REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wkład własny przy aplikowaniu o środki z Unii Europejskiej

Dorota Strusiewicz-Kotela

REKLAMA

REKLAMA

W związku z planowanym ubieganiem się o dotację na termomodernizację szkoły ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Likwidacji przekazała w listopadzie 2007 r. na konto gminy darowiznę z przeznaczeniem na wymianę stolarki okiennej w tej szkole.

Czy darowiznę można uznać jako wkład własny gminy przy aplikowaniu o środki z RPO? Czy tę dotację należy traktować jako pomoc publiczną?

REKLAMA

Odpowiedź:Tak. Darowiznę na rzecz gminy można przeznaczyć jako wkład własny na realizację tego zadania.

Dofinansowanie w ramach RPO prac związanych z termomodernizacją budynku szkoły nie stanowi pomocy publicznej.

REKLAMA

Uzasadnienie: Regionalne Programy Operacyjne to dokumenty, na podstawie których realizuje się strategię rozwoju danego województwa, określa działania przewidziane do realizacji oraz system ich finansowania (art. 15 ustawy z 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju; dalej: ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju). Szkoła może ubiegać się o dofinansowanie realizowanego przez siebie zadania ze środków RPO, jeśli program przewiduje takie działania.

W takim przypadku szkoła występuje jako beneficjent, ubiegający się o dofinansowanie ze środków publicznych realizowanego przez nią projektu, a zarząd województwa (instytucja zarządzająca) jest podmiotem odpowiedzialnym za przygotowanie i realizację RPO. Natomiast gmina może występować w charakterze instytucji pośredniczącej, której zarząd województwa powierza część zadań związanych z realizacją RPO (art. 6 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zarząd województwa przyjmuje projekt RPO (przewidujący dofinansowanie pochodzące z budżetu państwa) w drodze uchwały, a następnie projekt ten jest skierowany do przyjęcia przez Komisję Europejską. Następnie Rada Ministrów w uchwale określa zakres i warunki dofinansowania danego RPO, a Minister Rozwoju Regionalnego zawiera z zarządem województwa tzw. kontrakt wojewódzki, czyli umowę o dofinansowanie RPO środkami pochodzącymi z budżetu państwa, państwowych funduszy celowych lub ze źródeł zagranicznych. W kontrakcie wojewódzkim określa się m.in. kwotę wkładu własnego jednostek samorządu terytorialnego w ramach realizacji RPO (art. 20 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju). Zarząd województwa określa również kryteria kwalifikowalności wydatków objętych dofinansowaniem w ramach RPO (art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju).

Przez pomoc publiczną należy rozumieć pomoc przyznawaną przez państwo niektórym przedsiębiorstwom, spełniającą przesłanki określone w art. 87 traktatu ustawiającego Wspólnotę Europejską (art. 1 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej; dalej: ustawa o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej). Odbiorcami pomocy publicznej są beneficjenci pomocy, tzn. podmioty prowadzące działalność gospodarczą, bez względu na formę organizacyjno-prawną oraz sposób finansowania, które otrzymały taką pomoc. Chodzi o działalność gospodarczą, do której mają zastosowanie reguły konkurencji określone w przepisach części trzeciej tytułu VI rozdziału 1 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (art. 2 pkt 16 i 17 ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej).

Szkoła, która realizuje zadania publiczne w zakresie oświaty, nie mieści się w kategorii podmiotów, którym udzielana jest pomoc publiczna.

ZAPAMIĘTAJ!

Jeśli Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Likwidacji przekazała gminie darowiznę na wykonanie prac związanych z termomodernizacją szkoły (wymianę stolarki okiennej), nie ma przeszkód, aby te pieniądze przeznaczyć w budżecie gminy jako jej wkład własny na realizację projektu w ramach RPO, ponieważ darowizna stanowi dochód gminy (art. 54 ust. 1 pkt 5 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym).

Dorota Strusiewicz-Kotela

Podstawy prawne:

• Ustawa z 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz.U. nr 227, poz. 1658; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 216, poz. 1370)

• Ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (j.t. Dz.U. z 2007 r. nr 59, poz. 404; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 93, poz. 585)

• Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 223, poz. 1458)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA