| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Jakie są zasady udostępniania informacji publicznej

Jakie są zasady udostępniania informacji publicznej

O działalności organów administracji obywatel ma prawo się dowiedzieć, np. obserwując posiedzenia organów kolegialnych władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów. Prawo dostępu do informacji publicznej to również dostęp do materiałów, w tym audiowizualnych i teleinformatycznych, dokumentujących posiedzenia tych organów.

Wniosek

Decyzje o pozwoleniu na budowę, wydawane przez organ architektoniczno-budowlany, stanowią informację publiczną w rozumieniu art. 1 ust. 1 i art. 6 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. nr 112, poz. 1198 ze zm.).

Na podstawie

wyroku WSA w Lublinie z 8 czerwca 2006 r., II SAB/Lu 19/06 ZNSA 2007/1/113

PRZYKŁAD

WYDANIE DOKUMENTÓW

Spółka zwróciła się do urzędu marszałkowskiego o wydanie m.in. statutu mazowieckiego zarządu dróg wojewódzkich. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu zażalenia spółki na bezczynność marszałka województwa, wyznaczyło mu dodatkowy termin jednego miesiąca do rozpatrzenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej.

Spółka otrzymała pismo z urzędu marszałkowskiego, w którym poinformowano spółkę, że dokumenty, o które występowała wraz z odpowiedziami na jej pisma, są do odbioru w sekretariacie departamentu nieruchomości i infrastruktury urzędu marszałkowskiego.

W skardze do wojewódzkiego sądu administracyjnego na bezczynność marszałka spółka, załączając postanowienie SKO, podniosła, że marszałek nie wykonał tego postanowienia, ponieważ m.in. nie udostępnił statutu MZDW.

Wojewódzki sąd administracyjny stwierdził m.in., że udzielenie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni. W wyjątkowych sytuacjach przewidzianych w przepisach termin ten może być przedłużony, o czym należy poinformować stronę.

W przedmiotowej sprawie bezczynność marszałka województwa ustała w dacie doręczenia skarżącej informacji, że żądane dokumenty są do odebrania pod wskazanym adresem.

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, udostępnienie informacji publicznej na wniosek następuje w sposób i w formie zgodnymi z wnioskiem, chyba że środki techniczne, którymi dysponuje podmiot zobowiązany do udostępnienia, nie umożliwiają udostępnienia informacji w sposób i w formie określonych we wniosku.

Wniosek spółki zawierał prośbę o wydanie dokumentów, a nie o przesłanie ich pocztą. Tym samym organ uczynił zadość przepisowi art. 14 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Wniosek

Jeżeli wniosek strony złożony na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. nr 112, poz. 1198 ze zm.) zawierał prośbę o wydanie dokumentów, a nie przesłanie ich pocztą, to organ informując stronę, że dokumenty są do obioru w sekretariacie organu, uczynił zadość powołanemu przepisowi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Meritum

Meritum jest nowoczesnym biurem rachunkowym, które zawsze stara się wyjść naprzeciw potrzebom klienta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »