REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlopy, Praca kobiet

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mniej dni urlopu dla nauczycieli - zmiany w Karcie Nauczyciela

Mniej dni urlopu dla nauczycieli - zmiany w Karcie Nauczyciela. Ministerstwo Edukacji i Nauki chce ograniczyć do 50 dni roboczych urlop wypoczynkowy dla uczących w szkołach. To koniec trzech miesięcy wolnego nauczycieli?

Kwarantanna nauczyciela w czasie korzystania z urlopu lub świadczenia pracy zdalnej

W okresie wakacyjnego urlopu nauczyciele zgłaszali, że zostali skierowani przez sanepid na kwarantannę. Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Czy nauczyciel powinien podczas urlopu poinformować szkołę o przebywaniu w kwarantannie? Jak postąpić, gdyby kwarantanna miała miejsce w okresie świadczenia pracy zdalnej i nauczyciel mógłby świadczyć pracę z domu w izolacji? Czy szkoła ma obowiązki związane z powziętą informacją o przebywaniu pedagoga w kwarantannie?

Dodatkowy urlop pracownika socjalnego legitymującego się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności

W listopadzie 2018 r. pracownik socjalny przekazał pracodawcy orzeczenie o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Czy w związku z tym, z tytułu niepełnosprawności, przysługuje mu dodatkowo 10 dni urlopu wypoczynkowego, skoro jako pracownik socjalny również ma on prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wysokości 10 dni, ale raz na 2 lata?

Czy za urlop niewykorzystany podczas kadencji należy wypłacić ekwiwalent

Czy niewykorzystany przez wójta urlop wypoczynkowy podczas trwania kadencji powoduje konieczność wypłaty ekwiwalentu? Jak postąpić w przypadku powtórnie wygranych wyborów i rozpoczęcia kolejnej kadencji? Czy niewykorzystany urlop „przechodzi” na kolejny stosunek pracy, czy należy wypłacić ekwiwalent?

REKLAMA

Czy można udzielić pracownikowi urlopu na żądanie bezpośrednio po chorobie?

Problem: Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim od 25 kwietnia do 30 maja 2018 r. Ostatniego dnia choroby wystąpił o urlop na żądanie na: 1 czerwca. Czy urlop na żądanie może być udzielony bezpośrednio po upływie zwolnienia lekarskiego trwającego dłużej niż 30 dni, bez przeprowadzania badań kontrolnych? Czy pracodawca może odmówić udzielenia takiego urlopu?

Wymiar urlopu w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych

Problem: Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielom zatrudnionym w oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych feryjnych? Czy przysługuje im prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych zgodnie z planem urlopów (według stanowiska MEN), czy też - tak samo jak nauczycielom szkoły podstawowej - w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania, zgodnie z art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela? Czy dla nauczycieli oddziałów przedszkolnych należałoby wprowadzić listę obecności?

Obliczanie dodatku służby cywilnej oraz urlopu dla urzędnika zatrudnionego w kilku organach administracji publicznej

PROBLEM: Jak ustalić wysokość dodatku służby cywilnej oraz urlopu w sytuacji, gdy urzędnik służby cywilnej jest zatrudniony w 4 organach w ramach służby cywilnej, czyli 4 razy 1/4 etatu, ale tylko 1/4 etatu powiązana jest ze stosunkiem pracy na podstawie mianowania, natomiast 3/4 wynika z umów o pracę?

Dni wolne od pracy w 2018 r.

W 2018 roku pracownik odpocznie krócej niż w roku poprzednim. W tym roku mamy w sumie 114 dni wolnych. Z dni ustawowo wolnych nie skorzystamy w lutym, marcu, czerwcu lipcu oraz we wrześniu i w październiku.

REKLAMA

Rozporządzenie ws. urlopów dla poratowania zdrowia podpisane

Zmiany w urlopach dla poratowania zdrowia nauczycieli już obowiązują. Tylko lekarz medycyny pracy ma prawo kierować nauczycieli na taki urlop.

Turnus rehabilitacyjny 2018 r.

PFRON wyjaśnia czym jest turnus rehabilitacyjny, kto może się ubiegać o dofinansowanie oraz kto ma uprawnienia do organizacji turnusów. Czy zmieni się coś w 2018 r.?

Podwyższenie do kwoty minimalnej wysokości emerytury pobieranej przez kobiety

Problem: Wiek emerytalny podwyższony osiągnęłam w 2014 r. Udowodniłam 20 lat i 5 miesięcy stażu emerytalnego. ZUS nie podwyższył mi emerytury do kwoty świadczenia najniższego, ponieważ stwierdzono, że nie mam 21 lat stażu emerytalnego. W marcu 2017 r. również moja emerytura nie została podwyższona do kwoty świadczenia najniższego, tj. do 1000 zł. Czy od 1 października 2017 r. takie podwyższenie otrzymam, czy do mojej sytuacji zmiana przepisów będzie miała zastosowanie? Jeśli tak, jaki wniosek powinnam złożyć w tej sprawie?

Urlopy bezpłatne pracowników samorządowych

Pracownicy sfery budżetowej, podobnie jak i inne grupy zawodowe, mają prawo do różnego rodzaju urlopów. Wszystkim tym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy. Oprócz tego nauczyciele mają prawo do szczególnego urlopu dla poratowania zdrowia, a urzędnicy samorządowi do urlopów bezpłatnych na czas sprawowania mandatu.

Ile urlopu przysługuje nauczycielowi oddziału przedszkolnego

Czy nauczyciele zatrudnieni w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej mają prawo podobnie jak nauczyciele zatrudnieni w przedszkolach publicznych do 35 dni urlopu wypoczynkowego rocznie ustalonego w planie urlopów?

Urlopy rodzicielskie - jeszcze w 2013 r.

Urlopy rodzicielskie jednomyślnie przyjęte przez Sejm. Zmiany w Kodeksie pracy mają wejść w życie 17 czerwca 2013 r.

Urlopy rodzicielskie w Sejmie

Urlop rodzicielski to nowe rozwiązanie proponowane przez rząd. W Sejmie trwa debata nad nowelizacją Kodeksu pracy, wprowadzającą w życie roczne urlopy dla rodziców.

Kontynuowanie stażu po powierzeniu funkcji wicedyrektora szkoły

Czy mogę kontynuować staż (2 rok) na stopień nauczyciela dyplomowanego, jeśli od 1.09.2011 będę pełnić funkcję wicedyrektora szkoły (jestem zatrudniona na pełen etat) i skorzystam ze zniżki godzin dydaktycznych (7 godz/tyg) oraz czy te lata ze zniżką godzin do 7h/tyg będą zaliczane do wymaganych 7 lat do nabycia prawa do urlopu dla poratowania zdrowia?

Telepraca księgowego na urlopie macierzyńskim

Główna księgowa gminnej jednostki budżetowej jest w ciąży. Po przejściu na urlop macierzyński chciałaby pracować. Czy może wykonywać swoje obowiązki w formie telepracy – będąc jednocześnie na urlopie macierzyńskim? Księgi rachunkowe byłyby przez ten okres przechowywane w jej domu. Jaki jest dopuszczalny wymiar czasu pracy w tej formie zatrudnienia dla głównego księgowego jednostki budżetowej?

Załatwianie spraw osobistych w czasie pracy

Zdarzają się sytuacje, w których pracownik w czasie pracy zmuszony jest wykonać czynności, które wynikają z sytuacji prywatnych. Przepisy prawa pracy określają, w jakich przypadkach pracodawca zobowiązany jest zwolnić pracownika od pracy i kiedy przysługuje mu z tego tytułu wynagrodzenie, a kiedy pracownik wynagrodzenia nie otrzyma.

Jak zarządzać swoim miejscem pracy

Ponad 40 proc. pracowników biurowych przyznaje się do regularnego gubienia dokumentów. Przeciętny pracownik spędza 150 godzin rocznie na szukaniu dokumentów na biurku.

Urlopy radnych gminy

Czy radny gminy może pójść na urlop wypoczynkowy czy tylko na bezpłatny? Jeśli tak, to czy obowiązuje go ustalony w gminie plan urlopów? Czy pracownik gminy, który uzyskał mandat radnego, może być zatrudniony w tej gminie do końca roku, wykorzystując urlop wypoczynkowy?

Nie dopuścić do znudzenia pracą

Jak sprawić, aby praca była ciekawa, aby można było czerpać z niej radość i zadowolenie? Oto kilka sposobów, jak tego dokonać.

Uprawnienia rodzicielskie w formacjach mundurowych

Z dniem 23 czerwca b.r. funkcjonariusze mundurowi zyskali nowe uprawnienia związane z rodzicielstwem. Nowelizacja ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw spowodowana została m.in. zróżnicowanym dostępem funkcjonariuszy i strażaków różnych służb z dostępem do uprawnień rodzicielskich. Jednocześnie spowodowała, że ich uprawnienia są podobne do tych z jakich korzystają pracownicy w ramach przepisów kodeksu pracy.

Zarządzanie konfliktami

Miejsce pracy jest środowiskiem, w którym wszelkie konflikty stawiają szczególne wymagania zarówno spierającym się osobom, jak i tym, które muszą wmieszać się w konflikt, aby uzdrowić atmosferę w instytucji.

Czy w biurze można dbać o zdrowie?

Wiele się mówi o zdrowym odżywianiu, zachowaniu równowagi między pracą a życiem prywatnym czy aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Co jednak zrobić, gdy większość czasu spędzamy w biurze?

Czy pracownicy potrafią efektywnie wypoczywać?

Sprawdź co sądzą specjaliści na temat najczęściej praktykowanych sposobów wypoczynku oraz jakie formy spędzania urlopu uważają za najbardziej skuteczne dla zregenerowania sił.

Odwołanie ze stanowiska pracownika zatrudnionego na podstawie powołania

Stosunek pracy nawiązuje się na podstawie powołania w przypadkach określonych w odrębnych przepisach (art. 68  § 1 Kodeksu pracy). Powołanie jest jedną z podstaw zatrudnienia, wyróżniającą się tym, że ze stosunkiem pracy wiąże się powierzenie określonej funkcji.

Organizacja wyjazdów integracyjnych

Firmowy wyjazd na weekend lub kilka dni to najlepszy sposób, by lepiej zintegrować zespół, rozwiązać ewentualne konflikty, a przy okazji trochę odpocząć. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by tego rodzaju inwestycja przyniosła pożądane rezultaty.

Wymiar i podstawa zasiłku macierzyńskiego

Większość jednostek jest uprawnionych do wypłaty zasiłków macierzyńskich swoim pracownikom. Poznaj, jakie obowiązki wynikają z tego dla pracodawcy, jak ustalić prawo do tego zasiłku i jego wysokość oraz jakie dokumenty należy składać do ZUS za osoby pobierające ten zasiłek.

Adresowanie kopert

Chciałabym prosić o informację dotyczącą prowadzenia korespondencji biurowej. Nigdzie nie znalazłam wskazówek dotyczących adresowania kopert. Wzór rozmieszczenia adresu oczywiście ustala Poczta Polska, mam jednak wątpliwości co do treści. Spotkałam się z dwiema szkołami:1. Umieszczać dane o tytule zawodowym i naukowym adresata – „bo tak jest uprzejmie”;2. Nie umieszczać – „pisze pani do osoby, nie stanowiska, adres ma być przejrzysty, więc długa tytulatura powinna zostać skrócona, ponadto nie każdy chce, aby goniec/listonosz znał jego funkcję zawodową”.Jaki standard zastosować, aby korespondencja mojej firmy była w każdym drobiazgu profesjonalna?Maja, e-mail

Urlop dla poratowania zdrowia a urlop zaległy

Nauczyciel placówki nieferyjnej (przedszkola) w czasie urlopu wypoczynkowego zachorował. Do wykorzystania pozostało mu 15 dni urlopu. Od 1 września 2008 r. do 31 sierpnia 2009 r. będzie przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia, a nie wykorzystał jeszcze 15 dni urlopu wypoczynkowego za 2008 r. Czy należy wypłacić mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Organizowanie zebrań i narad

Zebranie to uporządkowany sposób wymiany informacji między grupą osób. Jest praktycznym środkiem do tworzenia poczucia tożsamości, utrwalania dobrych stosunków, a przede wszystkim okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń.

REKLAMA