REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminom brakuje pieniędzy na obsługę zasiłków rodzinnych

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska

REKLAMA

Samorządy chcą zwiększenia środków na obsługę świadczeń rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego. Zdaniem resortu pracy nie ma takiej potrzeby.

Na realizację świadczeń rodzinnych i wypłat z Funduszu Alimentacyjnego (FA), które są zadaniem zleconym gminom, mają one zagwarantowane 3 proc. z dotacji celowej z budżetu, przeznaczonej na wypłatę tych świadczeń. Nie może to być jednak mniej niż 6 tys. zł rocznie. Zdaniem Związku Miast Polskich (ZMP) środki te nie pokrywają rzeczywistych kosztów, jakie gminy ponoszą w związku z wykonywaniem tego zadania. To zmusza je do dofinansowywania go z środków własnych. Zarząd ZMP zaapelował więc o podwyższenie kwoty kosztów obsługi z 3 do 5 proc.

REKLAMA

 

REKLAMA

– Bardzo duża część kosztów wynika z ciągle zmieniającego się prawa, co roku wprowadzane są bowiem nowe wzory druków, przybywa ciągle oświadczeń – mówi Maria Czopko, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie (MCPR) w Zamościu.

Dodaje, że w przypadku FA dochodzą do tego koszty korespondencji z komornikami i dłużnikami, do których wszystkie pisma i decyzje muszą być wysyłane listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Wskazuje też, że w przypadku Zamościa miasto musi wynajmować dodatkowe lokale dla pracowników, którzy zajmują się realizacją świadczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Jadwiga Sianko z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku zwraca uwagę, że o ile małe gminy często nie wykorzystują całej części dotacji przeznaczonej na obsługę świadczeń, o tyle w większych miastach środki te nie wystarczają.

– Dodatkowo zatrudniamy pracowników na umowę zlecenia w okresach, gdy jest spiętrzenie działań, np. przy rozpoczęciu składania wniosków na nowy okres zasiłkowy. Ogółem rocznie miasto dokłada 600 tys. zł do kosztów obsługi – mówi Jadwiga Sianko.

 

REKLAMA

Zdaniem Aliny Wiśniewskiej, dyrektora Departamentu Świadczeń Rodzinnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, rzeczywiście w przypadku dużych gmin koszty obsługi związane m. in. z wyższymi pensjami dla pracowników mogą być większe, ale z przeprowadzonych przez resort dwa lata temu badań wynika, że obecnie obowiązujący wskaźnik 3 proc. jest wystarczający.

– W tym roku podwyższone zostały zasiłki rodzinne, co powoduje, że ogólna kwota dotacji też jest wyższa. Jednocześnie zmniejszyła się liczba osób, które otrzymują świadczenia – tłumaczy Alina Wiśniewska.

Dodaje, że dodatkowo gminy na obsługę świadczeń rodzinnych przeznaczają też zwrócone im świadczenia nienależnie pobrane, które nie są przekazywane do budżetu.

 

Michalina Topolewska

michalina.topolewska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    REKLAMA

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA