REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wkład własny przy aplikowaniu o środki z Unii Europejskiej

Dorota Strusiewicz-Kotela

REKLAMA

REKLAMA

W związku z planowanym ubieganiem się o dotację na termomodernizację szkoły ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Likwidacji przekazała w listopadzie 2007 r. na konto gminy darowiznę z przeznaczeniem na wymianę stolarki okiennej w tej szkole.

Czy darowiznę można uznać jako wkład własny gminy przy aplikowaniu o środki z RPO? Czy tę dotację należy traktować jako pomoc publiczną?

REKLAMA

Odpowiedź:Tak. Darowiznę na rzecz gminy można przeznaczyć jako wkład własny na realizację tego zadania.

Dofinansowanie w ramach RPO prac związanych z termomodernizacją budynku szkoły nie stanowi pomocy publicznej.

REKLAMA

Uzasadnienie: Regionalne Programy Operacyjne to dokumenty, na podstawie których realizuje się strategię rozwoju danego województwa, określa działania przewidziane do realizacji oraz system ich finansowania (art. 15 ustawy z 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju; dalej: ustawa o zasadach prowadzenia polityki rozwoju). Szkoła może ubiegać się o dofinansowanie realizowanego przez siebie zadania ze środków RPO, jeśli program przewiduje takie działania.

W takim przypadku szkoła występuje jako beneficjent, ubiegający się o dofinansowanie ze środków publicznych realizowanego przez nią projektu, a zarząd województwa (instytucja zarządzająca) jest podmiotem odpowiedzialnym za przygotowanie i realizację RPO. Natomiast gmina może występować w charakterze instytucji pośredniczącej, której zarząd województwa powierza część zadań związanych z realizacją RPO (art. 6 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zarząd województwa przyjmuje projekt RPO (przewidujący dofinansowanie pochodzące z budżetu państwa) w drodze uchwały, a następnie projekt ten jest skierowany do przyjęcia przez Komisję Europejską. Następnie Rada Ministrów w uchwale określa zakres i warunki dofinansowania danego RPO, a Minister Rozwoju Regionalnego zawiera z zarządem województwa tzw. kontrakt wojewódzki, czyli umowę o dofinansowanie RPO środkami pochodzącymi z budżetu państwa, państwowych funduszy celowych lub ze źródeł zagranicznych. W kontrakcie wojewódzkim określa się m.in. kwotę wkładu własnego jednostek samorządu terytorialnego w ramach realizacji RPO (art. 20 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju). Zarząd województwa określa również kryteria kwalifikowalności wydatków objętych dofinansowaniem w ramach RPO (art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju).

Przez pomoc publiczną należy rozumieć pomoc przyznawaną przez państwo niektórym przedsiębiorstwom, spełniającą przesłanki określone w art. 87 traktatu ustawiającego Wspólnotę Europejską (art. 1 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej; dalej: ustawa o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej). Odbiorcami pomocy publicznej są beneficjenci pomocy, tzn. podmioty prowadzące działalność gospodarczą, bez względu na formę organizacyjno-prawną oraz sposób finansowania, które otrzymały taką pomoc. Chodzi o działalność gospodarczą, do której mają zastosowanie reguły konkurencji określone w przepisach części trzeciej tytułu VI rozdziału 1 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (art. 2 pkt 16 i 17 ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej).

Szkoła, która realizuje zadania publiczne w zakresie oświaty, nie mieści się w kategorii podmiotów, którym udzielana jest pomoc publiczna.

ZAPAMIĘTAJ!

Jeśli Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Likwidacji przekazała gminie darowiznę na wykonanie prac związanych z termomodernizacją szkoły (wymianę stolarki okiennej), nie ma przeszkód, aby te pieniądze przeznaczyć w budżecie gminy jako jej wkład własny na realizację projektu w ramach RPO, ponieważ darowizna stanowi dochód gminy (art. 54 ust. 1 pkt 5 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym).

Dorota Strusiewicz-Kotela

Podstawy prawne:

• Ustawa z 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz.U. nr 227, poz. 1658; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 216, poz. 1370)

• Ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (j.t. Dz.U. z 2007 r. nr 59, poz. 404; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 93, poz. 585)

• Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 223, poz. 1458)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    REKLAMA

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    Od 1 lipca nowy dodatek 1000 zł brutto. Kto tym razem się załapał?

    Od 1 lipca nowy dodatek 1000 zł brutto. Jest to inicjatywa rządu, który czeka w tej chwili na wykonanie prac legislacyjnych przez parlament i podpis prezydenta.  

    REKLAMA