REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy w 2011 roku

Doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa pracy, prawa oświatowego i prawa ubezpieczeń społecznych

REKLAMA

Ubiegłoroczne zmiany związane z wprowadzeniem nowego dnia ustawowo wolnego od pracy oraz likwidacja niektórych przywilejów pracowników wypłynęły na tegoroczny wymiar czasu pracy, a tym samym na współczynnik wykorzystywany do obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Jak co roku pracodawcy z nadejściem nowego roku stają przed problemem ustalania wymiaru czasu pracy pracowników w poszczególnych okresach rozliczeniowych (patrz: tabele 1, 2 i 3). W 2011 roku w obliczeniach należy uwzględnić zmiany wprowadzone ustawą z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Wprowadza ona nowy dzień ustawowo wolny od pracy – Święto Trzech Króli – 6 stycznia.

REKLAMA

Jednocześnie likwidacji ulega zasada oddawania pracownikom dnia wolnego z tytułu święta wypadającego w innym dniu wolnym niż niedziela. Od 1 stycznia 2011 r. pracownicy nie będą więc mogli już liczyć na to, że jeśli święto wypadnie np. w wolną sobotę, to pracodawca będzie musiał udzielić im dnia wolnego w innym terminie. Ostatnia taka możliwość to odebranie dnia wolnego za 25 grudnia 2010 r. Za 1 stycznia (Nowy Rok wypada w sobotę) pracownicy nie otrzymają już dnia wolnego.

Poza tymi zmianami zasada obliczania wymiaru czasu pracy pozostaje bez zmian.

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym oblicza się:

1) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a następnie

2) dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Ogółem w 2011 roku przypada do przepracowania 252 dni, czyli 2016 godzin (252 dni × 8 godzin). Jest to o jeden dzień pracy mniej niż w latach 2009 i 2010.

Czytaj także: Jak prawidłowo prowadzić ewidencję czasu pracy>>

REKLAMA

Od czasu pracy zależy m.in. ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Współczynnik służący do wyliczenia ekwiwalentu za 1 dzień urlopu ustala się odrębnie w każdym roku kalendarzowym i stosuje przy obliczaniu ekwiwalentu, do którego pracownik nabył prawo w ciągu tego roku kalendarzowego.

Współczynnik ten ustala się, odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a otrzymany wynik dzieli się przez 12. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wartość współczynnika obniża się proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy.

W roku 2011 będzie 365 dni, w tym 113 dni wolnych od pracy (niedziele, święta i dni wolne wynikające z pięciodniowego tygodnia pracy).

W celu obliczenia współczynnika ekwiwalentowego w 2011 roku odejmuje się od 365 dni liczbę 113 dni wolnych od pracy, co daje wynik 252 dni roboczych. Liczbę tę dzielimy przez 12 i otrzymujemy wynik 21. Taki będzie współczynnik dla obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w 2011 roku. Dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy współczynnik ten jest ustalany proporcjonalnie do wymiaru etatu. Przykładowo, współczynnik dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu wyniesie 10,5.

Współczynnik ten służy do obliczenia wysokości ekwiwalentu za jeden dzień urlopu wypoczynkowego. Ekwiwalent za niewykorzystany przez pracownika urlop wypoczynkowy oblicza się:

1) dzieląc sumę miesięcznych wynagrodzeń (średnio z trzech miesięcy) przez ten współczynnik, a następnie

2) dzieląc tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika, a następnie

3) mnożąc tak otrzymany ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.

Współczynnik dla obliczenia ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy w roku 2011 wynosi więc 21 dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze oraz proporcjonalnie mniej dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy.

WZÓR NA OBLICZANIE WYMIARU CZASU PRACY

R × 40 + 8 × W

R – oznacza pełne tygodnie okresu rozliczeniowego (w miesięcznym okresie rozliczeniowym, pokrywającym się z miesiącem kalendarzowym, są zawsze 4 pełne tygodnie liczone od 1 do 28 dnia miesiąca);

40 – norma tygodniowa;

8 – norma dobowa;

W – dni wykraczające poza pełne tygodnie przypadające od poniedziałku do piątku (w miesięcznych okresach rozliczeniowych, pokrywających się z miesiącem kalendarzowym, będzie to 29, 30 oraz 31 dzień miesiąca, pod warunkiem że mieści się w przedziale od poniedziałku do piątku).

Tabela 1. Wymiar czasu dla miesięcznych okresów rozliczeniowych w 2011 roku

@RY1@i41/2011/002/i41.2011.002.000.0026.001.jpg@RY2@

Czytaj także: Różne normy czasu pracy pracowników samorządowych>>

Tabela 2. Wymiar czasu dla trzymiesięcznych okresów rozliczeniowych w 2011 roku

@RY1@i41/2011/002/i41.2011.002.000.0026.002.jpg@RY2@

Tabela 3. Wymiar czasu dla czteromiesięcznych okresów rozliczeniowych w 2011 roku

@RY1@i41/2011/002/i41.2011.002.000.0026.003.jpg@RY2@

Podstawy prawne

•  Ustawa z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz.U. nr 224, poz. 1459)

•  Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. nr 135, poz. 912)

•  Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 174, poz. 1353)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

MEN: wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA