REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdawczość za I półrocze 2010 r. w JST

KRYSTYNA GĄSIOREK
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Zbliża się okres sprawozdawczy za I półrocze 2010 r. dla jednostek sektora finansów publicznych, w tym jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych, które mają obowiązek sporządzenia sprawozdań budżetowych oraz sprawozdań w zakresie operacji finansowych. Wskazujemy podstawy prawne sporządzania sprawozdań, podmioty zobowiązane do ich sporządzania oraz praktyczny przykład dotyczący sprawozdania Rb-N.

Za I półrocze 2010 r. jednostki samorządu terytorialnego (dalej: JST) i ich jednostki organizacyjne sporządzają sprawozdania w większości na podstawie nowych rozporządzeń z 2010 r.

REKLAMA

Podstawy prawne sporządzania sprawozdań

REKLAMA

Sprawozdania budżetowe należy sporządzać na podstawie nowego rozporządzenia Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej, z uwzględnieniem zapisu § 23 tego rozporządzenia, który stanowi, że kierownicy zakładów budżetowych, kierownicy gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych, kierownicy jednostek budżetowych i placówek dysponujący rachunkami dochodów własnych oraz dysponenci funduszy celowych, a także kierownicy państwowych jednostek budżetowych dysponujący rachunkami do gromadzenia środków funduszu motywacyjnego, sporządzają i przekazują sprawozdania tych jednostek do dnia zakończenia ich likwidacji lub zmiany formy organizacyjno-prawnej, zgodnie z przepisami „starego” rozporządzenia Ministra Finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

Sprawozdania z operacji finansowych również należy sporządzać na podstawie nowego rozporządzenia Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (dalej: nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdań w zakresie operacji finansowych), z uwzględnieniem zapisu § 11 tego rozporządzenia, który stanowi, że kierownicy państwowych zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych oraz kierownicy gminnych, powiatowych i wojewódzkich funduszy celowych prowadzonych w formie rachunku bankowego oraz zakładów budżetowych prowadzących działalność w zakresie innym niż określony w art. 14 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (zadania te wymienione są w nr. 7/2010) przekazują sprawozdania Rb-N i Rb-Z za okresy sprawozdawcze, rozpoczynając od sprawozdań kwartalnych za I kwartał 2010 r., a kierownicy funduszy celowych posiadających osobowość prawną również sprawozdania Rb-UZ i Rb-UN, do dnia zakończenia ich likwidacji lub zmiany formy organizacyjno-prawnej, na zasadach określonych w nowym rozporządzeniu w sprawie sprawozdań w zakresie operacji finansowych.

Podmioty zobowiązane do sporządzania sprawozdań

Sporządza się następujące rodzaje sprawozdań:

● jednostkowe,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● łączne,

● zbiorcze.

TABELA. Rodzaje sprawozdań oraz podmioty zobowiązane do ich sporządzania

Czytaj także: Sprawozdawczość w operacjach finansowych JST (1)>>

Wypełnianie Rb-N na przykładzie

Aby prawidłowo sporządzić sprawozdania, należy m.in.:

● dokonać prawidłowej ewidencji księgowej zgodnie z zasadami rachunkowości,

● zamknąć i uzgodnić księgi rachunkowe na dany okres sprawozdawczy,

● zapoznać się z instrukcją dotyczącą sporządzania poszczególnych rodzajów sprawozdań.

PRZYKŁAD

W gminie Y na 30 czerwca 2010 r. wystąpiły środki pieniężne, które zostaną wykazane w sprawozdaniu Rb-N w odpowiednich wierszach i kolumnach, tj. środki na rachunku:

● dochodów gminy wiersz N3.2, kol. 10

● wydatków gminy wiersz N3.2, kol. 10

● wydatków niewygasających wiersz N3.2, kol. 10

● dochodów do odprowadzenia wykazuje się do dysponenta (wojewody) w sprawozdaniu Rb-ZN w części N w wierszu N3.2, kol. 10

● zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie wykazuje się

● funduszy pomocowych wiersz N3.2, kol. 10

● sum depozytowych – wadium nie wykazuje się.

W sprawozdaniu Rb-N zostaną wykazane również występujące w jednostce należności, których termin płatności minął 30 czerwca 2010 r. Należności te dotyczą:

● czynszu za wynajem pomieszczeń dla samorządowej jednostki budżetowej wiersz N5.1, kol. 7

● opłaty za zajęcie pasa drogowego przez gminę X wiersz N5.3, kol. 7

● podatku od nieruchomości od osób fizycznych wiersz N5.2, kol. 13

● podatku rolnego osób prawnych (spółek) wiersz N5.2, kol. 12

● naliczonych odsetek z tytułu niezapłaconych podatków nie wykazuje się.

Na 30 czerwca 2010 r. wystąpiła nadpłata pochodząca z rozliczenia VAT, w związku z tym należy ją wykazać w wierszu N5.3, kol. 5.

Sporządzając sprawozdanie Rb-N należy pamiętać, że:

● nie dotyczy ono środków zgromadzonych na rachunku sum depozytowych,

● należność staje się wymagalna, licząc od dnia następnego po upływie terminu płatności wskazanego w dokumencie zapłaty lub zapisanego w umowie w rozumieniu nowego rozporządzenia w sprawie sprawozdań w zakresie operacji finansowych.

Czytaj także: Sprawozdawczość w operacjach finansowych JST (2)>>

PODSTAWY PRAWNE

●• Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1240; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 28, poz.146)

●• Rozporządzenie Ministra Finansów z 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. Nr 20, poz. 103)

●• Rozporządzenie Ministra Finansów z 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. Nr 115, poz. 781; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 33, poz. 261) – nieobowiązujące

●• Rozporządzenie Ministra Finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz.U. Nr 43, poz. 247)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA