REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zajęcia w miejskich placówkach oświatowych w Poznaniu odwołane

Zajęcia w miejskich placówkach oświatowych w Poznaniu odwołane /fot. Shutterstock
Zajęcia w miejskich placówkach oświatowych w Poznaniu odwołane /fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Władze Poznania zdecydowały, że ze względu na zagrożenie koronawirusem, od środy zawieszone zostaną zajęcia w miejskich placówkach oświatowych. Zamknięte mają zostać także m.in. miejskie instytucje kultury, obiekty sportowe i zoo. Ostateczną decyzję podejmą dyrektorzy szkół.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terenie Wielkopolski i jednocześnie 17. na terenie kraju. We wtorek w trakcie sesji Rady Miasta Poznania zastępca prezydenta Jędrzej Solarski poinformował o działaniach władz miasta w związku z zagrożeniem związanym z koronawirusem.

REKLAMA

„Przede wszystkim chciałbym zaapelować o rozwagę i absolutnie nie uleganie panice” – podkreślił Solarski.

Poinformował również, że „w rozmowach z lekarzami, przede wszystkim ze szpitala na ul. Kurlandzkiej, czy naszego szpitala zakaźnego, gdzie jest pierwsza pacjentka zarażona koronawirusem, po rozmowach z szefem powiatowego Inspektoriatu Sanitarnego, w dniu dzisiejszym wystosujemy komunikat do wszystkich dyrektorów szkół, przedszkoli oraz żłobków żeby od dnia jutrzejszego zamknęli placówki”.

Solarski podkreślił, że takie działanie jest działaniem profilaktycznym.

Polecamy: Komplet błyskawic Prawo pracy i ZUS 2020

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Jeszcze raz powtarzam: absolutnie nie siejemy paniki, ale chcemy (działać – PAP) profilaktycznie – profilaktyka jest najtańsza i najłatwiejsza. Niestety przykład włoski pokazuje, że zakażenia bardzo często przechodziły poprzez dzieci, które w szkole zakażały się od swoich rówieśników, przechodziły koronawirusa kompletnie bezobjawowo, natomiast przenosiły tę chorobę, tego wirusa na osoby starsze, przede wszystkim seniorów. Wiecie państwo dobrze, że seniorzy są najbardziej narażeni na tę chorobę, na tego koronawirusa i też śmiertelność wśród osób starszych jest najwyższa” – zaznaczył.

Solarski zaznaczył, że o decyzji władz miasta i apelu do dyrektorów miejskich placówek oświatowych został już poinformowany wojewoda wielkopolski.

„Ja wczoraj konsultowałem to z panem wojewodą, on czeka na wytyczne z Ministerstwa Zdrowia, prawdopodobnie będzie to (obowiązywało – PAP) w całej Polsce. Natomiast my nie mamy na co czekać w Poznaniu – od jutra wszystkie również miejskie instytucje kultury, wszystkie te, które podlegają oczywiście prezydentowi miasta, również wszystkie baseny, baseny sportowe, zoo – zamkniemy na dwa tygodnie po to, żeby profilaktycznie przeciwdziałać koronawirusowi” – zaznaczył Solarski.

„Ja chcę podkreślić jeszcze raz – robimy to po to, żeby profilaktycznie przeciwdziałać roznoszeniu koronawirusa. Mamy pierwszy przypadek w Poznaniu, niestety fachowcy mówią, że będą kolejne zarażenia. Chcemy do minimum to ograniczyć” – podkreślił.

REKLAMA

Solarski przypomniał również, że przyjęta w ostatnich dniach w związku z koronawirusem specustawa „nadała uprawnienia do 14-dniowego dodatkowego zasiłku opiekuńczego, żeby rodzice zostali z tymi dziećmi, które są jeszcze małe i muszą zostać pod opieką”.

„Trochę dmuchamy na zimne, ale myślę, że warto. Przykład włoski pokazuje nam, że lekceważenie koronawirusa przynosi bardzo złe efekty. Teraz tak naprawdę całe Włochy są odizolowane od reszty świata. Myślę, że można działać wcześniej i my to będziemy w Poznaniu robić” – wskazał.

Solarski poinformował też, że jeszcze we wtorek specjalny apel zostanie wystosowany także do wszystkich mieszkańców, aby unikali dużych skupisk. Przesunięte mają zostać także wszystkie organizowane w najbliższym czasie przez Miasto Poznań imprezy masowe. Władze planują także podjąć specjalne kroki w celu pomocy seniorom w najbliższym czasie, by w miarę możliwości ograniczyć ich konieczność wychodzenia z domu, np. po zakupy.

Po ogłoszeniu decyzji władz Miasta, strona internetowa poznańskiego magistratu przestała działać.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terenie Wielkopolski i jednocześnie 17. na terenie kraju. Kobieta w średnim wieku jest hospitalizowana w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Strusia w Poznaniu; jej stan jest ciężki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA