REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w wynagrodzeniach pracowników medycznych 2018 r.

Zmiany w w wynagrodzeniach pracowników medycznych./ fot. Fotolia
Zmiany w w wynagrodzeniach pracowników medycznych./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne już niedługo. Wynagrodzenie zasadnicze ma być podwyższone do 31 grudnia 2021 r.

Propozycja zmian w sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz zmian w specustawie związanej z występowaniem w Polsce ASF - tymi m.in. tematami zajmie się rząd podczas wtorkowego posiedzenia.

REKLAMA

Zgodnie z porządkiem obrad Rada Ministrów zbierze się o godz. 10.

REKLAMA

Jednym z projektów, którymi ma się zająć, będzie przygotowana przez resort zdrowia propozycja zmian w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W propozycji tej określono 11 grup zawodowych, zależnie od wykształcenia i specjalizacji, dla których ustalono oddzielny współczynnik pracy. Najważniejszą zmianą – jak oceniają autorzy regulacji - jest rozszerzenie zakresu ustawy o pracowników działalności podstawowej innych niż wykonujący zawody medyczne.

W projekcie "proponuje się wyłączenie lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizację w ramach rezydentury oraz lekarzy i lekarzy dentystów odbywających staż z procedury podwyższania wynagrodzenia zasadniczego ze skutkiem od dnia 1 lipca każdego roku na mocy porozumienia albo zarządzenia".

Jak wyjaśniono, wynagrodzenie zasadnicze tych osób będzie musiało być podwyższone do 31 grudnia 2021 r. do wysokości nie niższej niż najniższe wynagrodzenie zasadnicze określone w zmienianej ustawie, przy czym wysokość wynagrodzenia zasadniczego nadal będzie określana w rozporządzeniach wydawanych na podstawie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Zdrowie

Kolejną zmianą jest wprowadzenie terminu - do 15 czerwca każdego roku - na wydanie przez kierownika podmiotu leczniczego lub podmiot tworzący (w przypadku podmiotów leczniczych działających w formie jednostek budżetowych) zarządzenia w sprawie podwyższenia wynagrodzenia.

REKLAMA

W trakcie wtorkowego posiedzenia ministrowie omówią też projekt nowelizacji specustawy związanej z występowaniem w Polsce afrykańskiego pomoru świń (ASF). Chodzi o ustawę pozwalającą na wykup świń ze stref zagrożonych i przerobienie ich mięsa na konserwy. Ich sprzedaż może się odbywać w trybie bezprzetargowym.

W projektowanej nowelizacji rząd proponuje, by przepis o trybie bezprzetargowym dotyczył także mięsa wieprzowego pozyskanego od zdrowych świń utrzymywanych na obszarach z ograniczeniami pod warunkiem, że mięso to spełni wymagania weterynaryjne.

Rząd na wniosek wicepremiera i ministra kultury zajmie się również projektem ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej.

Nowe przepisy przewidują m.in. możliwość uzyskania zwrotu części tzw. polskich kosztów kwalifikowalnych, czyli kosztów poniesionych na produkcję audiowizualną realizowaną w Polsce. Odpowiedzialnym za udzielanie wsparcia finansowego w ramach projektowanego systemu ma być Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Celem ustawy jest m.in. poprawa warunków funkcjonowania sektora produkcji audiowizualnej w Polsce, stworzenie warunków do inwestowania zagranicznego kapitału w produkcje audiowizualne realizowane w Polsce, poprawa warunków do realizowanej w Polsce współpracy między polskimi i zagranicznymi producentami audiowizualnymi czy podnoszenie międzynarodowej konkurencyjności polskich przedsiębiorców działających w sektorze produkcji audiowizualnej.

Rząd zajmie się także projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia programu wspierania społeczeństwa obywatelskiego pod nazwą "Program rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO". (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Iwona Żurek, Norbert Nowotnik, Anna Wysoczańska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

REKLAMA