REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obraduje Kongres Praw Obywatelskich

REKLAMA

Co zrobić, by obywatele świadomie uczestniczyli w wyborach, mogli brać udział w konsultacjach ustaw, mieli dostęp do informacji publicznej i potrafili korzystać ze swoich praw - zastanawiają się uczestnicy Kongresu Praw Obywatelskich.

Trzydniowy kongres rozpoczął się w czwartek w Warszawie. Jak powiedział prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych Piotr Frączak, kongres zorganizowano m.in. po to, by organizacje zajmujące się prawami obywatelskimi mogły się poznać, a także zaprezentować obywatelom. "Chcemy także sformułować pytania, które przed nadchodzącymi wyborami obywatele mogliby zadać kandydatom. Chodzi o to, żeby politycy nie mówili ogólnikami, ale wypowiadali się na konkretne tematy" - mówił Frączak.

REKLAMA

Zapowiedział, że uczestnicy kongresu chcą zastanowić się, co zrobić, by ludzie chodzący na wybory rzeczywiście wybierali, żeby robili to świadomie, a ich decyzje miały bezpośrednie przełożenie na wyniki wyborów. "To może będzie rozmowa o zmianach w ordynacji wyborczej" - dodał.

Będzie także dyskusja o dostępie do informacji publicznej, prawie obywateli do prywatności, a także "ucywilizowaniu" internetu, bez wprowadzania nowej cenzury.

Na kongresie poruszona będzie także kwestia konsultacji społecznych. "Będziemy rozmawiać o tym, jak obywatele mogą włączyć się w tworzenie aktów prawnych" - mówił Frączak.

Dyskusję na ten temat poprowadzi Fundacja im. Stefana Batorego. "Dostęp do projektów aktów prawnych jest trudny. Polskie prawo powstaje w ciszy, przy udziale osób albo bardzo zdeterminowanych, albo różnego rodzaju grup nacisku, często reprezentujących tylko jedną stronę. O kulisach tego procesu dowiadujemy się dopiero, gdy wybucha jakaś afera, np. hazardowa, która tak naprawdę powinna nazywać się - legislacyjna" - mówiła Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kongres rozpoczął się od panelu przygotowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka na temat skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

REKLAMA

Zdaniem dr. Adama Bodnara z HFPC choć Polacy na co dzień nie doceniają swoich praw i nie są ich do końca świadomi, jednak gdy pojawiają się kłopoty szybko orientują się, że coś jest nie tak, potrafią dochodzić swoich praw i znaleźć instytucje, które im w tym pomagają - także przed Trybunałem w Strasburgu.

"Jesteśmy w europejskiej czołówce, jeśli chodzi liczbę skarg do Trybunału, zajmujemy czwarte lub piąte miejsce, rocznie zapada ok. 70-80 wyroków, a część spraw kończy się ugodą" - mówił Bodnar.

Pytany, dlaczego tak się dzieje, wskazywał m.in. na nieefektywny system sądownictwa - przewlekłe postępowania, nadmierne stosowanie środków zapobiegawczych etc.

REKLAMA

Podczas pierwszego dnia Kongresu zaplanowano także m.in. dyskusje na temat ustawy o działalności pożytku publicznego i ustawy medialnej. Na piątek przewidziano panele dyskusyjne dotyczące m.in. prawa do informacji publicznej, kwestii referendów i obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej oraz kontroli społecznej nad wydatkami publicznymi.

Z kolei na ostatni dzień Kongresu - sobotę - zaplanowano rozmowy na temat unormowań prawnych dotyczących funkcjonowania internetu, w tym planów wprowadzenia tzw. rejestru stron niedozwolonych. Ponadto uczestnicy paneli poruszą tematy prawa do prywatności i dostępu Polaków do pomocy prawnej.

Wszystkie sesje i spotkania odbywają się w stołecznym kinie Kultura. Na czwartkowy i piątkowy wieczór zaplanowano projekcje filmów dokumentalnych o prawach obywatelskich.

Organizację Kongresu koordynuje Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. Do uczestnictwa w poszczególnych panelach zaproszono przedstawicieli rządu, naukowców, prawników, polityków, dziennikarzy i działaczy społecznych.

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych powstała w styczniu 2003 r. Jej celem jest m.in. budowanie silnego i wiarygodnego sektora pozarządowego jako niezbędnego elementu istnienia społeczeństwa obywatelskiego. OFOP podejmuje inicjatywy, mające na celu rozwój organizacji członkowskich oraz reprezentowanie ich interesów w sprawach wspólnych dla wszystkich organizacji. Skupia obecnie 85 organizacji i stowarzyszeń.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA