REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unijne dotacje dla sektora ochrony zdrowia

Łukasz Dylewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dotacje na inwestycje związane z ochroną zdrowia można pozyskać w programie Infrastruktura i Środowisko oraz w regionalnych programach operacyjnych.

Ważnym elementem zwiększenia bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków jest poprawa m.in. infrastruktury ochrony zdrowia, standardu wyposażenia w sprzęt medyczny oraz skuteczności działań w stanach zagrożenia zdrowotnego. Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2007 - 2013 przewiduje specjalne działania na realizacje tych strategicznych, z punktu widzenia polityki UE celów. Dotacje dla sektora ochrony zdrowia przewidziane są tym samym zarówno w programach zarządzanych centralnie (np. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko), jak i Regionalnych Programach Operacyjnych przygotowanych przez samorządy poszczególnych województw.

REKLAMA

Programy centralne

REKLAMA

W Priorytecie XII Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IŚ) opisano szczegółowe rodzaje projektów oraz beneficjentów z sektora ochrony zdrowia, mogących aplikować o dotacje. Instytucją, która będzie przyjmować wnioski o wsparcie będzie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. To na jej stronach internetowych pojawią się pierwsze komunikaty o naborach.

Beneficjenci, którzy w trybie konkursu otwartego mogą się ubiegać o pomoc to m.in.: niepubliczne oraz publiczne zakłady opieki zdrowotnej, udzielające świadczeń zdrowotnych w zakresie ratownictwa medycznego, posiadające umowę zawartą z odziałem Narodowego Funduszu Zdrowia (działanie 12.1- Rozwój systemu ratownictwa medycznego).

Wsparcie mogą także otrzymać projekty dotyczące inwestycji w infrastrukturę ochrony zdrowia o znaczeniu ponadregionalnym (ponad wojewódzkim), dla których organem założycielskim jest minister, centralny organ administracji rządowej, publiczna uczelnia medyczna lub publiczna uczelnia prowadząca działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych 9działanie 12.2- Inwestycje w infrastrukturę ochrony zdrowia o znaczeniu ponadregionalnym).

Maksymalna kwota dofinansowania to 85 proc. wartości projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzaje projektów, jakie mogą uzyskać wsparcie to m.in.

• Przebudowa, rozbudowa i remont obiektów związanych z infrastrukturą ratownictwa medycznego;

• Zakup wyrobów medycznych służących do diagnostyki lub terapii;

• Budowa i remont lądowisk dla helikopterów przy szpitalnych oddziałach ratunkowych;

• Zakup specjalistycznych środków transportu sanitarnego na potrzeby specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego.

Minimalne wartości projektów mieszczą się w przedziale 200 tys. zł (dla działania 12.1) - 1 mln zł, w zależności od ich typu.

Programy regionalne

Drugim kluczowym obszarem, gdzie należy szukać źródeł finansowania projektów infrastrukturalnych dla segmentu ochrony zdrowia, są Regionalne Programy Operacyjne (RPO) właściwe dla miejsca realizacji inwestycji - najczęściej siedziby zakładu opieki zdrowotnej. Każdy z 16 RPO może mieć inny układ priorytetów, możliwości finansowania i ewentualnych ograniczeń nałożonych na wnioskodawców.

Beneficjentami pomocy mogą być m.in.:

• Jednostki samorządu terytorialnego

• ZOZ i NZOZ-y realizujące świadczenia w publicznym systemie ochrony zdrowia (kontrakt z NFZ)

• Kościoły i związki wyznaniowe

• Organizacje pozarządowe prowadzące np. hospicja.

Przedsiębiorcy działający z tym sektorze, a nieposiadający kontraktu na świadczenie usług zdrowotnych również mogą ubiegać się o dotacje. Mają oni możliwość składać wnioski do klasycznych programów przeznaczonych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Rodzaje projektów

REKLAMA

W ramach poszczególnych działań RPO na wsparcie mogą liczyć m.in. projekty z zakresu poprawy i modernizacji sposobu ochrony zdrowia mieszkańców danego regionu, termomodernizacji obiektów służby zdrowia, projekty infrastrukturalne w zakresie ratownictwa przedszpitalnego oraz szpitalnego (szpitalne oddziały ratunkowe oraz zespoły ratownictwa medycznego), dotyczące zakupu nowoczesnego sprzętu diagnostycznego i terapeutycznego pozwalającego na osiągnięcie aktualnych standardów. Wnioskodawcy będą, więc mogli, uwzględniając rodzaje kosztów kwalifikowanych sfinansować:

• przebudowę, rozbudowę i remont obiektów oraz pomieszczeń infrastruktury ochrony zdrowia (z zastrzeżeniem działań zmierzających do powiększenia sektora ochrony zdrowia, które są wyłączone w przypadku kilku województw, np.: mazowieckiego, czy śląskiego.

• termomodernizację budynków

• zakup i modernizację sprzętu medycznego

• telemedycynę, budowę, rozbudowę i zakup systemów informatycznych

• dostosowanie obiektów do wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia ZOZ oraz NZOZ.

Szczegółowych informacji należy szukać na stronach internetowych urzędów marszałkowskich oraz w zamieszczonych tam opisach regionalnych programów operacyjnych.

ŁUKASZ DYLEWSKI

Konsultant w krakowskim biurze PNO Consultants

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    REKLAMA

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA