REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy terytorialne chcą zmian w polityce przestrzennej

Zbigniew Żukowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sejmowa Komisja Nadzwyczajna Przyjazne Państwo wysłuchała propozycji samorządowców zmian w prawie, które uproszczą funkcjonowanie samorządu terytorialnego.

Edward Trojanowski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich, zapelował o dokończenie reform administracyjnych zapoczątkowanych w 1990 roku. Sugerował przedłużenie kadencji władz gminy (wójtów) do 6-7 lat.

REKLAMA

Fachowcy z RIO

- Ułatwi to realizację wielu zadań gospodarczych i inwestycji, dla których okres czterech lat wraz z przygotowaniem jest za krótki - mówił Edward Trojanowski.

Żądał odpolitycznienia organów kontrolnych (rad gminy) i udzielania absolutorium z wykonania budżetu gminy przez regionalne izby obrachunkowe, gdyż tam są fachowcy.

Najwięcej emocji wzbudziły postulaty dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego.

- W Polsce jest tylko 2 tys. urbanistów, a gmin ponad 2,5 tys. Brakuje fachowców, którzy opracowywaliby i sprawnie opiniowali plany. Stąd tak denerwujące opóźnienia - podkreślał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obwiązującą ustawę o planowaniu przestrzennym uznał za hamulec rozwoju procesów inwestycyjnych i absorpcji funduszy unijnych związanych z infrastrukturą.

Czasochłonne decyzje

REKLAMA

Tylko część gmin posiada plany uchwalone po 1 stycznia 1995 r. Tymczasem istnieje konieczność wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Jest to proces czasochłonny i kosztowny. Znacznie wydłużył się okres uzyskiwania pozwoleń na budowę i inwestorzy niepotrzebnie tracą czas. Większość gmin posiada uchwalone studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, którego tryb uzgadniany jest identycznie, jak decyzje o warunkach zabudowy. Podziały gruntów rolnych dokonywane są jednak bez wiedzy gmin, co powoduje bałagan przestrzenny. Wiele gmin nie posiada środków na przygotowanie planów miejscowych.

Dlatego gminy chcą nadać rangę planu miejscowego istniejącemu studium zagospodarowania przestrzennego, na podstawie którego będą wydawane decyzje o warunkach zabudowy, aby przyspieszyć i uprościć procedury administracyjne. Plany sporządzone po 1995 roku nie powinny podlegać korektom z mocy ustawy w związku z wprowadzanymi kolejnymi zmianami legislacyjnymi.

Należy przyjąć inne uwarunkowania polityki przestrzennej dla obszarów o charakterze rolniczym i obszarów podlegających urbanizacji. Powoływanie Komisji Urbanizacyjno-Architektonicznej nie powinno być obligatoryjne, gdyż blokują one pewne inicjatywy. Należy za to wprowadzić obowiązek opiniowania podziałów nie tylko terenów budowlanych, ale i rolnych przez wójta gminy.

Odszkodowania z budżetu

- Odszkodowania za wprowadzenie do studium i planów miejscowych zadań rządowych i samorządowych obciążać powinny budżety państwa, powiatu i województwa - podnosili samorządowcy.

Przewodniczący komisji Janusz Palikot (PO) obiecał wprowadzenie tych propozycji w ciągu miesiąca do nowego projektu ustawy o planowaniu przestrzennym. Posłowie dopytywali się też o możliwość szybkiego załatwienia przeniesienia firmy z jednej miejscowości do drugiej. Obecnie zajmuje to nawet sześć tygodni.

ZBIGNIEW ŻUKOWSKI

zbigniew.zukowski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA