REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak samorządy mogą wspierać kampanie profilaktyczne dla kobiet

Magdalena Pokrzycka-Walczak

REKLAMA

REKLAMA

Samorządy z Lubelszczyzny z zaangażowaniem przystąpiły do akcji „Kobiety kobietom”, czyli promowania programów profilaktycznych w zakresie wczesnego wykrycia raka szyjki macicy i raka piersi. Programy mają na celu zachęcenie kobiet do wykonywania regularnych badań profilaktycznych.

REKLAMA

Kampania „Kobiety kobietom” koordynowana jest na Lubelszczyźnie przez Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (dalej: COZL) i Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie (dalej: Wojewódzki Ośrodek Koordynujący). Pomysłodawcą akcji promocyjnej, realizowanej wspólnie z wojewodą Genowefą Tokarską, jest prof. dr hab. Jan Kotarski, Kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego. Pierwsze wspólne działanie, skierowane do kobiet, już zostało zrealizowane. – Z okazji 8 marca odbył się wykład dla 200 studentek jednego z wydziałów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – mówi Genowefa Tokarska. – To był sukces, ale niezbędna jest kampania, której efekty będą odzwierciedlać faktyczne zainteresowanie pań badaniami.

REKLAMA

Dotychczasowa ogólnopolska akcja, prowadzona we współpracy z placówkami Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej: NFZ) w regionach, polegająca na wysyłaniu imiennych zaproszeń do wykonywania badań, nie zdała, jak dotąd, egzaminu. W województwie lubelskim z bezpłatnej profilaktyki skorzystało zaledwie 21% pań. Niestety, są powiaty, np. biłgorajski, w których odsetek kobiet zgłaszających się na badania cytologiczne wynosi mniej niż 10%. Są także wyjątki – na terenie powiatu włodawskiego ponad 50% kobiet korzysta z badań profilaktycznych. – Nie jest to zasługa samorządu, ale najwyższy czas, żeby władze samorządowe włączyły się w akcję informacyjną, bo wysoki wskaźnik wykorzystania bezpłatnych badań i wczesna diagnostyka są w interesie naszej społeczności – zapewnia Genowefa Tokarska. – Wspólnie szukamy sposobów na zwiększenie skuteczności działań profilaktycznych – informuje prof. Kotarski. – Powołani zostali właśnie koordynatorzy powiatowi, którzy będą zachęcać lokalne samorządy do podejmowania własnych inicjatyw w zakresie promocji akcji profilaktycznej – tłumaczy Genowefa Tokarska.

Aktywna promocja profilaktyki

REKLAMA

Istnieje dobry przykład prowadzenia kampanii profilaktycznej dla pań, realizowany przez instytucję państwową. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (dalej: RDLP) w Lublinie już 3 lata temu, we współpracy z kliniką kierowaną przez prof. Kotarskiego, rozpoczęła akcję badań cytologicznych dla pracownic 25 nadleśnictw i biura RDLP. – Kampania poprzedzona została rozesłaniem informacji do podległych nadleśnictw o możliwości przeprowadzenia bezpłatnych badań – informuje dr Andrzej Tyrawski, koordynator akcji w RDLP.

Na zaproszenie do przeprowadzenia badań w lubelskiej klinice odpowiedziało wówczas 130 pań, a dziś ta liczba uległa podwojeniu. Panie pracujące w nadleśnictwach przyjeżdżały do Lublina na koszt RDLP. Dotychczas z badań skorzystało 20% pracownic nadleśnictw. Ale akcja prowadzona przez RDLP zatacza coraz szersze kręgi. – Postanowiliśmy objąć kampanią profilaktyczną także mieszkanki gmin położonych na obszarach nadleśnictw. I teraz – w czasie „Białych Sobót” – do gmin wyjeżdżają także lekarze wykonujący badania cytologiczne – mówi Andrzej Tyrawski.

Przykład z gminy Tuczna

Zdaniem Andrzeja Tyrawskiego dużą rolę w promocji kampanii profilaktycznej mają księża. – Nie da się ukryć, że Kościół ma dużą siłę perswazji i cieszy się zaufaniem mieszkańców gmin. To zdanie potwierdza Zygmunt Litwiniuk, Wójt Gminy Tuczna w powiecie bialskim. – Współpraca z proboszczami jest najskuteczniejsza pod względem przekazu informacji jak największej grupie potencjalnych beneficjentek – tłumaczy Zygmunt Litwiniuk. – Mam bardzo dobry kontakt z proboszczem parafii rzymskokatolickiej i cerkwi prawosławnej i zawsze mogę liczyć na ich wsparcie, zwłaszcza w tak szczytnym celu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie Wójt Tucznej przygotowuje dla zainteresowanych badaniami mieszkanek Gminy wyjazd do Lublina.Dzięki ofercie PKS-u z wyjazdu skorzysta ok. 50 pań, mam na te przejazdy zarezerwowane fundusze. Taki sposób przynosi więcej korzyści niż organizowanie np. „Białych Niedziel”, ponieważ mieszkanki podchodzą z rezerwą do takich wizyt lekarzy, podobnie jest z indywidualnymi wyjazdami do najbliższej przychodni diagnostycznej, która oddalona jest o 40 km od Tucznej. – Długie kolejki oczekiwania na przyjęcie do specjalistów skutecznie zniechęcają do podjęcia leczenia, a co dopiero mówić – profilaktyki – stwierdza Wójt Litwiniuk.

Pierwszy autobus z paniami zainteresowanymi badaniami cytologicznymi wyruszył w Dniu Matki. Ale będą organizowane kolejne wyjazdy, o ile znajdą się chętne kobiety. – Mam nadzieję, że księża będą mocno wspierali mnie w działaniach informacyjnych – mówi Wójt Gminy Tuczna. – Nic nie wpłynie lepiej na decyzję kobiety o wykonaniu badań niż stwierdzenie księdza z ambony, że brak troski o własne zdrowie to grzech.

Niezbędna współpraca gminy z lekarzami

W ubiegłym roku, w czasie dożynek regionalnych w gminie Wisznice, powiat bialski, była możliwość skorzystania z bezpłatnych badań cytologicznych. – Udało się, dzięki wsparciu gminy, zaaranżować gabinet ginekologiczny w budynku Urzędu Gminy, a fotel ginekologiczny wypożyczył Zakład Opieki Zdrowotnej w Białej Podlaskiej – tłumaczy dr n. med. Andrzej Nowakowski z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego. Pomimo obecności specjalistów z Lublina i nagłośnieniu informacji przez księdza jedynie 25 kobiet, spośród kilku tysięcy obecnych na dożynkach pań, skorzystało z bezpłatnej cytologii.

W najbliższych miesiącach, dzięki współpracy samorządów z lubelskimi lekarzami z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego, odbędą się akcje profilaktyczne m.in. w Kraśniku i na terenie Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej.

Mam nadzieję, że inicjatywa promocji badań cytologicznych i mammograficznych, podjęta wspólnie z samorządami, przyniesie efekty w postaci zwiększenia liczby pań, korzystających z bezpłatnej – bo refundowanej przez NFZ – profilaktyki – mówi Andrzej Nowakowski. – Obecnie na badania zgłasza się 20–25% kobiet. Naszym celem jest zwiększenie tego wskaźnika do 70, a nawet 90%. O tym, czy tak się faktycznie stanie, przekonać się będziemy mogli jednak dopiero za kilka lat.

Profesor Kotarski zapewnia, że w ramach akcji on i jego asystenci są gotowi do podróżowania po regionie na zaproszenie starostów, burmistrzów czy wójtów. – Jesteśmy otwarci na aktywność samorządów lokalnych w tym zakresie. W samym Lublinie, oprócz akcji prowadzonej przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący, bezpłatne badania profilaktyczne dla pań realizuje także Instytut Medycyny Wsi (IMW). – Wystarczy, że wójt czy burmistrz zgłoszą chęć przywiezienia mieszkanek gminy czy miasta i umówią się na konkretny dzień – zapewnia Małgorzata Tatara, Rzecznik Prasowy Wojewody Lubelskiego.

W lubelskiej akcji „Kobiety kobietom” wykorzystany zostanie wkrótce specjalny cytomammobus z COZL, który także uczestniczy aktywnie w programie profilaktycznym, zainicjowanym przez wojewodę. – Już 1 lipca wyjedzie on na drogi Lubelszczyzny. Swoją misję rozpocznie od miejsc, w których liczba zgłoszeń na badania profilaktyczne wśród pań jest najniższa w województwie – informuje Genowefa Tokarska.

NAJBLIŻSZE AKCJE PROFILAKTYCZNE

Starostwo Powiatowe w Kraśniku przeprowadzi w lipcu br. akcję profilaktyczną z zakresu badań cytologicznych w czasie „Święta Malin 2009”. Z kolei Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej zrealizuje podobną kampanię w sierpniu br., w czasie „XI Dożynek Powiatowych w Kobylanach”.

Magdalena Pokrzycka-Walczak

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA