REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowcy przekazali posłom propozycje zmian w Karcie Nauczyciela

REKLAMA

Samorządowcy przekazali sejmowej komisji samorządu terytorialnego swoje propozycje dot. m.in. zmian w Karcie Nauczyciela. Posłowie nie wykluczają, że w oparciu o nie powstanie komisyjny projekt nowelizacji Karty, chcą jednak do prac włączyć związki zawodowe.

Przedstawiciele organizacji samorządowych oraz prezydium komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej spotkali się w Sejmie w ramach regularnych konsultacji między posłami a samorządowcami, które w obecnej kadencji odbywają się po każdym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Samorządowcy przedstawili posłom dokument zawierający "założenia niezbędnych zmian ustawowych w oświacie".

REKLAMA

REKLAMA

"Przedstawiciele samorządów wręczyli mi propozycje zmian w prawie oświatowym, które dotyczyły Karty Nauczyciela i ustawy o systemie oświaty" - powiedział PAP szef komisji Piotr Zgorzelski (PSL). Poinformował, że na spotkaniu wystąpił z propozycją, by do grona tworzącego nieformalne "samorządowe forum konsultacyjne" złożone z posłów oraz przedstawicieli samorządów, zaprosić także przedstawicieli wszystkich nauczycielskich związków zawodowych.

"Zostało to przyjęte bardzo pozytywnie. Na następnym posiedzeniu, za miesiąc ustalimy obszary problemowe, którymi się zajmiemy, a także kalendarz prac" - powiedział. Jak zaznaczył, nie jest bowiem tak, że samorządowcy i związki zawodowe "to dwie strony barykady, między którymi nie istnieje możliwość współpracy". "Wiele zapisów Karty Nauczyciela jest gotowych zmienić także ZNP oraz Solidarność oświatowa" - ocenił.

Celem takiej trójstronnej dyskusji - mówił Zgorzelski - jest to, "aby uzgodnione stanowisko mogło stać się propozycją dla poselskiego, komisyjnego projektu zmian ustawowych". "Ale do tego jest jeszcze daleka droga. Musi być zgoda wszystkich stron: organizacji samorządowych, związków zawodowych no i także nasza" - zastrzegł. Zdaniem Zgorzelskiego obszar do porozumienia jednak istnieje, m.in. jeśli chodzi o zmiany dotyczące urlopów, płac czy ścieżki awansu zawodowego.

"Komisja będzie analizowała propozycje samorządów, zastanowimy się, w jakim kierunku pójdziemy. Prawdopodobnie pójdziemy w kierunku poselskiej propozycji zmian ustawowych" - powiedziała PAP wiceszefowa komisji Halina Rozpondek (PO).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaznaczyła, że zanim ewentualny projekt powstanie, niezbędne są konsultacje z zainteresowanymi stronami. "Poprosimy o współpracę ekspertów, prawników, przedstawicieli związków zawodowych. Prawdopodobnie w pracę włączy się także komisja edukacji, więc to pewnie trochę potrwa. Niemniej jednak przystąpimy do pracy, bo samorządowcy już czekają na to piętnaście lat albo i dłużej" - powiedziała.

Zamów książkę: Nauczyciel zatrudniony w dwóch szkołach >>

W czwartek - według niej - odbędzie się posiedzenie prezydium sejmowej komisji samorządu terytorialnego, na którym posłowie uzgodnią harmonogram prac w tej sprawie.

Również dyrektor Biura Związku Miast Polskich, sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Andrzej Porawski wyraził przekonanie, że porozumienie jest możliwe. "Umówiliśmy się, że będziemy dalej pracować i że postaramy się spróbować dogadać ze związkami zawodowymi" - powiedział. Jak przekonywał, zaproponowane przez samorządowców zmiany są korzystne także dla nauczycieli, ponieważ - ocenił - pozwolą one w rezultacie zwiększyć ich pensję "zamiast wydawać pieniądze na głupoty".

REKLAMA

Samorządowcy domagają się, by zapisy Karty Nauczyciela dotyczyły wyłącznie nauczycieli pracujących przy tablicy. Proponują, by regulacje dotyczące dyrektora szkoły zostały wyjęte z Karty Nauczyciela i przeniesione do ustawy o systemie oświaty.

Domagają się też wydłużenia czasu pracy nauczycieli. Chcą wprowadzenia 40-godzinnego tygodnia pracy, wyższego pensum - minimum 20 godzin, a także ewidencjonowania i rozliczania czasu pracy również tego poza godzinami lekcyjnymi.

Proponują także skrócenie urlopu do 52 dni oraz wprowadzenia zasady, że urlop na poratowanie zdrowia będzie przyznawany maksymalnie na rok szkolny, a zgodę na niego będzie wydawała specjalna komisja, a nie jak obecnie lekarz rodzinny. Postulują również likwidację dodatku wiejskiego i mieszkaniowego.

Samorządowcy domagają się ponadto usunięcia z Karty Nauczyciela art. 30a., który przewiduje m.in., że samorządy, w przypadku nieosiągnięcia przez nauczycieli średniego wynagrodzenia zagwarantowanego Kartą Nauczyciela na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, mają obowiązek wypłacania jednorazowego dodatku uzupełniającego.

W przeciwnym razie samorządowcy postulują, by pensje nauczycieli wypłacane były z budżetu państwa. Jak podkreślają, to bowiem rząd negocjuje i ustala warunki płac nauczycieli bez udziału samorządów.

Propozycje odnoszące się do zmian w ustawie o systemie oświaty dotyczą m.in. umożliwienia samorządom swobodnego łączenia szkół także tych samych typów. Jak zaznaczył Porawski, chodzi szczególnie o gimnazja.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

REKLAMA