REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w postępowaniu kwalifikacyjnym do służby w Policji

Piotr Górnik

REKLAMA

Od 11 marca obowiązują zmienione zasady prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do Policji.

Każdy kandydat do służby w Policji musi poddać się postępowaniu kwalifikacyjnemu, które ma na celu m.in. ustalenie, czy spełnia on określone przez przepisy warunki umożliwiające jego przyjęcie. Szczegółowe zasady prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji określone zostały przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2007 r.

REKLAMA

W dniu 11 marca 2011 r. wchodzą w życie zmiany w wymienionym rozporządzeniu. Wprowadzone zmiany są wynikiem doświadczeń zebranych pod rządami aktualnie obowiązujących przepisów i mają na celu ograniczenie wydatków finansowych ponoszonych przez Policję w ramach prowadzonego postępowania kwalifikacyjnego.

Jedną ze zmian jest dostosowanie przepisów rozporządzenia do uregulowań ustawy o ochronie informacji niejawnych w zakresie dokumentu uprawniającego do dostępu do informacji niejawnych.

REKLAMA

Kolejna zmiana odnosi się do sposobu ogłoszenia o terminach przyjęć do służby w Policji. Nie będą one zamieszczane, jak to było do tej pory, w co najmniej w jednym dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym oraz na stronie internetowej Komendy Głównej Policji lecz na stronie internetowej i w biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji.

Na podstawie ww. ogłoszeń przełożony właściwy w sprawie postępowania kwalifikacyjnego zamieszczać będzie odpowiednio na stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji, komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, komend powiatowych, miejskich i rejonowych Policji oraz umieszcza w siedzibie tych komend i w wojewódzkich oraz powiatowych urzędach pracy, ogłoszenie o przyjmowaniu do służby w podległych jednostkach organizacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowością będzie możliwość podjęcia przez przełożonego właściwego w sprawie postępowania kwalifikacyjnego (Komendanta Głównego Policji, komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji decyzji o czasowym wstrzymaniu możliwości składania dokumentów przez kandydatów do służby. Będzie to możliwe na podstawie analizy liczby kandydatów do służby, którzy złożyli wymagane dokumenty a minimalnej oraz minimalnej liczby osób planowanych do przyjęcia do służby w policji w danym terminie.

Do wymaganych dokumentów zaliczamy:

- podanie o przyjęcie do służby,

- wypełniony kwestionariusz osobowy,

- własnoręcznie napisany życiorys,

- kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby,

- kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe,

- wypełnioną ankietę bezpieczeństwa osobowego,

- książeczkę wojskową, jeżeli kandydat jest objęty ewidencją wojskową,

- inne dokumenty, jeżeli obowiązek ich złożenia wynika z innych przepisów.

W przypadku czasowego wstrzymania możliwości składania dokumentów przełożony właściwy w sprawie postępowania kwalifikacyjnego będzie zobowiązany do zamieszczenia informacji na stronie internetowej i w Biuletynie Informacji Publicznej Komendy Głównej Policji, komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji, komend powiatowych, miejskich i rejonowych Policji oraz umieszczenia w siedzibie tych komend i w wojewódzkich oraz powiatowych urzędach pracy ze wskazaniem okresu, na jaki wstrzymano możliwość składania tych dokumentów.

Czytaj także: Warunki stawiane kandydatom do służby w formacjach mundurowych>>

REKLAMA

Zmiana nastąpi również w zakresie przeprowadzanego testu wiedzy. W obecnej chwili test obejmuje pytania z zakresu funkcjonowania administracji publicznej, w tym Policji, oraz bezpieczeństwa publicznego. Po zmianie test wiedzy obejmować będzie pytania z zakresu zagadnień dotyczących funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego.

Zasadnicza zmiana dotyczyć będzie przystępowania kandydata do kolejnych etapów postępowania kwalifikacyjnego. Do testu psychologicznego określającego predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata do służby będą przystępować jedynie osoby, które uzyskały pozytywny wynik z oceny sprawności fizycznej. Natomiast do ustalenia przez komisję lekarską zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby będą przystępować jedynie osoby, które uzyskały pozytywny wynik z wcześniejszych etapów oraz największą liczbę punktów przy uwzględnieniu minimalnej liczby osób planowanych do przyjęcia do służby w podległych jednostkach organizacyjnych Policji.


Przed podejściem do testu psychologicznego następować będzie:

1) ocena dokumentów złożonych przez kandydata do służby w zakresie ich zgodności z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu;

2) przeprowadzenie rozmowy wstępnej mającej na celu w szczególności poinformowanie kandydata do służby o dalszych etapach postępowania kwalifikacyjnego;

3) sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby;

4) przeprowadzenie testu wiedzy kandydata do służby z zakresu funkcjonowania administracji publicznej, w tym Policji, oraz bezpieczeństwa publicznego;

5) ocena sprawności fizycznej kandydata do służby;

6) przeprowadzenie testu psychologicznego określającego predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata do służby;

7) przeprowadzenie wywiadu zorganizowanego, mającego na celu w szczególności ocenę umiejętności formułowania wypowiedzi, nawiązywania i podtrzymywania kontaktu werbalnego i niewerbalnego oraz autoprezentacji kandydata do służby, a także ustalenie jego motywacji do podjęcia służby w Policji.

Po ustaleniu zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby przełożony właściwy w sprawie postępowania kwalifikacyjnego zatwierdza listy kandydatów.

Czytaj także: Po 10 latach w policji nowe kryteria podziału etatów>>

Ponadto zmienił się termin, w którym kandydat może przystąpić do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego. W przypadku przerwania postępowania kwalifikacyjnego z powodu:

-  nieposiadania przez kandydata obywatelstwa polskiego, nieposzlakowanej opinii, pełnych praw publicznych;

-  zatajenia prawdy lub podania nieprawdziwych danych w kwestionariuszu osobowym;

- utrudniania przez kandydata prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego, w szczególności przez dwukrotne nieusprawiedliwione nieprzystąpienie w wyznaczonym przez komórkę organizacyjną do spraw doboru kandydatów terminie do etapu lub etapów postępowania kwalifikacyjnego;

- negatywnej oceny dokumentów złożonych przez kandydata do służby w zakresie ich zgodności z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu;

- negatywnego wyniku sprawdzenia w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby;

- negatywnego wyniku sprawności fizycznej;

- negatywnej oceny uzyskanej podczas przeprowadzonego wywiadu zorganizowanego,

- negatywnej oceny zdolności fizycznej i psychicznej przez komisję lekarską,

kandydat do służby będzie mógł przystąpić do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia przerwania postępowania kwalifikacyjnego.

W sytuacji gdy  kandydat uzyskał negatywny wynik ze sprawności fizycznej lub wywiadu zorganizowanego albo obu tych etapów łącznie, może ponownie przystąpić do danego etapu, jeżeli w terminie od 30 do 60 dni od dnia, w którym uzyskał ten wynik, złoży oświadczenie, że w dalszym ciągu ubiega się o przyjecie do służby w Policji. W przypadku niezłożenia takiego oświadczenia lub ponownego uzyskania negatywnego wyniku ze sprawności fizycznej lub wywiadu zorganizowanego albo zrezygnowania z postępowania kwalifikacyjnego, kandydat do służby mógł przystąpić do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego. Według nowych przepisów może on przystąpić do postępowania po upływie 6 miesięcy od dnia przerwania tego postępowania.

Piotr Górnik

samorzad.infor.pl

Źródło:

- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych  z dnia 30 sierpnia 2007 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjecie do służby w Policji (Dziennik Ustaw Nr 170, poz. 1202),

- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 8 lutego 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjecie do służby w Policji (Dziennik Ustaw z 24 lutego 2011 Nr 40 poz. 207)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA