REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie w sektorze samorządowym

Jakub Koguciuk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Światowy kryzys gospodarczy odcisnął swoje piętno na rodzimym rynku zatrudnienia. Ludzie poszukujący pracy na pierwszym miejscu stawiają stabilizację i możliwość podnoszenia kwalifikacji. Wakaty na urzędników samorządowych oferują jedno i drugie. Kto może ubiegać się o takie stanowisko i w jaki sposób je zdobyć?

Zawód urzędnika samorządowego jest stosunkowo nowy. W formie, w jakiej istnieje obecnie pojawił się po reformie administracyjnej kraju z 1999 roku.

REKLAMA

Najprościej mówiąc mianem tym określa pracownika szeroko rozumianej administracji samorządowej na każdym jej szczeblu: miejskim, gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Biorąc pod uwagę wysoki stopień rozbudowania administracji w naszym kraju mówimy o grupie zawodowej liczącej ponad 200 tysięcy pracowników.

Wymogi stawiane kandydatom w procedurze rekrutacyjnej są dość obszerne, liczą się predyspozycje intelektualne i osobowościowe.

REKLAMA

Idealny kandydat powinien być osobą solidną, odporną na stres i odpowiedzialną za powierzone zadania. Ważne by prezentował sobą wysoki poziom kultury, bo urzędnik jest wizytówką swojego miejsca pracy. Niezbędna jest odpowiednia wiedza z zakresu procedur administracyjnych i przepisów prawa administracyjnego.

Część warunków formalnych uległa zmianie, ponieważ ustawa o pracownikach samorządowych z 2008 r. wprowadziła nowe zasady dotyczące tego, kto i w jaki sposób może zostać pracownikiem samorządowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Największa zmiana dotyczy braku możliwości mianowania na urzędnika. Pozostają trzy formy zatrudnienia:

-        wybór,

-        powołanie,

-        umowa o pracę.

REKLAMA

Regulacja mówi, że o posadę urzędnika mogą ubiegać się teraz także osoby nieposiadające polskiego obywatelstwa pod warunkiem, że posiadają potwierdzoną znajomość języka polskiego. Elastyczny wymóg posiadania przez kandydata odpowiedniego wykształcenia prawniczego lub administracyjnego został zaostrzony przez wprowadzenie obowiązkowej służby przygotowawczej dla nowozatrudnionych pracowników. Trwa ona nie dłużej niż 3 miesiące i kończy się egzaminem. Skierowanie do odbycia służby przygotowawczej wydaje kierownik danej jednostki samorządowej.

Ustawa mówi o konieczności zabezpieczenia środków finansowych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek uwzględnienia w budżecie środków na pokrycie kosztów szkoleń, kursów lub studiów podyplomowych podnoszących poziom wiedzy pracowników. Ta zmiana zapewne wynika z faktu, że część pracujących już urzędników znalazła zatrudnienie w samorządzie zaraz po skończeniu szkoły średniej. Oni właśnie uzupełniają wiedzę teoretyczną na różnego rodzaju szkoleniach organizowanych przez pracodawcę. Dla przyszłych kandydatów na pracowników samorządowych to niezwykle korzystny przepis, bowiem w okresie tak dynamicznie zmieniającego się rynku pracy każdy nowy element kształcenia jest ważny.  

Zainteresowanie pracą na stanowisku urzędnika samorządowego stale rośnie. Działy kadr coraz częściej szukają wyspecjalizowanych pracowników z kierunkowym wykształceniem. To sprawia, że wymagania ogólne stają się etapem wstępnym dla przyszłych kandydatów do pracy. Brak odpowiedniego doświadczenia nie zamyka jednak drogi do kariery urzędniczej.  Katalog stanowisk urzędniczych jest tak obszerny, że nawet osoby bez doświadczenia znajdą ofertę dla siebie.

Czytaj także: Brak informacji o przyczynach nieobecności w pracy>>

By ułatwić potencjalnym kandydatom dostęp do ogłoszeń o pracę w służbie samorządowej stworzono specjalny portal internetowy gdzie są one zamieszczane. Biuletyn Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów znajduje się pod adresem http://bip.kprm.gov.pl/ . Strona poza samymi ogłoszeniami zawiera szereg użytecznych informacji, między innymi druki dokumentów wymaganych przy składaniu aplikacji o pracę. Pozwala także na sprawdzenie wyników danego naboru na każdym szczeblu.

Należy pamiętać, że urzędnik samorządowy może liczyć na szacunek i uznanie społeczności, jeśli dobrze pracuje i działa w jej interesie. W przeciwnym razie jest on narażony na jej bezpośrednią krytykę. Efekty jego pracy są widoczne zwłaszcza w środowisku lokalnym. 

Jakub Koguciuk

samorzad.infor.pl

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

MEN: wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA