| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Do 2 października można tworzyć komitety wyborcze

Do 2 października można tworzyć komitety wyborcze

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie premiera Donalda Tuska w sprawie zarządzenia wyborów samorządowych na 21 listopada. Oznacza to, że formalnie ruszyła samorządowa kampania wyborcza.

Jaworski poinformował, że do 2 października mają być podane do publicznej wiadomości informacje o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym oraz o wyznaczonych siedzibach terytorialnych komisji wyborczych.

Do 4 października będzie można zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. Z kolei do 7 października mają być już powołane przez komisarzy wyborczych terytorialne komisje wyborcze.

Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) w wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta przysługuje obywatelowi polskiemu, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat i stale zamieszkującemu na obszarze działania danej rady.

Takie prawo przysługuje także obywatelom Unii Europejskiej, którzy nie są Polakami, ale stale zamieszkują w Polsce. "Obywatel UE ma prawo wybierania radnych wyłącznie do rady gminy, oraz prawo wybierania wójta, burmistrza lub prezydenta miasta pod warunkiem, że nie jest pozbawiony praw wyborczych w państwie członkowskim UE, którego jest obywatelem" - powiedziała zasiadająca w PKW Maria Grzelka.

Z kolei prawo wybieralności (bierne prawo wyborcze) w wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików województw przysługuje osobie niekaranej, która posiada czynne prawo wyborcze, stale zamieszkuje na terenie działania danej rady. O mandat radnego gminy może ubiegać się także obywatel Unii Europejskiej, m.in. jeśli stale zamieszkuje na terenie danej gminy i jest wpisany do rejestru wyborców.

Z kolei w wyborach na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta mogą brać udział osoby, które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 25 lat.

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki poinformował, że według stanu na 30 czerwca do rejestru wyborców wpisanych jest 384 obywateli UE. Dodał, że ci, którzy jeszcze nie są wpisani do rejestru wyborców, a chcą wziąć udział w wyborach mają czas na dopisanie się najpóźniej do 30 dnia przed dniem wyborów.

W tegorocznych wyborach samorządowych Polacy wybiorą 1 tys. 576 wójtów, 796 burmistrzów oraz 107 prezydentów miast oraz 46 tys. 809 radnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »