| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Trwa nabór wniosków o dotacje na termomodernizację

Trwa nabór wniosków o dotacje na termomodernizację

Ponad 3 mld zł wyda do 2014 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na finansowe wsparcie przedsięwzięć termomodernizacyjnych w ramach programu „System Zielonych Inwestycji – Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej”. Pieniądze powinny wystarczyć na co najmniej 3 tys. obiektów.

Inwestor jest odpowiedzialny za zachowanie istniejących walorów przyrodniczych – w tym zapewnienie trwałego istnienia niepomniejszonej liczby schronień chronionych gatunków. Dlatego beneficjenci muszą być przygotowani na to, że podczas realizacji projektów dotowanych ze środków programu często trzeba będzie posłużyć się w zakresie ochrony ptaków opinią biegłego ornitologa i respektować jego zalecenia.

Czytaj także: Administracja a obywatel - ekologia, przepisy, praktyka (1) >>

Zasady finansowania projektów

Beneficjent będzie mógł przystąpić do realizacji inwestycji dotowanej z programu, zapewniając tylko 10% wkładu własnego. Resztę dołoży NFOŚiGW ze środków własnych oraz z wpływów uzyskanych ze sprzedaży naszych nadwyżek praw do emisji CO2, wynikających z Protokołu z Kioto.

Ze względu na wysoki koszt inwestycji termomodernizacyjnych, które mogą być zgłaszane, możliwe – i sugerowane przez NFOŚiGW – jest zrzeszanie się wnioskodawców w zespoły. Wspólnie mogą więc wystąpić np. gmina i powiat albo gmina i zakład opieki zdrowotnej itd.

W 2010 r. NFOŚiGW na wsparcie najlepszych wniosków termomodernizacyjnych przeznaczył: 260 mln zł na dotacje, stanowiące do 30% kosztów kwalifikowanych projektów, oraz 520 mln zł na długoterminowe pożyczki, rozłożone na 15 lat, których wysokość może stanowić do 60% kosztów kwalifikowanych. To spory zastrzyk finansowy dający wielu podmiotom możliwość przeprowadzenia pilnych i niezbędnych działań w tej dziedzinie.

Prezes NFOŚiGW, Jan Rączka liczy, że ze środków I naboru uda się wesprzeć ok. 50–60 inwestycji o łącznej kwocie nakładów inwestycyjnych niemal 900 mln zł, co pozwoli na odnowienie (zgodnie z założeniami programu) ok. 1000 budynków użyteczności publicznej.

Mamy teraz bardzo dobry okres na tego typu prace – twierdzi Prezes Jan Rączka. – Ze względu na kryzys gospodarczy znacząco spadły ceny usług budowlano-montażowych i – jak mówią nam beneficjenci innych programów – za uzyskane pieniądze można po przetargach zrobić znacznie więcej. Wstępnie planowaliśmy przeprowadzenie działań termomodernizacyjnych w 3 tys. budynków użyteczności publicznej do 2014 r., ale sądzimy, że ich liczba będzie wyższa.

Czytaj także: Administracja a obywatel - ekologia, przepisy, praktyka (2) >>

Szczegóły dotyczące programu „System Zielonych Inwestycji – Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej” znajdują się na stronie NFOŚiGW.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Meritum

Meritum jest nowoczesnym biurem rachunkowym, które zawsze stara się wyjść naprzeciw potrzebom klienta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »