REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trudniej będzie zostać egzaminatorem kierowców

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kandydaci na egzaminatorów będą traktowani jak osoby ubiegające się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Takie rozwiązania przewiduje nowelizacja rozporządzenia, która właśnie weszła w życie.

Podczas egzaminu praktycznego kandydaci na egzaminatorów mogą popełnić tylko dwa błędy. Wchodzące w życie przepisy wprowadzają jednak wyjątki skutkujące natychmiastowym zakończeniem egzaminu z wynikiem negatywnym. Tak będzie w przypadku lekceważenia sygnałów świetlnych, nakazów i zakazów ruchu, wjazdu na powierzchnię wyłączoną z ruchu (tzw. wysepkę), przekroczenie linii podwójnej ciągłej, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, zawracanie w niedozwolonym miejscu czy zbyt szybka jazda.

REKLAMA

Bez sztucznego podziału

REKLAMA

– Egzaminator ma być przygotowany do wykonywania swojej pracy. Dlatego część zasad egzaminowania kierowców i egzaminatorów została ujednolicona. Egzaminator ma nie tylko znać instrukcję, ale ma także w praktyce wykorzystywać nabyte umiejętności i potrafić zademonstrować wykonanie zadania – mówi Eligiusz Woźniakowski z Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów. Dodaje, że zmiana rozporządzenia likwiduje sztuczny i niezrozumiały podział oceniania praktycznych umiejętności kierowców i egzaminatorów. Powodował on, że to, za co kandydat na kierowcę zostałby oblany, mogłoby nie mieć wpływu na wynik praktycznego egzaminu kandydata na egzaminatora.

Sprawdzian nie zostanie zaliczony także wtedy, gdy ich zachowanie za kierownicą będzie świadczyło o możliwości stworzenia zagrożenia na drodze. Do tej pory kandydaci na egzaminatorów byli eliminowani po fakcie, czyli dopiero gdy spowodowali zagrożenie w ruchu drogowym.

Zasady ustalania cen biletów w komunikacji publicznej>>

Krótszy egzamin

Dodano także zapis mówiący, iż osoba egzaminowana nie zaliczy sprawdzianu, jeżeli zaproponuje członkom komisji łapówkę w zamian za uzyskanie pozytywnego wyniku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmienione zasady egzaminowania kierowców zaczęły obowiązywać 9 czerwca 2009 r. Najważniejszą zmianą jest to, że egzaminator może po 25 minutach bezbłędnej części praktycznej zaliczyć jazdę. Wcześniej egzamin praktyczny nie mógł trwać krócej niż 40 minut. Już są dostrzegane efekty tej zmiany.

– Znacznie skrócił się czas oczekiwania na egzamin na prawo jazdy – zapewnia Jakub Dąbrowski z Ministerstwa Infrastruktury.

Zmiana prawa zlikwidowała także konieczność wskazywania przez przyszłego kierowcę wszystkich elementów stanu technicznego pojazdu, tj. poziomu płynu hamulcowego czy oleju, działania świateł i kierunkowskazów. Teraz trzeba wskazać jedynie dwa losowo wybrane elementy.

Nowe wymagania dotyczące transportu publicznego>>

KANDYDAT NIE ZALICZY SPRAWDZIANU, GDY

 dwukrotnie nieprawidłowo wykona to samo zadanie

 nieprawidłowo wystawi ocenę z egzaminu innemu kandydatowi

 w czasie wykonywania zadań egzaminacyjnych doprowadzi do zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego

 samo zachowanie egzaminowanego świadczy o możliwości stworzenia zagrożenia na drodze

 nie zastosuje się do zakazów i nakazów drogowych lub sygnalizacji świetlnej, przekroczy dozwoloną prędkość o 20 km/h, zawróci w niedozwolonym miejscu, nie ustąpi pierwszeństwa przejazdu

 zaproponuje korzyść majątkową za pozytywny wynik egzaminu

PODSTAWA PRAWNA

 Rozporządzenie ministra infrastruktury z 8 maja 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U. nr 78, poz. 653).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA