REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenie urzędników w gminach i powiatach za unijne pieniądze

Andrzej Okrasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z jakich programów operacyjnych będą pochodziły środki na szkolenia dla urzędników administracyjnych? Czy fundusze strukturalne mogą wspomóc administrację w zarządzaniu funduszami publicznymi? Czy pomoc w ramach PO Kapitał Ludzki będzie udzielana na inne cele niż szkolenia administracji?


Podnoszenie kompetencji i wiedzy urzędników w gminach i powiatach za unijne pieniądze

W Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki (PO KL) jest zaplanowana dotacja w wysokości ponad 610,8 mln euro. Pieniądze te są przeznaczone przede wszystkim dla jednostek administracji samorządowej. Dotowane będą przedsięwzięcia podnoszące kwalifikacje i kompetencje urzędników.

Samorządy wszystkich szczebli będą mogły otrzymać dofinansowanie z funduszy unijnych w latach 2007 - 2013 na realizację projektów podnoszących kompetencje urzędników. Terminy składania wniosków będą ogłoszone, jak zapowiada Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, w drugim półroczu 2007 r. Jest więc jeszcze trochę czas nad stworzenie dobrego projektu, który mógłby znaleźć uznanie w komisji przyjmującej i oceniającej wnioski o dofinansowanie. Do takich dotowanych przedsięwzięć i zadań należy: rozwój wiedzy urzędniczej, tworzenie pojedynczych punktów dostępu do urzędu, poprawa jakości świadczonych usług administracyjnych. Na te i inne podobne cele będzie przeznaczony tzw. priorytet V Dobre rządzenie w PO KL.

Cele i zadania

W ramach wspomnianego priorytetu będą wspierane m.in. projekty i zadania realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego na rzecz podniesienia jakości w pracy urzędniczej oraz na rzecz jakości świadczonych usług dla mieszkańców gminy albo powiatu.

Jednostki administracji publicznej otrzymają dotacje na realizację działań ukierunkowanych na wzmocnienie zdolności administracyjnych do tworzenia długofalowych strategii lub programów rozwojowych o zasięgu regionalnym i lokalnym. Dotowany będzie wzrost efektywności i funkcjonowania administracji, w szczególności lokalnego i regionalnego szczebla, przede wszystkim przez modernizację procesów zarządzania w administracji samorządowej. Chodzi tu o wdrożenie planowania zadaniowego.

Wspierana będzie modernizacja zarządzania przez cele, a także wdrożenie usprawnień zarządczych w poszczególnych gminach i powiatach.

Wspierane będą zadania zapewniające partnerski model współpracy administracji oraz partnerów społeczno-gospodarczych, w tym organizacji pozarządowych w zakresie realizacji zadań publicznych.

Potencjał administracyjny

W ramach realizacji m.in. zadań wynikających z PO KL na pomoc finansową mogą liczyć projekty podnoszące jakość oraz dostępności usług publicznych dla mieszkańców oraz poprawiające efektywności ich świadczenia.

Dotowane będą zadania takie jak np. szkolenia dla urzędników administracyjnych, których celem będzie wzmocnienie zdolności w zakresie opracowywania i wdrożenia polityk i programów, strategii i planów o zasięgu lokalnym i regionalnym.

Wspierane będą także projekty podnoszące kwalifikacje kadr zatrudnionych w administracji samorządowej, w szczególności poprzez opracowywanie standardów kompetencyjnych dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego oraz szkolenia ogólne i specjalistyczne. Zwracana będzie także uwaga na zwiększenie poziomu kultury etycznej pracowników urzędów poprzez pomoc doradczą oraz promocję postaw etycznych. W tym przypadku będzie można otrzymać dofinansowanie kursów i szkoleń prowadzących do zdobycia wiedzy w kulturalnej obsłudze klientów urzędu.

Nie tylko wiedza

Oprócz projektów związanych z podnoszeniem wiedzy, dotowane będą przedsięwziecia, których celem będzie kształtowanie i wzmacnianie wśród urzędników postaw antykorupcyjnych.

Na dotacje mogą liczyć projekty poprawiające obsługę klienta w urzędzie i modernizację zarządzania, w tym tzw. system non - stop - shop. Będzie on polegać na tym, że mieszkaniec konkretnej gminy będzie mógł załatwić sprawy u jednego urzędnika.

Oprócz systemów zarządzania jakością ISO 9001: 2000, wspierane będą także systemy oceny poziomu funkcjonowania i rozwoju urzędu. Chodzi w tym przypadku przede wszystkim o organizacje oceny w ramach realizowanego obecnie w niektórych urzędach centralnych tzw. Powszechnego Modelu Samooceny - CAF. Model ten stosowany jest w niektórych urzędach centralnych.

UE będzie również dofinansowywać szkolenia skarbników i innych urzędników samorządu terytorialnego, którzy będą uczestniczyć bezpośrednio w przygotowywaniu i opracowywaniu zasad reformy finansów jednostek samorządu terytorialnego.

DEFINICJA POJĘĆ

ICT - system zawansowanych technologii, stosowany m.in. w informatyzacji urzędu.

Powszechny Model Samooceny (CAF) - polega na przeprowadzeniu szczegółowej wewnętrznej analizie funkcjonowania całego urzędu albo wydziału lub departamentu. I na podstawie tej analizy grupa osób rekomenduje, co należy w funkcjonowaniu urzędu poprawić, usprawnić, zmodernizować.

System non - stop - shop - pojedynczy punkt dostępu dla klienta urzędu. Klient w jednym miejscu będzie mógł załatwić wszystkie sprawy, jakie może załatwić w danym urzędzie, bez chodzenia od jednego do drugiego okienka lub pokoju.

URZĘDY I DZIAŁACZE SPOŁECZNI

W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) dofinansowywane będą zadania i projekty polegające m.in. na:

n upowszechnianiu współpracy w zakresie uzgadniania zadań publicznych pomiędzy administracją publiczną i organizacjami pozarządowymi oraz partnerami społeczno-gospodarczymi na terenie gminy lub powiatu.

n opracowywaniu i wdrażaniu programów z zakresu społecznego nadzoru nad przestrzeganiem zasad odpowiedzialności administracji publicznej wobec mieszkańców gminy, klientów urzędu.

n wzmocnianiu umiejętności tworzenia dobrego prawa miejscowego i jasnych oraz precyzyjnych zasad współpracy pomiędzy urzędem a mieszkańcami gminy lub powiatu oraz z organizacjami pozarządowymi.

n zwiększeniu udziału mieszkańców we współrządzeniu na szczeblu lokalnym i regionalnym.

ANDRZEJ OKRASIŃSKI

andrzej.okrasiński@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

n Ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. nr 96, poz. 873 ze zm.).

n Ustawa z 6 grudnia o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz.U. nr 227, poz. 1658).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA