REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Liczenie głosów w wyborach samorządowych 2018 r.

Liczenie głosów w wyborach samorządowych 2018 r./ fot. Fotolia
Liczenie głosów w wyborach samorządowych 2018 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybory samorządowe już 21 października 2018 r. Lokale wyborcze otwarte będą do godziny 21. Potem rozpocznie się liczenie głosów. W najbliższych wyborach samorządowych głosy policzą obwodowe komisje wyborcze ds. ustalenia wyników głosowania.

Informatyczny system Wsparcia Organów Wyborczych jest przygotowany do wyborów samorządowych; mam nadzieję, że spełni swoją rolę - zaznaczył szef opolskiej delegatury KBW Rafał Tkacz koordynujący prace nad systemem informatycznym, które toczyły się od 2015 r.

REKLAMA

Głosy oddane w wyborach liczą "ręcznie" obwodowe komisje wyborcze ds. ustalenia wyników głosowania. Członkowie komisji, po podpisaniu protokołu, zawarte w nim dane wprowadzają do systemu informatycznego.

Głównym zadaniem tego systemu jest weryfikacja wprowadzonych danych i wyłapywanie błędów.

REKLAMA

Wyniki wyborów ustalane są przez odpowiednie komisje terytorialne wyłącznie na podstawie protokołów papierowych. Gminna komisja wyborcza - ustala wyniki na obszarze gminy, powiatowa - w wyborach do rady powiatu, wojewódzka - w wyborach do sejmiku województwa. Zbiorcze wyniki wyborów na obszarze całego województwa ogłasza komisarz wyborczy.

Dzięki systemowi Wsparcia Organów Wyborczych można szybko zarządzać setkami tysięcy danych i drukować np. zaświadczenia o wyborze, obwieszczenia, projekty uchwał komisarzy wyborczych, czy postanowienia komisarzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po zakończeniu głosowania wyniki wyborów zatwierdzone przez komisje terytorialne będą się pojawiały na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej http://pkw.gov.pl/ na podstronie: wizualizacja wyborów samorządowych.

Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu Rafał Tkacz, który koordynował prace nad systemem informatycznym, powiedział PAP, że prace nad nowym systemem rozpoczęły się w 2015 r. W swoim początkowym stadium, system był wykorzystywany w wyborach prezydenckich, parlamentarnych, czy w referendum.

"Od 2016 r. stale, pod kątem wyborów samorządowych system był rozbudowywany" - zaznaczył Tkacz. Podkreślił, że także po nowelizacji Kodeksu wyborczego zostały wdrożone poprawki, które wynikały ze zmian ustawowych.

3 i 10 października odbyły się dwa testy ogólnokrajowe systemu WOW. "Test 3 października nie wykazał żadnych problemów jeśli chodzi o sam system informatyczny, natomiast znaleziono pewne wąskie gardła w infrastrukturze samej sieci Krajowego Biura Wyborczego, stąd przez pewien czas, przejściowo był problem z dostępnością systemu dla użytkowników w kraju. Test wykazał, że należy jeszcze tę sieć poprawić" - powiedział Tkacz.

Zobacz: Ustrój i jednostki

REKLAMA

"10 października test został powtórzony i nie wskazano na żadne nieprawidłowości - ani związane z systemem, ani związane z infrastrukturą i siecią. Mam nadzieję, że przełożeniem tego testu będą wybory 21 października" - oświadczył.

Dyrektor opolskiej delegatury zadeklarował, że system informatyczny jest do wyborów przygotowany. "Mam nadzieję, że spełni swoją rolę" - mówił. Jak dodał, "sprzęty mają to do siebie, że potrafią zawodzić w momentach, w których byśmy sobie tego nie życzyli". "Sprzęt jest zawsze tylko sprzętem, natomiast my, osobowo robimy wszystko, żeby powtórki z 2014 roku nie było" - podkreślił.

Podczas wyborów samorządowych 16 listopada 2014 r. system informatyczny nie zadziałał prawidłowo. Awaria systemu spowodowała, że wyniki wyborów zostały ogłoszone tydzień po nich. Na skutek tych problemów do dymisji podało się ośmiu z dziewięciu sędziów PKW; jeden sędzia odszedł, bo skończył 70 lat - Kodeks wyborczy przewiduje wygaśnięcie mandatu po ukończeniu 70. roku życia. Do dymisji podał się także ówczesny szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki.

Tkacz powiedział też, że najszybciej, w nocy z niedzieli na poniedziałek, powinny być znane wstępne, nieoficjalne wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Później poznamy wyniki wyborów do rad gmin i miast, potem rad powiatów, a na końcu sejmików województw.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA