REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trudna rola kobiet w samorządzie

Zientek-Varga Jolanta

REKLAMA

REKLAMA

Struktura zatrudnienia w samorządzie pod kątem płci wypada na korzyść kobiet. Jednak są to przede wszystkim stanowiska urzędnicze, a nie kierownicze. Dlaczego kobiety nie walczą o stanowisko wójta, sekretarza czy naczelnika?

Jak widzą siebie kobiety działające w samorządzie? Co je wzmacnia, a co im przeszkadza w pracy? Jak było na początku, w 1990 r., a jak jest teraz? To część tematów, na które dyskutowały uczestniczki panelu „Kobiety w samorządach”, zorganizowanego w ramach Kongresu Kobiet (20-21 czerwca br. w Warszawie).

REKLAMA

Początki nie były łatwe – podkreśliła prowadząca panel prof. Joanna Regulska z Uniwersytetu w Rutgers, reprezentująca Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej (dalej: FRDL). – W pierwszej kadencji w samorządzie znalazło się zaledwie 10,2% kobiet, dokładnie 320 na 4999 osób. Z tych 320 tylko 6,4% zajmowało kierownicze stanowiska – wójta, burmistrza, prezydenta, przewodniczącego rady. Teraz jest nieco lepiej, ale wciąż reprezentacja kobiet w samorządzie jest niewielka.

Przeszkody w politycznej działalności

Jak mówiła prof. Regulska, opierając się na własnych badaniach, i potwierdziły to uczestniczki Kongresu – kobiecie nie jest łatwo zaangażować się w polityczną działalność, a taką jest praca w samorządzie. Wyniki ankiety opracowanej przez Joannę Regulską pokazują, że największą przeszkodą jest brak czasu wynikający z konieczności łączenia pracy zawodowej z domową. Tak uważało 47% badanych. Kolejna trudność wynika z braku zaufania do kobiet na stanowiskach (46,2%). Na kolejnych miejscach znalazły się:

• przekonanie, że kobiety nie są dostatecznie stanowcze (14%),

• brak tradycji udziału kobiet w życiu politycznym (9,5%) oraz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• brak zainteresowania ze strony kobiet działalnością polityczną (7%).

Równie ciekawe są wyniki badania, jakie problemy – według kobiet – wymagały w gminach w 1990 r. najpilniejszego rozwiązania. Na pierwszym miejscu wymieniano bezrobocie (30% wskazań), a kolejne były:

• materialna poprawa warunków życia (22%),

• polepszenie jakości usług (19%) oraz

• poprawa infrastruktury (12%).

Pojawiła się także – jako sprawa do pilnego rozwiązania – konieczność eliminacji dyskryminacji, czyli równouprawnienie (5,5% wskazań).

W pracy samorządowej nie brakuje przeszkód. Wciąż aktualny jest stereotyp, że kobieta powinna zajmować się domem. Brakuje działań edukacyjnych zmieniających taki sposób myślenia. Barierą jest także brak u kobiet wiary w siebie i własne możliwości. Niestety, istnieje także zjawisko zazdrości o inne kobiety oraz brak współpracy i solidarności. Dlatego ciągle odsetek kobiet na kierowniczych stanowiskach jest niski.

Kilka rad od kobiet sukcesu

Mimo trudności i przeszkód kobiety coraz częściej pracują w samorządach, są znakomicie wykształcone, doskonale sobie radzą i osiągają sukcesy. Co robić, aby osiągnąć dobre rezultaty w pracy samorządowej, radzi Jolanta Batycka-Wąsik od 1998 r. Wójt Gminy Lesznowola (woj. mazowieckie). – Potrzebne cechy w pracy samorządowej to kompetencja, doskonałe merytoryczne przygotowanie, wiara w siebie, działanie bez kompleksów. Natomiast według Elżbiety Hibner od 2007 r. Radnej sejmiku i Członka zarządu Województwa Łódzkiego: – W polityce najważniejsze jest działanie zespołowe. Praca w samorządzie to przepustka do kariery w administracji rządowej tak ocenia Henryka Strojnowska Wicewojewoda lubelski – zdobyte w samorządzie doświadczenia bardzo się przydają i gwarantują, że da się radę.

Najważniejsze sprawy

REKLAMA

Kobiety pracujące w samorządzie w pierwszej kolejności stawiają na wykształcenie pracowników gminy i zdobywanie dodatkowych kwalifikacji. To ich zdaniem bezpośrednio wpływa na zmianę wizerunku gminy, powiatu, województwa. Kolejnym ważnym zadaniem jest dla działaczek samorządowych aktywizacja kobiet. Sposobem na zaangażowanie kobiet w pracę na rzecz lokalnej społeczności, a tym samym na „pobudzenie” swoich ambicji jest udział w organizacji imprez kulturalnych np. festynów czy tworzenie klubów dla mieszkańców itp.

Panelistki spotkania „Kobiety w samorządzie” radziły uczestniczkom, a za ich pośrednictwem wszystkim kobietom, jakie kroki powinny poczynić, aby zaistnieć nie tylko w polityce, ale ogólnie w życiu zawodowym. Przede wszystkim należy:

• jasno określić cele w życiu publicznym, społecznym i rodzinnym,

• przygotować się merytorycznie,

• być odważną,

• nastawić się na osiągnięcie sukcesu.

Jolanta Zientek-Varga

Zobacz jak samorządy wspierają opiekę zdrowotną kobiet>>

KOMENTARZ

Samorządowiec musi być blisko ludzi

IWONA AGNIESZKA ŁEBEK,

Wójt Gminy Długołęka

REKLAMA

– Kilka zasad pomaga mi w pracy samorządowej i sprawia, że moja gmina osiąga sukcesy. Przede wszystkim – kochać i szanować ludzi. Zapomnieć o sobie, o realizacji własnych ambicji i aspiracji, a skoncentrować się na tym, co jest najważniejsze dla lokalnej społeczności. Stworzyć sprawny, oddany sztab współpracowników, którzy polubią szefa i będą się utożsamiać z gminą. Uczyć się, doskonalić i szukać nowości. Moi pracownicy muszą być pewni, że wiem, o czym ze mną rozmawiają, a ja lubię wiedzieć więcej.

Nauczyć się rozmawiać i słuchać, nie bagatelizując żadnego głosu. Wykorzystywać swój urok osobisty i „broń kobiecą”, ale w sposób naturalny. Być sobą, a nie udawać kogoś, kim się nie jest. Dać się poznać ludziom z każdej strony, nie tylko podczas publicznych oficjalnych wystąpień, ale także prywatnie. Stawiać wysokie wymagania przede wszystkim sobie, wierzyć w siebie i nie bać się mężczyzn. Bardzo ważną kwestią w pracy samorządowca jest odwaga przyznania się do błędów.

Nie zapominać o odpoczynku, mieć odskocznię od pracy, która pozwala się zdystansować i odstresować – dla mnie to kino i tańce.

W samorządzie liczy się wykształcenie

MARIOLA KUTEK,

Sekretarz Miasta i Gminy Bierutów

– Podzielam pogląd, że kobiety w samorządzie stawiają sobie wysokie wymagania i kładą nacisk na wykształcenie pracowników. Sama poświęciłam sporą część życia na zdobycie gruntownego wykształcenia i zawsze doceniam wykształconych kandydatów starających się o pracę w urzędzie. Takie postępowanie wyższego kierownictwa bezpośrednio przedkłada się na wizerunek danej jednostki, a przede wszystkim na efekty pracy i osiągane sukcesy.

O wykształcenie powinny dbać szczególnie kobiety, gdyż jest im trudniej o pracę. Pracodawca, myślący o dobrej organizacji pracy, sprawnym działaniu i ergonomii, tak już wybiera, że jeśli ma 2 kandydatów z takim samym wykształceniem, w 85% przypadków wybierze mężczyznę. To smutna prawda. Ludzie nie lubią dodatkowych problemów. Dlatego warto mieć zawsze asa w rękawie i być bardzo dobrze wyedukowaną kandydatką. Jeśli do tego dodamy pozytywne nastawienie do obywateli, umiejętność słuchania, niekonfliktowość, chęć niesienia pomocy i rozumienia służebnej roli urzędnika względem mieszkańców danej gminy – sukces murowany.

Kobiety na stanowisku kierowniczym charakteryzują się sumiennością i pracowitością. Ważna jest także intuicja kobieca, która pozwala uniknąć wielu problemów. Kobiety, które znam, to gwarancja sukcesu.

Jak współpracować z osobami o różnych temperamentach?>>

Sukces jest możliwy dzięki zaufaniu ludzi

ELŻBIETA POLAK,

Wicemarszałek Województwa Lubuskiego

– W samorządzie jestem praktycznie od zawsze, wcześniej pracowałam w administracji państwowej. To już prawie 30 lat. Moja droga zawodowa nie należy do łatwych. To ciężka i ustawiczna praca – od referenta, inspektora, sekretarza, po stanowisko burmistrza. Przez 22 lata pracowałam w tym samym urzędzie, w małej 6-tysięcznej gminie w Małomicach. Później byłam dyrektorem gabinetu Prezydenta miasta Zielona Góra, a obecnie w samorządzie województwa lubuskiego odpowiadam za zdrowie i fundusze unijne. Przez ten czas zdobywałam doświadczenie zawodowe w pracy samorządowej, ale również doskonaliłam kwalifikacje i umiejętności. Uważam, że awansowałam nie tylko z powodu profesjonalnego przygotowania, ale również dzięki determinacji i zaangażowaniu w realizację projektów społecznych na rzecz środowiska lokalnego. Moim największym sukcesem jest zaufanie ludzi, z którymi pracuję i żyję. Byłam radną gminy, powiatu, a teraz województwa. Zakładałam i prowadziłam organizacje społeczne. Konsekwentnie i z wielkim optymizmem podejmowałam kolejne wyzwania. Odnosiłam sukcesy dzięki uczciwości oraz odpowiedzialności za to, co robię. Ale nie miałabym szans bez wsparcia męża i synów, którzy nie tylko pogodzili się z taką aktywną mamą, ale również mnie wspierają. Gdy awansowałam, mąż wziął urlop wychowawczy. A moi synowie – zakochani w piłce nożnej – przekonali mnie, że wychowanie przez sport kształtuje mocne charaktery, uczy konsekwencji w dążeniu do celu i walki do ostatniego gwizdka. I to się sprawdza i w życiu, i w polityce! I jeszcze przesłanie Wergiliusza: „Żeby zwyciężać, trzeba wierzyć, że można”.

Notowała Renata Maciejczak

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA