REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konkurs na dyrektora szkoły

Bożena Styczyńska

REKLAMA

REKLAMA

Czy organ prowadzący szkołę może ograniczyć nabór kandydatów na stanowisko dyrektora szkoły wyłącznie do nauczycieli? Czy też musi dopuścić do konkursu osoby niemające statusu nauczyciela?

Odpowiedź: Możliwość przystąpienia do konkursu na dyrektora szkoły powinny mieć osoby ze statusem nauczycielskim i bez niego. Oznacza to, że organ prowadzący szkołę nie może zastosować w tym zakresie ograniczeń.

REKLAMA

REKLAMA

Uzasadnienie: Ogólna zasada jest taka, że szkołą powinien kierować nauczyciel mianowany lub dyplomowany, któremu powierzono stanowisko dyrektora (art. 36 ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie o oświaty; dalej: ustawa o systemie oświaty). Jednak przepisy dopuszczają również pełnienie tej funkcji przez osoby niebędące nauczycielami (art. 36 ust. 2 ustawy o systemie oświaty).

Żeby zatrudnić na stanowisko dyrektora szkoły osobę niebędącą nauczycielem, organ prowadzący taką placówkę musi zasięgnąć opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny (kuratora oświaty, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania lub ministra sprawiedliwości – w zależności od rodzaju szkoły). Prawo do wyrażenia opinii nie daje jednak możliwości wykluczenia z procedury konkursowej osób niemających statusu nauczycielskiego. Organ nadzoru pedagogicznego nie wydaje bowiem zgody, a jedynie opinię.

Taką tezę potwierdza art. 36a ust. 15 ustawy o systemie oświaty, z którego wynika, że kandydata na dyrektora szkoły wyłania się w drodze konkursu, a osobie, która go wygra – nie można odmówić powierzenia tego stanowiska. Dotyczy to zarówno:

• nauczycieli, którzy muszą spełniać wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 6 maja 2003 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze, w poszczególnych typach szkół i placówek, a także warunki formalne zapisane w ogłoszeniu o konkursie,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• osób niebędących nauczycielami (które muszą odpowiadać warunkom im postawionym w ogłoszeniu o konkursie).

REKLAMA

Sposób ogłoszenia konkursu, jego przeprowadzenia oraz zakończenia określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 23 października 2003 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki i trybu pracy komisji konkursowej (dalej: rozporządzenie o konkursie). Tu też został zamieszczony wzór ogłoszenia o konkursie, który uwzględnia fakt uczestniczenia w nim osób niebędących nauczycielami.

Wśród dokumentów, które powinny być składane w odpowiedzi na ogłoszenie o konkursie, znajduje się dyplom ukończenia studiów wyższych oraz dokumenty potwierdzające posiadanie wymaganego stażu pracy, wykształcenia i przygotowania zawodowego – wymagany od osoby niebędącej nauczycielem (ust. 2 pkt 4 załącznika do rozporządzenia o konkursie). Świadczy to o tym, że zostało przyjęte założenie, ze takie osoby będą uczestniczyć w procedurze konkursowej.

Zasady przyznawania i wypłaty nauczycielom świadczeń kompensacyjnych>>

ZAPAMIĘTAJ!

Nie przeprowadza się konkursów na dyrektorów szkół i placówek publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego, ministra obrony narodowej i ministra sprawiedliwości oraz organy im podporządkowane.

Bożena Styczyńska

Podstawy prawne:

• Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572; ost.zm. Dz.U z 2009 r. nr 56, poz. 458)

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 23 października 2003 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki i trybu pracy komisji konkursowej (Dz.U. nr 189, poz. 1855)

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 6 maja 2003 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze, w poszczególnych typach szkół i placówek (Dz.U. nr 89, poz. 826; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. nr 189, poz. 1854)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA