REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gmina nie musi przejmować zadłużonych nieruchomości

Łukasz Sobiech

REKLAMA

REKLAMA

Narzucanie gminom przejęcia własności nieruchomości jest niekonstytucyjne. Gmina będzie mogła decydować, czy chce przejąć nieruchomość od PKP. Samorządy muszą być traktowane jak inne podmioty prywatnoprawn.

Nie można zmuszać gminy do nieodpłatnego przejęcia od Polskich Kolei Państwowych zadłużonych oraz wymagających remontu nieruchomości. Taki wniosek płynie z wczorajszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodny z konstytucją art. 81 ust. 5 ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe w zakresie, w jakim pozbawia gminę możliwości odmowy zawarcia umowy przekazania nieruchomości.

REKLAMA

Niesłuszne pozwy PKP

REKLAMA

Polskie Koleje Państwowe wniosły powództwo w sprawie nakazania gminom Gryfino i Świdnik złożenia oświadczenia woli o nieodpłatnym przejęciu przez nie lokali mieszkalnych od PKP. Zgodnie z przepisami kontrolowanej ustawy PKP ma w stosunku do gminy roszczenie o zawarcie umowy przekazania nieruchomości.

- Lokale, które mieliśmy przejąć, od lat były w tragicznym stanie. Wymagały kapitalnego remontu, brakowało również odpowiedniej dokumentacji - tłumaczy Artur Saboń z Urzędu Miejskiego w Świdniku.

Z kolei gmina Gryfino przed przejęciem domagała się od PKP przeprowadzenia kapitalnych remontów nieruchomości, sporządzenia inwentaryzacji oraz zlikwidowania wierzytelności z tytułu zaległych czynszów. PKP się nie zgodziły i pozwały gminy do sądu.

Sądy Okręgowe w Lublinie oraz w Szczecinie, powzięły wątpliwości, czy przepis pozbawiający gminę możliwości wyboru jest zgodny z ustawą zasadniczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gmina jako podmiot prawa

Sędziowie TK uznali, że zakwestionowany przepis należy oceniać z punktu widzenia standardów prawa cywilnego.

- Zarówno gminy, jak i skomercjalizowane przedsiębiorstwo PKP występują w sporze jako podmioty prywatnoprawne, dysponujące własnym majątkiem, nie zaś jako podmioty publicznoprawne. Sprawa nie dotyczy sporu co do uprawnień publicznoprawnych podmiotów - podkreślał w uzasadnieniu Mirosław Granat, sędzia sprawozdawca.

Dodał, że z art. 165 konstytucji wynika zasada, iż gminy, uczestnicząc w obrocie cywilnoprawnym, powinny być traktowane jak inne podmioty prywatnoprawne.

Niekonstytucyjność przepisu

Trybunał uznał, że korzystanie przez PKP z uprawnień, które wynikały z zakwestionowanego przepisu, doprowadzało do sytuacji, że gmina wbrew swej woli musiała nabywać nieodpłatnie od PKP nieruchomości.

- Takie ukształtowanie czynności prawnej przekazania nieruchomości stanowi oczywiste naruszenie równorzędności podmiotów, która jest podstawową zasadą prawa cywilnego - tłumaczył Mirosław Granat.

REKLAMA

Rozstrzygnięcie Trybunału z zadowoleniem przyjęli przedstawiciele samorządu. Zdaniem Janusza Nowickiego, naczelnika Wydziału Geodezji i Gospodarowania Nieruchomościami w Wodzisławiu Śląskim, żaden samorząd nie chce przejmować lokali wymagających dużych nakładów finansowych.

- Rozstrzygnięcie TK jest potrzebne. Powinno być tak, że gmina przejmuje nieruchomość, jeżeli pozwalają na to warunki finansowe. Przepisy nie powinny zmuszać samorządów do obligatoryjnego przejmowania nieruchomości, szczególnie tych zadłużonych czy wymagających remontów - wyjaśnia Janusz Nowicki.

Sygn. akt P 2/08

 

 

 

MaŁgorzata Kryszkiewicz

Łukasz Sobiech

gp@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA