REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nauka, COVID-19

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Lek na odrost zębów coraz bliżej? Ruszają badania na ludziach

Szykuje się rewolucja w stomatologii? Prace nad lekiem na odrastanie zębów są już w toku. Zespół japońskich badaczy z sukcesem przetestował myszy i fretki a teraz rozpocznie testy na ludziach. Jest szansa, że przed 2023 lek będzie zakwalifikowany do terapii? 

Szybciej uwierzysz komuś, kogo lubisz. Dlaczego źródło informacji ma znaczenie?

Mózg człowieka jest niesamowity. Ostatnia seria eksperymentów pokazała, że woli on się uczyć od osób, które lubi, niż od tych, za którymi nie przepada. Dlaczego to może mieć znaczenie? 

Od 6 grudnia będzie można się zaszczepić przeciw COVID-19. Jak się zapisać? Kto jest w grupie ryzyka?

Od 6 grudnia 2023 r. wszystkie osoby powyżej 12 r.ż. będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Skierowanie na szczepienie będzie wystawione automatycznie przez system w nocy z 5 na 6 grudnia. 

Kto deklaruje przekazanie swojego ciała po śmierci do celów naukowych? "Ludzkiej anatomii nie da się odtworzyć na żadnym plastikowym modelu"

Przekazanie zwłok po śmierci na cele dydaktyczne funkcjonuje w społecznej świadomości znacznie mniej, niż dawstwo narządów. Kto przekazuje swoje ciało po śmierci do celów naukowych? Dlaczego żaden model nie będzie tak doskonały jak ciało człowieka?  

REKLAMA

Co ze szczepieniami przeciw COVID-19 w sezonie 2023/2024? Znamy zalecenia WHO. Zmiany już od 1 grudnia 2023 r.

Co ze szczepieniami przeciw COVID-19 w sezonie 2023/2024? Trzem grupom zaleca się przyjęcie szczepionki. 

Jak Covid-19 wpłynął na mózgi osób, które na niego nie chorowały?

Pandemia Covid-19 negatywnie wpłynęła na funkcjonowanie mózgów osób po 50. roku życia, niezależnie od tego, czy były zarażone wirusem czy nie. Tak wyniki z badań brytyjskich naukowców. 

Kiedy lekarz wydrukuje brakującą kończynę w 3D?

Druk 3D w medycynie staje się coraz popularniejszy. Na ten moment raczej małe są szanse na np. ortezę wydrukowaną w 3D, ale według przewidywań w ciągu najbliższych kilku lat ta technologia będzie coraz powszechniejsza. 

Te miasta są najlepsze dla wielojęzycznych dzieci. Warszawa daleko w tyle

Jakie miasta w Polce są najlepsze pod kątem dostępu do nauki języków obcych dla dzieci? Wbrew pozorom na podium trudno szukać wielkich aglomeracji. Jakie języki ą najchętniej wybierane?

REKLAMA

Zamiast korepetycji z matematyki... planszówki!

Regularne granie w planszówki oparte na liczbach może pozytywnie wpłynąć na podstawowe i złożone kompetencje matematyczne dzieci w wieku od trzech do dziewięciu lat. Czy do programu nauczania powinny zostać wprowadzone gry planszowe? 

Edukacja domowa - dla kogo? Jak uzyskać zgodę?

Edukacja domowa pozwala dzieciom na naukę w domu. Dla kogo będzie odpowiednia? Aby móc uczyć się w trybie edukacji domowej należy złożyć wniosek. Jak to zrobić? 

Ze strachu przed koronawirusem zamieszkał w namiocie w garażu

Ze strachu przed koronawirusem, pewien mieszkaniec Australii zdecydował się przenieść do "hermetycznego namiotu" z filtrem powietrza. Internaucie po jego wpisie w mediach społecznościowych są podzieleni. 

Pandemia a zdrowie psychiczne. Najbardziej ucierpiała młodzież

U osób w wieku 18–24 lata częstość występowania stanów depresyjnych, poczucia bezradności, a także zniechęcenia i znużenia osiągnęła w obliczu pandemii najwyższe poziomy na przestrzeni ostatnich dwóch dekad – wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Badań Opinii Społecznej. 

Niedzielski do Pfizera: Dostawy szczepionek całkowicie bezcelowe

Pfizer planuje dostarczyć do Europy setki milionów szczepionek, choć jest to całkowicie bezcelowe z punktu widzenia zdrowia publicznego. Konieczna jest gruntowna zmiana kontraktów szczepionkowych – napisał minister zdrowia Adam Niedzielski w liście otwartym do udziałowców koncernu.

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce - dlaczego jest utrzymywany? Minister zdrowia podał powody

Głównym problemem epidemicznym w kraju jest obecnie grypa - wskazał w piątek 31 marca 2023 r. w Gdańsku minister zdrowia Adam Niedzielski. Od 2 miesięcy w Polsce średnio dziennie dochodzi do ok. 28-29 tys. zachorowań na grypę. Do tego dochodzi od 2 do 3 tys. zachorowań czy zakażeń COVID-19 dziennie. Z tych powodów stan zagrożenia epidemicznego jest nadal utrzymywany. 

Decyzje o dalszych losach kontraktów szczepionkowych zapadną w Brukseli

Decyzje o dalszych losach kontraktów szczepionkowych zapadną podczas wtorkowych obrad ministrów zdrowia w Brukseli. Stanowisko Polski jest jasne: nie ma możliwości realizacji umów w tym kształcie – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

Sąd Apelacyjny: Chory na Covid-19 uciekając ze szpitala i spotykając kilka osób nie spowodował zagrożenia

Wyrok: Chory na Covid-19 uciekając ze szpitala i spotykając kilka osób nie spowodował zagrożenia.

Czy noszenie maseczek chroni przed wirusami grypy i Covid-19

Noszenie maseczek, nawet takich jak N95, nie chroni przed wirusami grypy i Covid19, ani paragrypy – wykazała metaanaliza opublikowana przez Cochrane Library. Z naukowego punktu widzenia nie ma wciąż dostatecznych dowodów na skuteczność maseczek. Są jednak wątpliwości co do metodologii badań.

Nie będzie wymogu testu na koronawirusa dla dawców do przeszczepów

Nie będzie już wymogu uwzględniania wyniku badania PCR w kierunku SARS-CoV-2 dla dawców komórek lub tkanek. Takie decyzje przygotowuje ministerstwo zdrowia. Nie odnotowano udokumentowanego przypadku przeniesienia wirusa SARS-CoV-2 przez krew, komórki czy tkanki.

Przeziębienie, grypa, COVID-19 i wirus RSV - podobne objawy, bez testów trudno je odróżnić

Przeziębienia, grypę, Covid-19 i wirus RSV - bez testów trudno odróżnić, gdyż zakażenia te powodują podobne objawy – ostrzega amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Wszystkie te infekcje roznoszone są drogą kropelkową.

Symboliczny koniec pandemii Covid-19

Rada UE (państwa członkowskie) przyjęła we wtorek uaktualnione zalecenia o podróżach do UE i o łatwiejszym swobodnym przemieszczaniu się w UE podczas pandemii Covid-19. W myśl nowych zaleceń państwa członkowskie nie powinny ograniczać podróży ze względu na zdrowie publiczne.

Więcej zakażeń koronawirusem i wirusem grypy. Możliwe nowe mutacje COVID-19

Najbliższe tygodnie to będzie zdecydowany wzrost zarówno infekcji koronawirusem, jak i infekcji grypą. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że mogą pojawić się nowe mutacje COVID-19 – powiedział w środę 7 grudnia 202 r. w TV Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Farmaceuci wystawią skierowania na szczepienia przeciwko grypie

Przygotujemy przepisy umożliwiające farmaceutom wystawianie skierowań na szczepienia przeciwko grypie – zadeklarował we wtorek szef MZ Adam Niedzielski. Dodał, że konieczna jest w tym celu zmiana legislacyjna, więc nie jest jasne, czy takie przepisy wejdą w życie w tym sezonie.

Łysienie będzie uleczalne? Uczeni wyhodowali mieszki włosowe z łodygami włosów. [Nauka]

Biotechnolodzy wyhodowali mieszki włosowe.

COVID-19 u kobiet i mężczyzn - różnice

Hormony męskie i żeńskie różnicują przebieg COVID-19. Mężczyźni są bardziej podatni i narażeni na śmiertelność z powodu ostrej infekcji, a u kobiet częściej występują długoterminowe objawy – zaznaczyła w rozmowie z PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Angielski gdzie chcesz, kiedy możesz i ze sprawdzonymi nauczycielami

W czasach właściwie niczym nieograniczonego dostępu online do informacji, wiedzy i kultury, gdy chętnie podróżujemy i nawiązujemy kontakty z mieszkańcami wielu krajów, nie ma już wątpliwości czy uczyć się języków obcych. Istotne jest natomiast jak robić to sensownie, czyli skutecznie i – co ważne w obecnej sytuacji ekonomicznej – za rozsądne pieniądze

Wymagania dla egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024

Minister Edukacji i nauki określił wymagania egzaminacyjne dla egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w 2023 r. i 2024 r. Wynikają z rozporządzenia z 15 lipca 2022 r. (Dz.U z 2022 r. poz. 1591). Zawiera ono załącznik podzielony na trzy części:

Niedzielski: rząd ma opracowany plan powrotu do masowych testów na Covid-19

Ciężar monitorowania przechodzi z dziennej liczby zakażeń koronawirusem na sytuację w szpitalach. Dopóki nie będziemy mieli pewnego progu hospitalizacji związanego z covidem – ok. 5 tys. – to nie będziemy wracali np. do masowego testowania – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19 dla wszystkich. Decyzja Europejskiej Agencji Leków po zakończeniu badań klinicznych

Decyzja o możliwości powszechnego podawania czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19 zapadnie dopiero po zakończeniu badań klinicznych przez koncerny farmaceutyczne. Do tego czasu nie będzie decyzji EMA (Europejskiej Agencji Leków) – powiedział 13 czerwca 2022 r. w PAP.pl rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Aktualnie czwartą dawkę szczepionki (drugą dawkę przypominającą) mogą otrzymać osoby starsze (powyżej 80. roku życia) i osoby (powyżej 12. roku życia) z obniżoną odpornością.

Niedzielski: Prawie każdy Polak ma przeciwciała na COVID-19

Badania potwierdzają wysoki poziom przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w populacji Polski. Wynik na poziomie ponad 91 proc. daje nam pewien komfort bezpieczeństwa na najbliższe tygodnie i miesiące – ocenia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowe substancje w powietrzu (łańcuchowe tritlenki) - wpływ na zdrowie ludzi i klimat

Naukowcy wykryli w atmosferze łańcuchowe tritlenki - wyjątkowo reaktywne substancje, które najprawdopodobniej wpływają na klimat i zdrowie ludzi. Nie trzeba się szczególnie martwić ich obecnością, bo związki te były tam od dawna. Trzeba jednak poznać ich działanie - twierdzą badacze.

Polski Fundusz Rozwoju: Polska zrobiła interes życia bo za obligacje, z których wypłacono pomoc antycovidową płacimy tylko 1,5% odsetek [wywiad]

Na wsparcie ze wszystkich tarcz mieliśmy zarezerwowane 100 mld zł. Okazało się, że wypłaciliśmy - jak było wspomniane - 73 mld zł, a de facto po umorzeniach skończyło się na 44 mld zł. To nie jest nawet 2 proc. PKB. Na pewno dobrze, że firmy dostały realne wsparcie, bo np. wśród beneficjentów tarczy 1.0 mamy 104 proc. utrzymania zatrudnienia. Ale z drugiej strony dobrze, że część tych pieniędzy oddają. To powinno nas cieszyć jako podatników, bo dzięki temu dług publiczny jest niższy.

Prof. Szuster-Ciesielska: spada odporność populacyjna przeciwko COVID-19, potrzebna kolejna kampania szczepień

Spada odporność populacyjna przeciwko COVID-19, przed nami kolejna, jeszcze trudniejsza kampania szczepień – powiedziała PAP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z Lublina. Ostrzegła, że wariant Omikron nie jest żadną naturalną szczepionką i wciąż zagraża nam Delta. Specjalistka jest naukowcem, pracuje w Katedrze Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Zwraca uwagę, że u wielu zaszczepionych osób minęło ponad pół roku od podania dawki przypominającej, zwłaszcza wśród osób starszych. A po tym okresie odporność znacząco spada, nawet u ludzi młodszych. Nadal jednak część osób, a wśród nich są nawet lekarze, jest przeciwna szczepieniom przeciwko SARS-CoV-2.

Koniec pandemii to nie koniec koronawirusa SARS-CoV-2

Koniec pandemii nie oznacza końca wirusa, a koniec zagrożenia dla aparatu państwowego nie oznacza końca zagrożenia dla jednostek – podkreślił w rozmowie z PAP wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy na jesieni COVID wróci? Czy nadal warto stosować maseczki?

Niedzielski: od 16 maja zniesienie stanu epidemii, będzie stan zagrożenia epidemicznego

Niedzielski: od 16 maja zniesienie stanu epidemii, będzie stan zagrożenia epidemicznego. Od 16 maja stan epidemii będzie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r.

Matura z polskiego 2022 - tematy rozprawek

Tematy maturalne 2022 z polskiego. Czym dla człowieka jest tradycja lub kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia - takie do wyboru były, według maturzystów, tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tematy te odnosiły się do fragmentów " Pana Tadeusza" i "Nocy i dni". Maturzyści mogli też zinterpretować wiersz "Najkrótsza definicja człowieka" Józefa Barana.

Do egzaminu ósmoklasisty podejdzie 7 tys. uczniów z Ukrainy. Zdalnie w ojczyźnie uczy się 540 tys. dzieci ukraińskich

Blisko 7 tys. dzieci z Ukrainy wyraziło chęć przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty. Mamy dla nich udogodnienia, jeśli chodzi o matematykę i polecenia w języku ukraińskim – mówił w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Nowe wytyczne dla dyrektorów oświatowych

Dyrektorzy placówek oświatowych powinni wdrożyć nowe zasady epidemiczne związane z COVID-19. Wytyczne zostały opracowane przez Ministra Edukacji i Nauki we współpracy z Ministrem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym. Wytyczne dotyczą szkół podstawowych, ponadpodstawowych, przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Czy szkoły będą uczyły podstaw przygotowania strzeleckiego?

Przygotowanie strzeleckie w szkołach? Od 1 września w ramach edukacji dla bezpieczeństwa wrócą najważniejsze elementy przysposobienia obronnego, wraz ze strzelaniem, wiedzą obronną i udzielaniem pierwszej pomocy - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dodatki covidowe dla personelu medycznego tylko do 31 marca 2022 r.

Dodatki covidowe będą obowiązywały do 31 marca 2022 roku.

COVID-19: brak limitów widzów w instytucjach kultury. Noszenie maseczek wciąż obowiązuje.

COVID-19: brak limitów i ograniczeń w instytucjach kultury. Jednak Zakrywanie ust i nosa za pomocą maseczki obowiązuje osoby przebywające w budynkach użyteczności publicznej, w tym również przeznaczonych na potrzeby kultury, czyli w kinach, teatrach, operach, filharmoniach, galeriach, muzeach, bibliotekach i domach kultury

Amantadyna a COVID-19. Badania prof. Rejdaka

Wstępne wyniki badań dotyczące amantadyny w leczeniu COVID-19 wskazują na trend w kierunku skuteczności leku u pacjentów włączonych do badania w ciągu pięciu dni od potwierdzenia zakażenia przy braku istotnych działań niepożądanych - skomentował lider projektu badawczego dotyczącego amantadyny prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii SPSK nr 4 w Lublinie.

Jak przebiega egzekucja obowiązku nauki przez ucznia 16 - 18 lat?

Egzekucja obowiązku nauki przez ucznia. Nałożenie grzywny na rodziców jest przewidzianym przez prawo sposobem na doprowadzenie do powrotu ucznia do szkoły.

Prof. Kuna: Leczę z zakażenia Omikronem 90-latków

Prof. Kuna. Leczenie z zakażenia Omikronem. Osoby 90-letnie, które były szczepione, przechodzą zakażenie Omikronem w postaci kataru.

Włochy: Osoba z pozytywnym wynikiem testu, ale bezobjawowa nie jest chora

Za zniesieniem ograniczeń dla osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa, które nie mają objawów opowiedział się włoski wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri. Osoba tylko z pozytywnym wynikiem nie jest chora - podkreślił we wtorek 1 lutego 2022 r.

WHO po tygodniu zmienia stanowisko o końcu pandemii

WHO: ogłoszenie zwycięstwa nad pandemią Covid-19 jest przedwczesne.

Czarnek: nie ma rozmów o obowiązkowych szczepieniach nauczycieli

Nie ma rozmów na temat obowiązkowych szczepień nauczycieli bo nie możemy stracić kilkudziesięciu tysięcy nauczycieli w systemie edukacji od 1 marca 2022 r.

Ważność unijnych certyfikatów covid (UCC) skrócona do 9 miesięcy od 1 lutego 2022 r.

Od wtorku ważność unijnych ceryfikatów covid (UCC) zostanie skrócona do 270 dni, zarówno tych wydawanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, jak po dawkach przypominającej i dodatkowej. Nowe wytyczne zostały przygotowane na podstawie stanowiska Rady Medycznej.

Paxlovid: Prezes Pfizer Polska mówi o nowym leku na COVID-19 (wywiad)

Doustna terapia przeciwwirusowa Paxlovidem zmniejsza ryzyko hospitalizacji lub śmierci aż o 89 proc. Lek opracowany przez Pfizera należy podać w pierwszych pięciu dniach choroby, przy pierwszych oznakach infekcji. Lek może być przyjmowany w domu, bez konieczności hospitalizacji.

Molnupiravir i Paxlovid leki do leczenia Covid-19 w domu

Molnupiravir i Paxlovid - mamy w Polsce dostępne dwa leki hamujące replikację SARS-CoV-2.

Molnupiravir: Lekarze nie chcą rozprowadzać leku wśród zakażonych

Dr Sutkowski: Naszym zdaniem Molnupiravir powinien być dystrybuowany przez apteki. Leczenie trwa 5 dni i wymaga przyjmowania tabletek dwa razy dziennie.

REKLAMA