REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urzędnik, Praca zdalna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tylko do 30 IX praca zdalna w związku z pandemią. Tylko do 7 X 2023 r. telepraca. Sprawdź, czy dotyczy to Twojej umowy o pracę

Praca zdalna zlecona z powodu COVID-19 możliwa tylko do 30 września 2023 r. Telepraca tylko do 7 października. Czy w Twojej firmie zmieniono już dokumenty?

DGP: 1100 zł dodatku motywacyjnego dla niektórych urzędników i żołnierzy. 10% podwyżka pensji?

Dodatek przyznała ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw.

Kiedy pracownik zdalny otrzyma do pracy jednocześnie laptop i monitor stacjonarny?

Pracownicy pracujący przy użyciu laptopa powinni korzystać z monitora stacjonarnego. Pracodawca może alternatywnie wyposażyć stanowisko pracy w podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu laptopa tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu, oraz w dodatkową klawiaturę i mysz. 

Dofinansowanie z PFRON do pracy zdalnej. Jak rozliczyć?

Dofinansowanie do wynagrodzeń z PFRON przysługuje także do kosztów, jakie pracodawca poniesie w związku z pracą zdalną pracownika niepełnosprawnego.

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny i PIP o pracy zdalnej [Pytania, odpowiedzi, wyjaśnienia]

Ministerstwo Rodziny i PIP podpowiadają jak stosować przepisy o o pracy zdalnej.

Od 21 marca nowe rozporządzenie o dokumentacji pracowniczej [Dz.U. poz. 471]

Praca zdalna, kontrola trzeźwości a zmiany w dokumentacji pracowniczej.

Praca zdalna: Pracownik nie może zrzec się prawa do ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu

Pracownik nie może zrzec się prawa do ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu – wyjaśniło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

„DGP”: Praca z domu nie pozbawi wyższych kosztów

Podwyższone koszty uzyskania przychodów będą przysługiwać pracownikom również przy wykonywaniu pracy zdalnej – poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.

REKLAMA

Poradnik MRiPS o organizacji pracy zdalnej

Od 7 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy regulująca pracę zdalną, która jednocześnie uchyla dotychczasowe przepisy dotyczące telepracy. Nowe przepisy pozwalają m.in. na wykonywanie pracy zdalnej w miejscu wskazanym przez pracownika.

Elastyczna organizacja pracy. Nowe uprawnienia pracowników [zmiany, nowelizacja, Kodeks pracy]

Sejm uchwalił nowy art. 1881 k.p. Zawiera korzystne rozwiązania dla pracowników wychowujących dziecko do 8 lat.

Telepracownik nie ma gwarancji przejścia na pracę zdalną w 2023 r. Do kiedy składa wniosek?

Do 7 października 2023 r. można pracować na podstawie przepisów o telepracy. Między 7 kwietnia a 7 października telepracownicy muszą załatwić z pracodawcami formalności wprowadzone przez nowe przepisy o pracy zdalnej. Tylko wtedy staną się pracownikami zdalnymi.  

Wzory wniosków pracowników o pracę zdalną [Word, od 7 kwietnia 2023 r.]

Od 7 kwietnia 2023 r. pracownicy mogą składać dwa wnioski o korzystanie z pracy zdalnej. W artykule wzory tych wniosków.

Wzór wniosku: okazjonalna praca zdalna (OPZ) od 7 kwietnia 2023 r. 24 dni w roku dla każdego

Każdy pracownik ma prawo do okazjonalnej pracy zdalnej (OPZ). Po złożeniu wniosku może pracować w domu 24 dni w roku. Niestety pracodawca może wniosek rozpatrzyć negatywnie.

DGP: Od 7 kwietnia 2023 r. wchodzi w życie praca zdalna. Od 21 lutego 2023 r. przepisy o kontroli trzeźwości [zmiany w kodeksie pracy, nowelizacja]

DGP ustalił, że dziś zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw nowelizacja kodeksu pracy wprowadzająca pracę zdalną oraz możliwość kontroli pracownika na stan nietrzeźwości.

DGP: Praca zdalna okazjonalna. Jak obliczać limit 24 dni po zmianie pracy?

Praca zdalna i okazjonalna praca zdalna 2023 r. Co z pulą 24 dni pracy zdalnej w roku w przypadku zmiany pracodawcy? Czy 24 dni liczą się od nowa przy zmianie pracy, czy też to stała liczba dni pracy zdalnej w roku kompletnie niezależna od zmiany miejsca pracy.

Pracodawco! Masz obowiązek wpisania do akt pracownika informacji o pracy zdalnej. Projekt rozporządzenia

Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej poinformowało, że w związku ze zmianami w Kodeksie pracy konieczne jest uwzględnienie w aktach osobowych pracownika informacji o pracy wykonywanej zdalnie. Dokument reguluje też sposób przetwarzania informacji na temat kontroli trzeźwości pracowników.

UWAGA! Od 21 marca zmiany w aktach osobowych pracownika. Praca zdalna, badanie trzeźwości i testy na narkotyki [Kodeks pracy 2023 r.]

Nowa część E akt osobowych przeznaczona jest na informacje o dacie, godzinie i minucie badania trzeźwości pracowników lub kontroli na obecność narkotyków. W części B należy umieścić dowód poinformowania pracownika, że może podlegać takiej kontroli. Zmian tych nie wprowadzają pracodawcy nie planujący kontrolować pracowników na obecność alkoholu i narkotyków. 

DGP: Jakie dokumenty są potrzebne do pracy zdalnej?

Przygotowanie do wdrożenia pracy zdalnej w nowej formule wymaga przede wszystkim stworzenia odpowiedniej dokumentacji i regulacji wewnętrznych.

DGP: Pracownik zdalny może być badany na alkohol i narkotyki w swoim domu. Pracując zdalnie może zostać zwolniony dyscyplinarnie

Przyłapany na nietrzeźwości zdalny pracownik w najlepszym przypadku zostanie przeniesiony do pracy stacjonarnej, w najgorszym – zwolniony dyscyplinarnie. Za narkotyki odpowie przed prokuratorem.

DGP: Praca zdalna 2023 r. [zestawienie zmian]

Praca zdalna 2023 r. - zestawienie zmian wprowadzonych przez ostatnią nowelizację Kodeksu pracy.

Trzy zasady kontroli pracownika zdalnego w jego mieszkaniu przez pracodawcę [Kodeks pracy 2023 r.]

Sejm pracuje nad nowymi przepisami o pracy zdalnej. Nowością będzie przyznanie pracodawcy prawa do kontroli miejsca pracy pracownika zdalnego. W praktyce będzie to kontrola w miejscu zamieszkania albo pobytu pracownika. Negatywny wynik kontroli pozwala pracodawcy cofnąć zgodę na wykonywanie pracy zdalnej.

Zakaz w całej UE kontaktu przez e-maila i telefon z pracownikiem po godzinach pracy? [2023 r.]

Email i telefon po godzinach pracy to zmora pracowników. W EU trwa dyskusja na temat wprowadzenia dyrektywy regulującej te kwestie w 2023 r.

Czy praca zdalna jest na wniosek pracownika? Czy pracodawca może nakazać pracę zdalną?

Kodeks pracy wprowadzi możliwość pracy zdalnej i hybrydowej – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg

Pracodawco sprawdź, czy musisz wydać nowe polecenia pracy zdalnej? Bo odwołano stan epidemii, co zmienia zasady pracy zdalnej

Jeśli firmy kierowały zatrudnionych do pracy z domu na czas stanu epidemii, to muszą teraz wydawać nowe polecenia w tej sprawie. I uwzględniać zmiany przepisów w tym względzie.

Od września 2022 r. pracodawca pokryje koszty pracy zdalnej [sprzęt, Internet, prąd]. Pracy zdalnej nie można odmówić rodzicom małych dzieci

Pracodawca będzie zobowiązany pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej w miejscu zamieszkania lub innym miejscu wskazanym przez pracownika.

Od 24 stycznia do 28 lutego 2022 r. praca zdalna w administracji publicznej – treść rozporządzenia

Od 24 stycznia praca zdalna w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym.

Praca zdalna urzędów - projekt rozporządzenia

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano streszczenie projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakłada on m.in. wykonywanie pracy zdalnej w urzędach administracji publicznej.

Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną

Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną. Jak prawidłowo sporządzić protokół powypadkowy?

Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

Praca zdalna w urzędach – czerwiec 2021 r.

Praca zdalna w urzędach – do kiedy przedłużona? Jak długo będzie ograniczona praca urzędów? Jaka jest dopuszczalna liczba osób (interesantów) w urzędzie w czerwcu 2021 roku?

Do kiedy praca zdalna w urzędach 2021?

Praca zdalna w urzędach – do kiedy? Jakie sprawy możemy załatwić w urzędzie? Jakie są zasady pracy zdalnej urzędników?

Praca zdalna w administracji publicznej do 9 kwietnia 2021 r.

Praca zdalna w administracji - cała administracja publiczna wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe, zostanie na najbliższe dwa tygodnie wysłana na pracę zdalną - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował też do prywatnych przedsiębiorców o pracę zdalną dla pracowników w tym czasie.

Nagrody i dodatki dla urzędników w 2021 r.

Nagrody i dodatki dla urzędników w 2021 r. Czy jednak zostaną przyznane?

Compliance. Porady CBA w kontaktach urzędnik - klient

Compliance. Czym jest konflikt interesów według CBA? Jakie według wytycznych CBA są zasady pozwalające utrzymać profesjonalizm w kontaktach urzędnik - klient? Co CBA zaleca urzędnikom?

Praca zdalna urzędów przedłużona do 31 stycznia 2021 r.

Praca zdalna urzędów została przedłużona. Rada Ministrów wydała rozporządzenie, które przedłuża dotychczasowe obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia 2021 roku.

Praca zdalna urzędów przedłużona do 17 stycznia 2021 r.

Praca zdalna urzędów zostaje przedłużona do 17 stycznia 2021 r. Znamy już treść rozporządzenia, które wprowadza nowe ograniczenia oraz przedłuża dotychczasowe w związku z pandemią koronawirusa.

Praca zdalna w urzędach – do kiedy, ograniczenia działalności urzędów

Praca zdalna urzędników administracji publicznej została przedłużona. Ma to związek z wejściem Polski od 28 listopada w tzw. etap odpowiedzialności pandemii koronawirusa. Do kiedy potrwa praca zdalna w urzędach? Jakie obostrzenia obowiązują w urzędach? Co z obsługą interesantów?

Praca zdalna w administracji publicznej przez dwa tygodnie

Pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą pracować stacjonarnie, od poniedziałku mają pracować zdalnie. Taka forma pracy ma obowiązywać przez dwa tygodnie z możliwością przedłużenia.

Kwarantanna nauczyciela w czasie korzystania z urlopu lub świadczenia pracy zdalnej

W okresie wakacyjnego urlopu nauczyciele zgłaszali, że zostali skierowani przez sanepid na kwarantannę. Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Czy nauczyciel powinien podczas urlopu poinformować szkołę o przebywaniu w kwarantannie? Jak postąpić, gdyby kwarantanna miała miejsce w okresie świadczenia pracy zdalnej i nauczyciel mógłby świadczyć pracę z domu w izolacji? Czy szkoła ma obowiązki związane z powziętą informacją o przebywaniu pedagoga w kwarantannie?

Swoboda wójta przy wyborze na stanowisko urzędnicze

Fakt zdobycia przez kandydata na stanowisko urzędnicze największej liczby punktów w postępowaniu konkursowym nie oznacza obowiązku jego zatrudnienia. Organ może dokonać oceny przedstawionych mu kandydatur, w tym zatrudnić osobę, która nie uzyskała najwyższej liczby punktów, a nawet nie zatrudnić żadnego z kandydatów.

Oszczędności w urzędach w 2020 r. - niższe pensje, brak nagród?

Z informacji Dziennika Gazety Prawnej wynika, że nie będzie zwolnień w administracji rządowej. Rząd będzie jednak szukał oszczędności płacowych.

Czy ujawnienie adresu zamieszkania kandydata na stanowisko urzędnicze narusza ochronę jego danych osobowych

Prowadziliśmy nabór na wolne stanowisko urzędnicze. Jesteśmy zobowiązani do upubliczniania informacji o kandydatach, w związku z czym umieściliśmy ich dane na naszej stronie internetowej (BIP) i tablicy ogłoszeń w siedzibie urzędu. Jedna z osób uczestniczących zarzuciła nam naruszenie zasad ochrony danych osobowych z uwagi na ujawnienie jej dokładnego adresu zamieszania. Czy ma rację?

Zwolnienie pracownika - odprawa, odwołanie do sądu pracy, zasiłek dla bezrobotnych

Ze względu na pandemię koronawirusa pogorszyła się sytuacja nie tylko wielu prywatnych firm, ale także budżetu państwa. Wielu pracowników sektora budżetowego, urzędników boi się o swoje miejsca pracy. Warto wiedzieć jakie prawa przysługują zwalnianemu pracownikowi.

Zasiłek chorobowy urzędnika przebywającego na kwarantannie

Czy urzędnikowi przebywającemu na kwarantannie przysługują świadczenia chorobowe?

Tarcza 2.0 a zwolnienia i obniżki płac w administracji rządowej - wyjaśnienia Szefa KPRM

Wśród zmian wprowadzonych przez tzw. Tarczę antykryzysową 2.0 znalazły się rozwiązania pozwalające na zwolnienia i obniżki płac w administracji rządowej. RPO poprosił o stanowisko w tej sprawie Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Tarcza antykryzysowa 2.0: Możliwość redukcji etatów w urzędach

Rząd na postawie specjalnego rozporządzenia może dokonać redukcji etatów w administracji publicznej. Takie rozwiązanie znalazło się w rządowym projekcie ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Zintegrowana platforma analityczna dla administracji publicznej ruszy w 2022 r.

Zintegrowana platforma analityczna ma być narzędziem wspierającym rozwój analityki danych w sektorze publicznym. Ministerstwo Cyfryzacji już pracuje nad jej uruchomieniem.

Jawność majątku rodzin urzędników państwowych

Ustawa o jawności majątku rodzin urzędników państwowych uchwalona przez Sejm. Poznamy majątek małżonków oraz dzieci najważniejszych urzędników państwowych.

Dostęp do informacji o wynagrodzeniach urzędników

Czy na podstawie przepisów o dostępie do informacji publicznej można żądać udostępnienia informacji dotyczących wynagrodzeń, w tym nagród wypłacanych pracownikom urzędu gminy?

Nowego urzędnika trzeba przeszkolić i przeegzaminować

Jednostki samorządu terytorialnego zostały zobowiązane do organizowania służby przygotowawczej dla pracowników podejmujących po raz pierwszy zatrudnienie na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym. Decyzję w sprawie skierowania do służby przygotowawczej i jej zakresu podejmuje kierownik jednostki, w której pracownik  jest zatrudniony. Bierze przy tym pod uwagę poziom przygotowania pracownika  do wykonywania obowiązków wynikających z opisu stanowiska oraz opinię osoby  kierującej komórką organizacyjną, w której pracownik jest zatrudniony.

REKLAMA