REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zorganizować dobre szkolenie

Małgorzata Szafarz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Szkolenia to dla współczesnej firmy konieczność. Przede wszystkim dlatego, że to niezwykle efektywna droga rozwoju pracowników. Warunkiem jest dobra organizacja szkolenia – dobór odpowiednich trenerów, odpowiedniego programu oraz właściwego miejsca i czasu.

Krótkie i mocno związane z bieżącą działalnością przedsiębiorstwa szkolenia można przeprowadzić w jego siedzibie. Dla tych treningów, których celem jest wykształcenie pewnych osobistych umiejętności, lepiej jednak wybrać bardziej neutralne miejsce – siedzibę firmy przeprowadzającej szkolenia.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli zależy nam również na integracji pracowników, a materiał do przyswojenia jest obszerny, specjaliści radzą zdecydować się na szkolenie wyjazdowe, najlepiej podczas weekendu. Jest to, co prawda, ingerowanie w prywatny czas pracowników i zabieranie im go na cele służbowe, jednak zorganizowanie raz na jakiś czas wartościowego szkolenia poza miejscem pracy przynosi wiele korzyści.

Z dala od firmy, nabrawszy pewnego dystansu do spraw służbowych, łatwiej bowiem o kreatywność i przeprowadzenie swoistej „burzy mózgów” na temat najważniejszych spraw w firmie. Dodatkową korzyścią jest możliwość lepszego poznania się pracowników. Podczas wyjazdu dochodzą do głosu cechy charakteru, które być może nigdy nie miały okazji ujawnić się w codziennej pracy. Może się więc okazać, że osoba, której nigdy byśmy o to nie podejrzewali, doskonale nurkuje, jeździ konno, lubi turystykę górską i świetnie zna historię regionu.

Samodzielnie i z pomocą, w firmie i na zewnątrz

Na szkoleniach można również prezentować nowości technologiczne oraz uczyć obsługi nowego sprzętu firmowego. To także dobra okazja do przedstawienia nowych procedur wprowadzanych w przedsiębiorstwie, zmian własnościowych czy organizacyjnych.

REKLAMA

W kwestii szkoleń możliwości są właściwie tylko dwie: można je przeprowadzić samodzielnie, można też zlecić ich organizację firmie zewnętrznej, mającej doświadczenie w tej dziedzinie. Zwłaszcza w dużych firmach praktykowane są też – jako szkolenia – cykliczne spotkania zarządu z kadrą kierowniczą lub głównego menedżera ze swoimi podwładnymi. Takie spotkania, ze względu na ich dydaktyczny charakter, z pewnością przyczyniają się do podniesienia wiedzy merytorycznej pracowników oraz ich umiejętności praktycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na szkolenie można zaprosić również firmy współpracujące. Pozwoli im to zapoznać się z metodami działania danego przedsiębiorstwa lub konkretnymi, stosowanymi przez nie rozwiązaniami technicznymi, informatycznymi czy dotyczącymi usług.

Liczy się koncepcja i organizacja

Przygotowanie szkolenia bardzo ułatwia wcześniej przemyślana koncepcja. To po pierwsze oszczędność czasu i nerwów, po drugie – lepiej wydane pieniądze. Przystępując do opracowania koncepcji danego szkolenia należy określić:

• cel szkolenia,

• metody jego realizacji,

• zakres szkolenia,

• liczbę uczestników i kryterium ich wyboru,

• miejsce,

• termin i czas trwania szkolenia,

• budżet przeznaczony na szkolenie (wynajęcie sali, opłacenie prowadzącego szkolenie, poczęstunek podczas spotkania, opracowanie materiałów dydaktycznych, dojazd).

Najważniejsze kwestie organizacyjne, nad którymi zastanawiamy się po opracowaniu koncepcji szkolenia, to:

• miejsce – powinno być dostosowane do liczby uczestników, trzeba ustawić odpowiednią ilość krzeseł, stołów lub blatów do notowania, w sali powinna znajdować się tablica do prezentacji, a jeśli potrzeba – nagłośnienie,

• termin – jeżeli w szkoleniu mają brać udział pracownicy firmy, trzeba tak ustalić datę szkolenia, żeby nie dezorganizowało ono pracy,

• czas trwania – od godzinnych, przez kilkugodzinne do całodniowych lub kilkudniowych,

• wybór uczestników – o doborze uczestników szkolenia zdecyduje jego charakter i cel, szkolenia z pewnością przynoszą lepsze efekty, jeśli są przeprowadzane w mniejszych grupach, liczących maksymalnie od kilkunastu do 20 osób.

Trzymajmy się harmonogramu

Bardzo ważne jest, aby szkolenie prowadziła osoba doskonale znająca tematykę, specjalista, który świetnie radzi sobie z wyjaśnianiem problemu i odpowiadaniem na ewentualne pytania.

Uczestnicy natomiast lepiej zapamiętają materiał, jeśli część prezentacji wyświetlana będzie za pomocą rzutnika, a każdy z nich otrzyma materiały pomocnicze. Dla każdego z uczestników trzeba też przygotować notatnik i długopis. W czasie szkolenia należy przestrzegać ustalonego wcześniej harmonogramu. Przeważnie składają się na nie następujące elementy:

• powitanie z wprowadzeniem oraz wyjaśnieniem celów i planu szkolenia,

• przedstawienie kolejnych punktów szkolenia,

• zadawanie pytań przez uczestników,

• samodzielna praca w grupach (nie zawsze),

• test sprawdzający skuteczność szkolenia (nie zawsze).

Podczas szkolenia ważne jest również odpowiednie rozplanowanie przerw oraz czas ich trwania. Szkolenie będzie mniej owocne, jeśli przerw będzie zbyt mało lub będą one za krótkie.

Co ważne – harmonogram szkolenia powinien być ściśle przestrzegany, gdyż ułatwia to prowadzenie zajęć. W harmonogramie warto jednak uwzględnić dodatkowy czas na niezaplanowane sytuacje – długie dyskusje, przeciągające się odpowiadanie na pytania lub wydłużającą się część praktyczną.

Na początku szkolenia warto zainicjować krótkie przedstawienie się uczestników i zachęcić ich do umieszczenia w widocznym miejscu kartki z imieniem bądź przygotowanej wcześniej wizytówki. Przyda się to w sytuacji, gdy uczestnicy będą musieli ze sobą współpracować, a nie znali się wcześniej.

Natomiast tuż po zakończeniu szkolenia lub kilka dni po nim warto poprosić uczestników o wypełnienie ankiety oceniającej szkolenie. Ocenie powinny podlegać organizacja szkolenia, merytoryczna jakość przekazywanych treści, atrakcyjność i sposób prowadzenia zajęć.

Małgorzata Szafarz

portal nowebiuro.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

MEN: wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA