REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bon edukacyjny 2019 r.

Bon edukacyjny 2019 r.
Bon edukacyjny 2019 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Już niedługo rewolucyjne zmiany na uczelniach. Szkoły wyższe będą wdrażać Konstytucję dla Nauki. Czym jest bon edukacyjny?

Wprowadzenie bonu edukacyjnego wymagałoby znaczącej zmiany filozofii finansowania szkolnictwa wyższego – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników konferencji odbywającej się w sobotę w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

REKLAMA

Konferencję "Bon edukacyjny dla studentów" zorganizował WSKSiM oraz Instytut Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II. W obradach uczestniczyli przedstawiciele kilkunastu uczelni – głównie niepublicznych i grono studentów.

"Uczelnie wyższe to środowisko o wielkiej roli kulturowej. Pomnażające dorobek nauki, współtworzące życie społeczne i gospodarcze naszego kraju. Wierzę, że rozwój szkolnictwa wyższego jest celem przyświecającym nam wszystkim, mającym na sercu dobro ojczyzny. Dziękuję zatem za wkład w dyskusję na ten ważki temat. Wszystkim uczestnikom konferencji +Bon edukacyjny dla studentów+ przekazuję zapewnienie o mojej pamięci i szacunku" – napisał premier Morawiecki w liście, który odczytał doradca wicepremiera Jarosława Gowina Paweł Skotarek.

REKLAMA

Szef rządu zaznaczył, że dyskusja na temat wad i zalet bonu edukacyjnego toczy się od dawna. Dodał, że polskie władze zdają sobie sprawę, że "wprowadzenie takiego rozwiązania w polskim systemie prawa wymagałoby znaczącej zmiany filozofii finansowania szkolnictwa wyższego, jak również kompleksowej zmiany funkcjonowania całego systemu".

Morawiecki podkreślił, że ten rok akademicki jest szczególny, gdyż polskie uczelnie czeka zadanie wdrożenia wprowadzonej w życie 1 października ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zwanej konstytucją dla nauki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W interesie naszego kraju leży jak najlepsze wykształcenie młodych Polaków" – wskazał premier. Podziękował organizatorom konferencji za podjęcie tematu, wyrażając nadzieję, że przyczyni się ona do wypracowania rozwiązań korzystnych dla studentów i polskiej nauki.

REKLAMA

"Podjęliśmy działania, aby zapewnić studentom na studiach stacjonarnych i ich rodzicom lub opiekunom prawnym, dokonanie odpisów od podatku dochodowego od osób fizycznych części ponoszonych przez nich kosztów kształcenia. Student mógłby odliczyć część wydatków do z góry określonego limitu. W przypadku, gdy czesne przekraczałoby wysokość odliczenia dalszych odliczeń mogliby dokonywać rodzice studenta. Rozwiązanie to w sposób istotny mogłoby zachęcić abiturientów do aplikowania na uczelnie niepubliczne, a jednocześnie wzmocnić ich pozycję konkurencyjną wobec uczelni publicznych" – napisał w liście do uczestników konferencji wicepremier Jarosław Gowin.

Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego ocenił, że wprowadzenie odpisu podatkowego "miałoby szczególnie istotne znaczenie właśnie dla osób, które doświadczają różnego rodzaju nierówności i przeszkód w dostępie do kształcenia ze względu na sytuację ekonomiczną, miejsce zamieszkania czy też inne czynniki społeczne".

W jego ocenie trudno wskazać argumenty przemawiające za niejednolitym traktowaniem studentów studiów stacjonarnych w uczelniach publicznych i niepublicznych.

Dodał, że w interesie państwa leży pozyskanie jak najszczerszego grona osób dobrze wykształconych. Podkreślił, że w tej mierze istotna powinna być jakość kształcenia w danej uczelni, a nie fakt bycia publiczną czy prywatną.

Rektor WSKSiM o. Zdzisław Klafka podkreślił, że szkolnictwo wyższe jest dobrem wspólnym narodu i na to nie może zabraknąć pieniędzy.

"Chcemy posłuchać także tego, co sądzi młodzież, która w takich uczelniach studiuje. Myślę, że wszyscy jesteśmy zatroskani tym, by współczesna polska młodzież miała godne człowieka warunki studiowania. Ufam, że to będzie owoc dzisiejszej wspólnej refleksji. Z tego miejsca może wypłynąć apel w tej sprawie do rządzących, bo przecież jest z nami przedstawiciel MNiSW" – mówił Klafka.

Zobacz: Kultura

Konferencja w Toruniu zainaugurowała cykl debat w tej sprawie.

W trakcie dorocznego spotkania środowiska Radia Maryja "Dziękczynienie w Rodzinie" 1 września założyciel WSKSiM o. Tadeusz Rydzyk powiedział, że nie może być tak, że jedni studenci – na uczelniach prywatnych – za siebie płacą, a inni – na publicznych – nie.

"My w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej pracujemy dla ojczyzny. Studiujący u nas muszą zapłacić. Czy to jest sprawiedliwe? Czesne nie jest duże, ale jest. Dlaczego na jakiś uniwersytet pieniądze daje rząd – miliard czy dwa miliardy, a tutaj nic?" – mówił wówczas o. Rydzyk do uczestników koncertu w amfiteatrze nad Wisłą przy Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Duchowny pytał, czy pieniądze w systemie nie powinny iść za studentami, za młodzieżą.

"Chcemy uczyć dobrze. Nie chcemy żadnej lewackiej propagandy. U nas tego nie ma. Uczą bardzo dobrzy ludzie. Trzeba tym ludziom zapłacić. Skąd na to wziąć? Z czesnego? Dlaczego pieniądze nie idą za studentem – tak jak bony? Macie tylu studentów – dostajecie określoną ilość środków. Dlaczego pieniądze idą na uniwersytety, które są przesiąknięte +lewactwem+, gender, a wykładowcy są często demoralizatorami przeciwko Bogu i ojczyźnie? (...) Tam ministerstwo daje środki, pomimo tego, że rządzi prawica, a tutaj nie" – podkreślił założyciel Radia Maryja i TV Trwam. (PAP)

 

Autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA