REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszony wychowawca ma prawo do połowy pensji

Artur Radwan
Artur Radwan

REKLAMA

Wychowawca zatrudniony w placówce opiekuńczo-wychowawczej i zawieszony w obowiązkach służbowych wciąż powinien otrzymywać połowę wynagrodzenia. Ma on takie samo prawo do wynagrodzenia jak tymczasowo aresztowany pracownik.

Pracownica od stycznia 2007 r. była zatrudniona w placówce opiekuńczo-wychowawczej na stanowisku młodszego wychowawcy. Placówka prowadzona była przez gminę.

REKLAMA

We wrześniu 2008 r. przeciwko niej do sądu został wniesiony akt oskarżenia dotyczący pobicia jednego z wychowanków. Dyrektor placówki zawiesił ją więc w pełnieniu obowiązków służbowych na czas trwania postępowania karnego i wstrzymał wypłatę wynagrodzenia za pracę.

Argumentował to tym, że zgodnie z art. 87a ust. 1 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 175, poz. 1362 z późn. zm.) wychowawca zatrudniony w placówce opiekuńczo-wychowawczej oskarżony o popełnienie przestępstwa z użyciem przemocy zostaje z mocy prawa zawieszony w pełnieniu obowiązków służbowych na czas trwania postępowania.

Wychowawczyni od decyzji dyrektora odwołała się do sądu I instancji. Ten uznał, że w tym przypadku wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną, a nie za czas zawieszenia.

REKLAMA

Sąd I instancji oddalił żądania wychowawczyni, która od wyroku wniosła apelację do sądu II instancji. Ten wskazał, że przy wprowadzaniu do wspomnianej ustawy art. 87a nie przewidziano prawa do wynagrodzenia dla zawieszonych pracowników. Podkreślił, że w analogicznej sytuacji (stosując art. 84 Karty Nauczyciela) wynagrodzenie pedagoga można ograniczyć najwyżej do połowy i to tylko wtedy, jeżeli pozwala na to jego sytuacja rodzinna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względu na wątpliwości interpretacyjne sąd II instancji zwrócił się do Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym, czy wychowawcy oskarżonemu o popełnienie przestępstwa i zawieszonemu w pełnieniu obowiązków na czas trwania postępowania przysługuje wynagrodzenie w okresie zawieszenia.

Na wczorajszym posiedzeniu SN uznał, że wychowawca zatrudniony w placówce opiekuńczo-wychowawczej podlega ustawie z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458) i zgodnie z art. 35 ust. 2 tej ustawy ma od 1 stycznia 2009 r. prawo do połowy wynagrodzenia w okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych.

SN wskazał, że w okresie zawieszenia wychowawcy obowiązywały dwie ustawy o pracownikach samorządowych. Jednak tylko ta obecnie obowiązująca przewiduje połowę wynagrodzenia dla pracownika w okresie jego zawieszenia w przypadku tymczasowego aresztowania.

– Jeśli ze względu na tymczasowe aresztowanie pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, to tym bardziej jego wypłata jest uzasadniona w przypadku mniej dolegliwej kary, jaką jest zawieszenie w obowiązkach służbowych – mówi sędzia sprawozdawca Kazimierz Jaśkowski.

SN uznał, że przepisy prawa pracy można stosować szerzej, jeśli skutki samego zawieszenia i tymczasowego aresztowania nie umożliwiają podjęcia pracy.

Sygn. akt III PZP 4/09

13,6 tys. osób jest zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

    Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

    ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

    W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    REKLAMA

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    REKLAMA

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    REKLAMA