REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zorganizować dobre szkolenie

Małgorzata Szafarz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Szkolenia to dla współczesnej firmy konieczność. Przede wszystkim dlatego, że to niezwykle efektywna droga rozwoju pracowników. Warunkiem jest dobra organizacja szkolenia – dobór odpowiednich trenerów, odpowiedniego programu oraz właściwego miejsca i czasu.

Krótkie i mocno związane z bieżącą działalnością przedsiębiorstwa szkolenia można przeprowadzić w jego siedzibie. Dla tych treningów, których celem jest wykształcenie pewnych osobistych umiejętności, lepiej jednak wybrać bardziej neutralne miejsce – siedzibę firmy przeprowadzającej szkolenia.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli zależy nam również na integracji pracowników, a materiał do przyswojenia jest obszerny, specjaliści radzą zdecydować się na szkolenie wyjazdowe, najlepiej podczas weekendu. Jest to, co prawda, ingerowanie w prywatny czas pracowników i zabieranie im go na cele służbowe, jednak zorganizowanie raz na jakiś czas wartościowego szkolenia poza miejscem pracy przynosi wiele korzyści.

Z dala od firmy, nabrawszy pewnego dystansu do spraw służbowych, łatwiej bowiem o kreatywność i przeprowadzenie swoistej „burzy mózgów” na temat najważniejszych spraw w firmie. Dodatkową korzyścią jest możliwość lepszego poznania się pracowników. Podczas wyjazdu dochodzą do głosu cechy charakteru, które być może nigdy nie miały okazji ujawnić się w codziennej pracy. Może się więc okazać, że osoba, której nigdy byśmy o to nie podejrzewali, doskonale nurkuje, jeździ konno, lubi turystykę górską i świetnie zna historię regionu.

Samodzielnie i z pomocą, w firmie i na zewnątrz

Na szkoleniach można również prezentować nowości technologiczne oraz uczyć obsługi nowego sprzętu firmowego. To także dobra okazja do przedstawienia nowych procedur wprowadzanych w przedsiębiorstwie, zmian własnościowych czy organizacyjnych.

REKLAMA

W kwestii szkoleń możliwości są właściwie tylko dwie: można je przeprowadzić samodzielnie, można też zlecić ich organizację firmie zewnętrznej, mającej doświadczenie w tej dziedzinie. Zwłaszcza w dużych firmach praktykowane są też – jako szkolenia – cykliczne spotkania zarządu z kadrą kierowniczą lub głównego menedżera ze swoimi podwładnymi. Takie spotkania, ze względu na ich dydaktyczny charakter, z pewnością przyczyniają się do podniesienia wiedzy merytorycznej pracowników oraz ich umiejętności praktycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na szkolenie można zaprosić również firmy współpracujące. Pozwoli im to zapoznać się z metodami działania danego przedsiębiorstwa lub konkretnymi, stosowanymi przez nie rozwiązaniami technicznymi, informatycznymi czy dotyczącymi usług.

Liczy się koncepcja i organizacja

Przygotowanie szkolenia bardzo ułatwia wcześniej przemyślana koncepcja. To po pierwsze oszczędność czasu i nerwów, po drugie – lepiej wydane pieniądze. Przystępując do opracowania koncepcji danego szkolenia należy określić:

• cel szkolenia,

• metody jego realizacji,

• zakres szkolenia,

• liczbę uczestników i kryterium ich wyboru,

• miejsce,

• termin i czas trwania szkolenia,

• budżet przeznaczony na szkolenie (wynajęcie sali, opłacenie prowadzącego szkolenie, poczęstunek podczas spotkania, opracowanie materiałów dydaktycznych, dojazd).

Najważniejsze kwestie organizacyjne, nad którymi zastanawiamy się po opracowaniu koncepcji szkolenia, to:

• miejsce – powinno być dostosowane do liczby uczestników, trzeba ustawić odpowiednią ilość krzeseł, stołów lub blatów do notowania, w sali powinna znajdować się tablica do prezentacji, a jeśli potrzeba – nagłośnienie,

• termin – jeżeli w szkoleniu mają brać udział pracownicy firmy, trzeba tak ustalić datę szkolenia, żeby nie dezorganizowało ono pracy,

• czas trwania – od godzinnych, przez kilkugodzinne do całodniowych lub kilkudniowych,

• wybór uczestników – o doborze uczestników szkolenia zdecyduje jego charakter i cel, szkolenia z pewnością przynoszą lepsze efekty, jeśli są przeprowadzane w mniejszych grupach, liczących maksymalnie od kilkunastu do 20 osób.

Trzymajmy się harmonogramu

Bardzo ważne jest, aby szkolenie prowadziła osoba doskonale znająca tematykę, specjalista, który świetnie radzi sobie z wyjaśnianiem problemu i odpowiadaniem na ewentualne pytania.

Uczestnicy natomiast lepiej zapamiętają materiał, jeśli część prezentacji wyświetlana będzie za pomocą rzutnika, a każdy z nich otrzyma materiały pomocnicze. Dla każdego z uczestników trzeba też przygotować notatnik i długopis. W czasie szkolenia należy przestrzegać ustalonego wcześniej harmonogramu. Przeważnie składają się na nie następujące elementy:

• powitanie z wprowadzeniem oraz wyjaśnieniem celów i planu szkolenia,

• przedstawienie kolejnych punktów szkolenia,

• zadawanie pytań przez uczestników,

• samodzielna praca w grupach (nie zawsze),

• test sprawdzający skuteczność szkolenia (nie zawsze).

Podczas szkolenia ważne jest również odpowiednie rozplanowanie przerw oraz czas ich trwania. Szkolenie będzie mniej owocne, jeśli przerw będzie zbyt mało lub będą one za krótkie.

Co ważne – harmonogram szkolenia powinien być ściśle przestrzegany, gdyż ułatwia to prowadzenie zajęć. W harmonogramie warto jednak uwzględnić dodatkowy czas na niezaplanowane sytuacje – długie dyskusje, przeciągające się odpowiadanie na pytania lub wydłużającą się część praktyczną.

Na początku szkolenia warto zainicjować krótkie przedstawienie się uczestników i zachęcić ich do umieszczenia w widocznym miejscu kartki z imieniem bądź przygotowanej wcześniej wizytówki. Przyda się to w sytuacji, gdy uczestnicy będą musieli ze sobą współpracować, a nie znali się wcześniej.

Natomiast tuż po zakończeniu szkolenia lub kilka dni po nim warto poprosić uczestników o wypełnienie ankiety oceniającej szkolenie. Ocenie powinny podlegać organizacja szkolenia, merytoryczna jakość przekazywanych treści, atrakcyjność i sposób prowadzenia zajęć.

Małgorzata Szafarz

portal nowebiuro.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

REKLAMA