REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy festyn jest imprezą masową

_ RL

REKLAMA

Jak prawidłowo zakwalifikować konkretną imprezę, czy do kategorii imprez masowych czy też do kategorii imprez niepodlegających unormowaniom ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych? Jakie okoliczności decydują o takiej kwalifikacji?

WITOLD DROŻDŻ

REKLAMA

podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

REKLAMA

W unormowaniach ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 909 ze zm.) nie został sformułowany nawet w sposób przykładowy katalog imprez, którym można przypisać status imprezy masowej. Jedynie w art. 3 pkt 1 omawianej regulacji zdefiniowano imprezy masowe jako imprezy sportowe, artystyczne lub rozrywkowe, na których liczba miejsc dla osób na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej wynosi nie mniej niż 1000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy - nie mniej niż 300. Jednocześnie ustawodawca wskazał w art. 3a omawianej ustawy, jakich imprez nie traktuje się jako imprez masowych. Ustawa, stanowiąc, iż imprezami masowymi są imprezy artystyczne i imprezy rozrywkowe, nie określa definicji legalnej tychże pojęć, jak również nie zawiera nawet przykładowego katalogu imprez mających charakter imprez artystycznych czy też rozrywkowych.

W opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji koncertom czy też festynom kulturalno-rozrywkowym organizowanym w plenerze można przypisać status imprez artystycznych bądź rozrywkowych. Konsekwencją przyjęcia tezy, iż koncerty oraz festyny organizowane w plenerze, w których liczba uczestników jest nie mniejsza niż 1000 osób, winny być traktowane jako imprezy masowe, jest obowiązek zachowania przez ich organizatorów wymagań przewidzianych w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych.

REKLAMA

Przypisanie koncertom czy też festynom kulturalno-rozrywkowym organizowanym w plenerze statusu imprezy masowej oznacza również zakaz wnoszenia i posiadania w jej trakcie określonych przedmiotów. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 ustawy o imprezach masowych osobom obecnym na imprezie masowej zabrania się wnoszenia i posiadania w jej trakcie m.in. broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy zwrócić uwagę na art. 14 ust. 5 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2002 r. nr 147, poz. 1231 ze zm.), w myśl których sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających więcej niż 4,5 proc. alkoholu może odbywać się na imprezach na otwartym powietrzu tylko za zezwoleniem. W opinii MSWiA powołany przepis nie będzie znajdował zastosowania do imprez masowych objętych regulacją ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Przyjąć należy, iż art. 14 ust. 2 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych stanowi lex specialis w stosunku do uregulowań art. 14 ust. 5 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Imprezy masowe są rodzajem szczególnych imprez, których organizacja i zasady zabezpieczenia określone są w uregulowaniach ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Statusu imprezy masowej nie miałyby natomiast festyny związane z rekreacją ruchową. Zważyć bowiem trzeba, iż w myśl art. 3a ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych statusu imprezy masowej nie mają imprezy rekreacyjne. Organizowanie działalności w dziedzinie rekreacji ruchowej podlega unormowaniom ustawy z 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz.U. z 2007 r. nr 226, poz. 1675 ze zm.) oraz rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 12 września 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków prowadzenia działalności w dziedzinie rekreacji ruchowej (Dz.U. nr 101, poz. 1095), w którym jako jedną z form aktywnego wypoczynku rekreacyjno-sportowego wskazuje się właśnie festyny (par. 1 pkt 2 powołanego rozporządzenia).

RL

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA