REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacja z budżetu gminy nie dla wspólnot

Michał Folcholc
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przekazanie z budżetu gminy dotacji na rzecz wspólnot mieszkaniowych na dofinansowanie kosztów remontów mieszkaniowych lub przyłączy do miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej nie może być uznane za realizację zadań własnych gminy w rozumieniu art. 176 ustawy o finansach publicznych.  

REKLAMA

STAN FAKTYCZNY: Rada gminy uchwałą, wydaną na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1-3 oraz art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym w związku z art. 176 ust. 3 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych, ustaliła zasady udzielania dotacji z budżetu na dofinansowanie zadań podejmowanych przez wspólnoty mieszkaniowe. W uchwale wskazano, że wspólnoty mieszkaniowe z terenu gminy mogą otrzymać dotację na realizację zadań publicznych takich jak: remont lub ocieplenie elewacji, remont dachu, wykonanie lub remont chodnika i oświetlenia na nieruchomości wspólnoty, wykonanie ogrodzenia nieruchomości od strony ulicy, wykonanie przyłącza uzbrojenia działki lub bezpośrednio budynku do miejskiej sieci wodnej i kanalizacyjnej.

REKLAMA

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej stwierdziło nieważność uchwały rady gminy. Zdaniem RIO podstawa prawna powołana w treści uchwały nie znajduje uzasadnienia w jej postanowieniach, co powoduje, iż została ona podjęta bez podstawy prawnej. Przekazanie z budżetu gminy środków na rzecz wspólnot mieszkaniowych na dofinansowanie kosztów remontów nie może być uznane za realizację zadań własnych gminy, mieszczących się w zakresie spraw publicznych o znaczeniu lokalnym.

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę gminy na powyższą uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej. Zdaniem sądu z zakresu podmiotowego art. 176 ust. 1 ustawy o finansach publicznych wynika, że dotacja może zostać przyznana jednostkom niezaliczanym do sektora finansów publicznych na realizację zadań własnych gminy, do których należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. Powoduje to, iż działania te nie mogą służyć jedynie właścicielom lokali w nieruchomościach objętych tymi czynnościami.

Z UZASADNIENIA: W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w następnej kolejności zajął się sprawą, istota problemu, który wystąpił w niniejszej sprawie, sprowadza się do konieczności rozstrzygnięcia, czy dotacja z budżetu gminy na rzecz wspólnot mieszkaniowych na dofinansowanie kosztów remontów nieruchomości wspólnych mieści się w zakresie spraw publicznych. Wskazano, iż co prawda ustawa o finansach publicznych ani przepisy szczególne nie określają, co rozumieć należy przez pojęcie - cele publiczne, o jakich mowa w art. 176 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, to jednak realizację celów publicznych należy kojarzyć przede wszystkim z działaniami mającymi zaspokajać potrzeby zbiorowe, nie zaś jednostkowe. Pojęcie publiczny - oznacza bowiem dotyczący ogółu ludzi, służący ogółowi, przeznaczony, dostępny dla wszystkich, społeczny, powszechny, ogólny, nieprywatny. Zdaniem NSA takim celom nie służy dotacja na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, gdyż służy ona jedynie właścicielom lokali należącym do wspólnoty mieszkaniowej. Wynika to z art. 13 ust. 1 ustawy o własności lokali, zgodnie z którym to właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu i uczestniczy m.in. w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. W konsekwencji nie można uznać, aby zaspokajanie potrzeb określonej wspólnoty mieszkaniowej mieściło się w pojęciu zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty. Jak podkreślił NSA przez wspólnotę - w rozumieniu tego ostatniego przepisu - należy bowiem rozumieć wspólnotę gminy, a nie wspólnotę ograniczoną tylko do części, ściśle określonego kręgu mieszkańców, na których w dodatku spoczywa ustawowy obowiązek partycypowania w kosztach związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, sygn. akt II GSK 411/08

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MICHAŁ FOLCHOLC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA