REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z jakich środków sfinansować system elektronicznego obiegu dokumentów

Andrzej Okrasiński

REKLAMA

REKLAMA

Mimo że od 12 czerwca obowiązuje rozporządzenie w sprawie sporządzania i doręczania pism w formie dokumentów elektronicznych, to niewiele jest gmin, które wdrożyły elektroniczny system obiegu dokumentów. Tymczasem środki na sfinansowanie takiego sytemu można pozyskać z kilku źródeł.

Z informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że w większości gminy nie stworzyły specjalnego systemu przesyłania dokumentów elektronicznych do interesantów. Aby doręczyć pismo w formie dokumentu elektronicznego, urzędy administracji publicznej powinny przesyłać na adres elektroniczny adresata informacje zawierające:

l wskazanie, że adresat może odbierać dokument w formie elektronicznej,

l wskazanie adresu elektronicznego (skrytki), z którego adresat może pobrać pismo i pod którym powinien dokonać potwierdzenia doręczenia pisma,

l pouczenie o sposobie odbioru pisma (a w szczególności o sposobie autoryzacji pod wskazanym adresem elektronicznym) oraz o wymogu podpisania urzędowego poświadczenia odbioru bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Autoryzacja następuje poprzez podanie dostępu, którym może być indywidualny identyfikator, hasło lub certyfikat cyfrowy. Powinien on być autoryzowany przez organ administracji publicznej lub za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego i związanego z nim certyfikatu kwalifikowanego adresata pisma.

Dotacje z RPO

Na informatyzację urzędów administracji publicznej, w tym urzędów gminnych, zaplanowane są środki w formie dotacji bezzwrotnych w unijnych programach operacyjnych 2007-2013. W każdym z 16 regionalnych programów operacyjnych (RPO) jest zaplanowany priorytet dotyczący udzielania dofinansowania na stworzenie m.in. systemu teleinformatycznego do przekazywania i otrzymywania dokumentów urzędowych za pośrednictwem poczty elektronicznej. Gminy i inne urzędy przy realizacji tego typu projektów o niewielkich kosztach brutto powinny najpierw kierować się do administratorów wojewódzkich RPO. Tam są przede wszystkim środki na realizację tego typu przedsięwzięć.

Natomiast jeżeli urząd ma zamiar stworzyć system, którego koszty będą przekraczać kilka mln euro, to o pieniądze może starać się w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w priorytecie V - Dobre rządzenie.

Dotacje dla stworzenia dobrych warunków i samego systemu teleinformatycznego w gminie można będzie otrzymać również z innego unijnego źródła. Jest nim Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. W szczególności położono w nim nacisk na stworzenie sytemu przesyłania dokumentów urzędowych do przedsiębiorstw. System taki ma przede wszystkim pomóc w rozwoju przedsiębiorczości na szczeblu lokalnym i w regionie.

Na stworzenie w urzędach systemów teleinformatycznych z prawdziwego zdarzenia w administracji samorządowej przeznaczone będzie w formie dofinansowania około 300 mln euro w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. W tym przypadku chodzi o jednostki samorządu terytorialnego z pięciu województw: podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

WAŻNE ADRESY INTERNETOWE:

l Witryna z informacjami o pomocowych funduszach unijnych: www.funduszestrukturalne.gov.pl,

l Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji: www.mswia.gov.pl,

l Ministerstwo Rozwoju Regionalnego: www.mrr.gov.pl,

l Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej: www.efrwp.pl.

Nie tylko z Funduszy UE

Pieniądze na informatyzację urzędów będzie można pozyskać także z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego EOG. Trzeci i ostatni nabór w tych programach pomocowych będzie ogłoszony w IV kwartale tego roku.

Atrakcyjność tego źródła pozyskiwania dofinansowania polega m.in. na tym, że można otrzymać refundację kosztów przedsięwzięcia nawet do 80 proc. kosztów, a w niektórych przypadkach do 95 proc. Jednak skomplikowane procedury sprawiają, że samorządy w niewielkim stopniu korzystają z tego źródła. Czas oczekiwania na dotacje trwa co najmniej półtora roku.

Ciekawą ofertę sfinansowania informatyzacji wiejskiego urzędu gminy ma Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Proponuje on kredyty udzielane bezpośrednio przez: Bank Millennium oraz Gospodarczy Bank Wielkopolski wraz zrzeszonymi z nim bankami spółdzielczymi. Kredyty są udzielane do wysokości 80 proc. kosztów przedsięwzięcia i nie więcej niż do 500 tys. zł. Kredyt jest udzielany na okres do pięciu lat.

W przypadku kredytów z linii EFRWP, jak i w celu zaciągnięcia kredytu z innych instytucji finansowych (banków i funduszy), gmina musi zorganizować przetarg zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych.

OKREŚLENIE ZAMÓWIENIA NA USŁUGI TELEINFORMATYCZNE

Wszystkie urzędy administracji publicznej, w tym urzędy gmin, sporządzając zamówienie sprzętu komputerowego, oprogramowania sprzętu i zamówienia na usługi teleinformatyczne muszą pamiętać, m.in. że:

l przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty,

l przedmiotu zamówienia nie można opisywać w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję,

l przedmiotu zamówienia nie można opisywać przez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, chyba że jest to uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia i zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń, a wskazaniu takiemu towarzyszą wyrazy - „lub równoważny”,

l zamawiający opisuje przedmiot zamówienia za pomocą cech technicznych i jakościowych, z zachowaniem Polskich Norm przenoszących normy europejskie lub norm innych państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego przenoszących te normy,

l opisując przedmiot zamówienia za pomocą norm, aprobat, specyfikacji technicznych i systemów odniesienia, zamawiający jest obowiązany wskazać, że dopuszcza rozwiązania równoważne opisywanym,

l wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne opisywanym przez zamawiającego, jest zobowiązany wykazać, że oferowane przez niego dostawy, usługi spełniają wymagania określone przez zamawiającego,

l zamawiający może odstąpić od opisywania przedmiotu zamówienia, jeżeli zapewni dokładny opis przedmiotu zamówienia poprzez wskazanie wymagań funkcjonalnych,

l do opisu przedmiotu zamówienia stosuje się nazwy i kody określone we Wspólnym Słowniku Zamówień.



ANDRZEJ OKRASIŃSKI

andrzej.okrasinski@infor.pl



PODSTAWA PRAWNA

l Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 27 listopada 2006 r. w sprawie sporządzenia i doręczenia pism w formie dokumentów elektronicznych (Dz. U. nr 227, poz. 1664).

l Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 29 września 2005 r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych doręczania dokumentów elektronicznych podmiotom publicznym (Dz.U. nr 200, poz. 1651).

l Art. 29 i art. 30 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. nr 19, poz. 177 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

REKLAMA

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA