REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak gmina może przygotować grunt pod dobrą inwestycję

Andrzej Okrasiński

REKLAMA

REKLAMA

Do 13 lipca gminy mogą zgłaszać tereny inwestycyjne do konkursu Grunt na medal. Konkurs organizowany jest od 2005 roku przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Uczestnictwo w konkursie to promocja gminy, m.in. na stronach agencji, wśród inwestorów zagranicznych i w mediach.

Jak potwierdza PAIiIZ, w gminach, które zostały laureatami konkursu Grunt na medal w poprzednich latach, dało się odnotować wzrost nowych inwestycji. Gmina nie ponosi żadnych kosztów uczestnictwa w konkursie. Tereny zgłaszane do konkursu muszą mieć uregulowany status prawny, najlepiej jednego właściciela. Ich wielkość powinna wynosić co najmniej 2 ha. Dobrze, gdy grunty są uzbrojone, posiadają podstawowe media, doprowadzone drogi dojazdowe do działek i stosunkowo niewielką cenę kupna.

Zadaniem konkursu jest promocja gmin oraz szczególnie atrakcyjnych terenów inwestycyjnych pod budownictwo przemysłowe. Oferty o takich działkach budowlanych trafiają do inwestorów zagranicznych.

Darmowa promocja

PAIiIZ organizuje ogólnopolski konkurs w ścisłej współpracy z marszałkami wszystkich 16 województw. Jest to już druga edycja. Konkurs promuje tereny, kompleksowo przygotowane pod inwestycje produkcyjne. Inwestycyjne tereny gmin mogą zgłaszać prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie.

Zgłoszenia są przyjmowane w PAIiIZ oraz w regionalnym Centrum Obsługi Inwestora (COI). Centra są placówkami regionalnymi, powołanymi przez marszałków województw, usytuowanymi w poszczególnych województwach. Ich zadaniem jest profesjonalna obsługa inwestorów. PAIiIZ sprawuje nad nimi opiekę merytoryczną oraz szkoli ich kadry, a także bezpośrednio współpracuje przy pozyskiwaniu inwestorów i obsłudze projektów inwestycyjnych.

Laureaci konkursu otrzymują niepowtarzalną szansę promocji gminy jako najlepsze miejsce lokalizacji inwestycji. W każdym województwie zostanie wyłoniony jeden laureat. Stworzona będzie także lista terenów wyróżnionych. Działki takie będą rekomendowane w pierwszej kolejności inwestorom zagranicznym.

Najlepsze tereny inwestycyjne wybiera komisja konkursu złożona z trzech osób, po jednym przedstawicielu PAIiIZ, urzędu marszałkowskiego i reprezentanta regionalnego COI.

Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie terenu wraz z jego opisem i materiałami uzupełniającymi. Zgłoszenie wysyła się pocztą elektroniczną na adres korespondencyjny właściwy dla danego województwa. Adresy te są zamieszczone na witrynie internetowej PAIiIZ.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy zakończy się 13 sierpnia i będzie polegał na selekcji kandydatów na podstawie nadesłanych przez nich zgłoszeń. Jest to selekcja wstępna. Natomiast do 31 października 2007 r. trwać będzie drugi etap. W jego trakcie tereny wyselekcjonowane w I etapie będą wizytowane. Głównie w wyniku tych wizyt będzie wyłonionych 16 zwycięzców, po jednym w każdym województwie.

Ogłoszenie konkursu nastąpi w terminie do 5 listopada. Lista laureatów zostanie umieszczona na portalu agencji oraz na stronach internetowych urzędów marszałkowskich.

GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI

Więcej informacji o zasadach konkursu oraz adresy regionalnych COI znajdują się na stronach internetowych: www.paiz.gov.pl. Ponadto informacji i pomocy gminom udzielają:

l Małgorzata Szemplińska, tel. (0 22) 334 98 20, e-mail: malgorzata.szemplinska@paiz.gov.pl,

l Kamila Chrzanowska, tel. (0 22) 334 99 15, e-mail: kamila.chrzanowska@ paiz.gov.pl.

Jakie wymagania

Zgłaszane tereny inwestycyjne powinny posiadać uregulowany status prawny. W przypadku więcej niż jednego właściciela, zgłaszający powinien dysponować pisemnymi deklaracjami właścicieli o gotowości do sprzedaży działek i informacją o orientacyjnej cenie. Najlepiej jednak, gdy jest jeden właściciel.

Tereny inwestycyjne zgłaszane do konkursu powinny być objęte aktualnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jako tereny przeznaczone pod budownictwo przemysłowe. Dobrze, gdy obszar inwestycyjny jest zlokalizowany w pobliżu autostrady, drogi ekspresowej lub krajowej, albo gdy istnieją drogi dojazdowe łączące tereny inwestycyjne z większymi i głównymi drogami.

Teren powinien być odrolniony, odlesiony i nie powinien wymagać dodatkowych prac adaptacyjnych przed rozpoczęciem budowy. Wskazane, aby w pobliżu lub na miejscu znajdowała się bocznica kolejowa.

Wypełnianie listy danych

Oprócz formularzy opisujących teren, zgłaszający powinien dołączyć jeszcze listę danych dotyczące informacji o terenie (Site check list). W tym celu PAIiIZ stworzyła specjalny formularza elektroniczny. Do zgłoszenia należy dołączyć jeszcze następujące dokumenty:

l mapki terenu, z infrastrukturą na terenie i siecią połączeń transportowych,

l od pięciu do dziesięciu dobrej jakości zdjęć obrazujących teren,

l zdjęcia lotnicze (jeżeli są),

l uchwałę Rady Gminy dotyczącą zwolnień z podatków lokalnych dla inwestorów zgodną z przepisami prawa UE.

INFORMACJE O TERENIE INWESTYCYJNYM

Gmina biorąca udział w konkursie Grunt na medal musi poinformować m.in. o:

l adresie obszaru inwestycyjnego,

l dokładnej powierzchni nieruchomości, oraz o tym, czy określone działki stanowią zwarty obszar i stanowią jedną całość, a także czy jest możliwość powiększenia terenu inwestycyjnego. Jeżeli tak, to w jaki sposób,

l orientacyjnej cenie za 1 mkw. wraz z 22-procentowym VAT,

l powierzchni, jaką dysponuje każdy z właścicieli, w przypadku gdy jest więcej niż jeden właściciel,

l dacie uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego (jeśli nie jest uchwalony); tereny nieobjęte planem raczej nie mają szans w konkursie,

l zanieczyszczeniu wód gruntowych i powierzchniowych oraz o istnieniu na danym terenie odpadów; jeżeli odpowiedź jest pozytywna, to trzeba określić rodzaj zanieczyszczenia i rodzaj odpadów,

l poziomie wód gruntowych i ryzyku wystąpienia zalań i obsunięć,

l występujących rodzajach przeszkód podziemnych i tych występujących na powierzchni: gazociągi, rurociągi, linie energetyczne, kanały, tereny pod ochroną,

l ograniczeniach ekologicznych,

l procencie dopuszczalnej zabudowy, ograniczeniach co do wysokości budynków i innych ograniczeniach, jeżeli występują,

l istniejącej infrastrukturze; dotyczy to np. elektryczności, odległości przyłącza od granicy terenu, wysokości napięcia i dostępności mocy prądu elektrycznego; w przypadku zaś gazu dodatkowo chodzi o wartość kaloryczną, średnicę rury i dostępną objętość,

l ujęciach wody i kanalizacji,

l sposobie odprowadzenia wód deszczowych i odległości do oczyszczalni ścieków.


ANDRZEJ OKRASIŃSKI

andrzej.okrasinski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA