prawnej, resort zdrowia musi przygotować projekt ustawy, która pomoże im zlikwidować tzw. stary dług, czyli dług, który powstał przed 2004 rokiem. Ze wstępnych zapowiedzi resortu wynika, że zadłużone szpitale zyskać mają możliwość zamiany swoich zobowiązań na 20-letnie obligacje z gwarancjami Skarbu Państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Te propozycje wymagają jednak akceptacji resortu finansów. Jeżeli nie zostaną przyjęte, szpitale nie będą przekształcać się w spółki, bo w dalszym ciągu będą obciążone długami - uważa Jarosław Katulski.

Kolejny projekt ustawy o szczególnych uprawnieniach pracowników ochrony zdrowia również wymaga zmian. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje m.in. zmianę przepisów dotyczących dodatków naukowych. Obecnie projekt ustawy narzuca dyrektorom placówek ochrony zdrowia obowiązek przyznawania takich dodatków pracownikom medycznym. Zdaniem resortu pracy decyzja w tej sprawie powinna należeć do dyrektora placówki. Uściślenia wymaga również kwestia udzielania lekarzom należnego odpoczynku w sytuacji, gdy musieli pracować powyżej 24 godzin. Resort pracy proponuje, aby pracownicy mieli gwarancje, że będzie on rozliczany w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym pracowali w wyższym wymiarze czasu.

Prace w podkomisjach nad projektami ustaw reformującymi system ochrony zdrowia mają zakończyć się do końca czerwca.

Dominika Sikora

dominika.sikora@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    Ministerstwo Rodziny: Nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    REKLAMA

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    REKLAMA

    Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

    600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

    Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

    REKLAMA