REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotkliwsze kary za nielegalny handel na ulicach

REKLAMA

Zaostrzenie kar oraz wprowadzenie możliwości przepadku sprzedawanego towaru za prowadzenie handlu na ulicach miast w miejscach niedozwolonych przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu wykroczeń, którym podczas rozpoczynającego się w środę posiedzenia zajmie się Sejm.

Według zaproponowanej przez sejmową Komisję Nadzwyczajną "Przyjazne Państwo" noweli, sprawca wykroczenia polegającego na handlowaniu poza miejscami do tego wyznaczonymi, w sposób utrudniający ruch pojazdów lub pieszych, podlegałby karze aresztu, ograniczenia wolności bądź grzywny. Ponadto wobec takiego handlarza - zgodnie z projektem - mógłby być orzeczony przepadek towarów przeznaczonych do sprzedaży, nawet jeśli nie stanowiłyby jego własności.

REKLAMA

 

"Dotychczasowe próby walki z dzikim handlem są bezskuteczne, a możliwości ukarania osób prowadzących nielegalną sprzedaż są znikome" - powiedziała PAP Hanna Zdanowska (PO) będąca sprawozdawcą projektu. Jak wskazała, obecnie maksymalną możliwą karą za taki handel jest wymierzenie grzywny do 500 zł.

 

W uzasadnieniu projektu, którego pierwsze czytanie odbędzie na najbliższym posiedzeniu Sejmu, zaznaczono, że grzywna taka jest aktualnie traktowana przez handlarzy ulicznych "jako koszt prowadzonej działalności".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Ponadto, jak wskazała Zdanowska, często osoba prowadząca handel uliczny pełni rolę tzw. słupa - sprzedaje towar należący do przedsiębiorcy, który ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. "Obecnie takiemu przedsiębiorcy trudno cokolwiek udowodnić, bo zawsze może powiedzieć, że zalecał sprzedawać swój towar w miejscach dozwolonych; groźba przepadku towaru powinna zmienić tę sytuację" - zaznaczyła posłanka.

 

Jak wskazano w uzasadnieniu przepadek towaru nie dotyczyłby na przykład osób sprzedających niewielkie ilości artykułów spożywczych "o małej wartości rynkowej takich jak jagody, grzyby czy wyhodowany szczypiorek".

 

Zdanowska dodała, że zmiana ma na celu m.in. walkę z nieuczciwą konkurencją.

 

Za projektem opowiadają się m.in. władze nadmorskiego Kołobrzegu, od kilku lat bez powodzenia usiłujące powstrzymać nielegalny handel na spacerowym bulwarze wzdłuż plaży. Jednym z pomysłodawców wprowadzenia takich zmian jest komendant tamtejszej Straży Miejskiej, Mirosław Kędziorski. W połowie września pomysł poparł na konferencji prasowej w Kołobrzegu ówczesny minister sprawiedliwości Andrzej Czuma.

 

Nielegalny handel - przede wszystkim tanią odzieżą - odbywający się z kartonowych pudełek na ulicach miasta od dawna jest też problemem w Łodzi. W końcu września dziewięć osób, które organizowały tam tzw. handel kartonowy usłyszało zarzuty związane z uchylaniem się od płacenia podatków, brakiem prowadzenia ewidencji działalności, zaniżaniem obrotów i innymi uchybieniami.

 

PAP

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA