reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Tarcza antykryzysowa w samorządzie - jak stosować nowe przepisy

Tarcza antykryzysowa w samorządzie - jak stosować nowe przepisy

Ze względu na epidemię koronawirusa zostało uchwalonych kilka pakietów antykryzysowych. Specjalne przepisy miały poprawić sytuację przedsiębiorców oraz wesprzeć samorząd terytorialny. Wokół nowych przepisów wciąż pojawia się wiele wątpliwości.

Nasza rada gminy przygotowała projekt uchwały zmniejszający o 75 proc. opłatę roczną za użytkowanie wieczyste nieruchomości wykorzystywanych przez przedsiębiorców, przy czym dotyczy to tylko mikro firm. Czy będzie to legalne rozwiązanie? Uwzględniono kryterium gospodarności i celowości budżetu, więc RIO nie powinno tego kwestionować w czasie kontroli

Rozwiązaniom tym trudno odmówić spełnienie kryterium gospodarności i celowości. Regionalna izba obrachunkowa nie będzie jednak tego kontrolować; skupi się na kryterium legalności. W tym zakresie projekt uchwały wydaje się być zgodny z prawem.

Na wstępie należy podkreślić, że odnoszenie się do kryterium gospodarowania środkami publicznymi nie może samoistnie legalizować działań jednostek samorządu terytorialnego. Fundamentalne znaczenie ma bowiem kryterium zgodności ich działania z prawem (czego wyrazem jest przede wszystkim art. 7 Konstytucji RP).

Oferta specjalna: Pakiet książek – Nowa matryca stawek VAT Towary i Usługi z programem INFORLEX PKWiU + CN, stawki VAT i WIS na 2 m-ce

Przez pryzmat czynnika legalności należy rozpatrywać sugerowane rozwiązanie legislacyjne dotyczące opłaty za użytkowanie wieczyste. Należy przy tym zaznaczyć, że ów czynnik będzie praktycznie zawsze będzie decydował o prawidłowości przyjętych rozwiązań, nie tylko w odniesieniu do ww. opłat, lecz także w odniesieniu do każdej sfery działalności JST. Priorytetowe znaczenie ww. zasady legalności znalazło także potwierdzenie w art. 94 konstytucji, z którego wynika, że organy samorządu terytorialnego oraz terenowe organy administracji rządowej na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów. Co ważne, wspomniane zasady mogą czasem ulec złagodzeniu wskutek posługiwania się przez ustawodawcę pewnymi niedookreślonymi, np. zwrotami typu „przepisy stosuje się odpowiednio do...”.

Kierując się tymi wskazówkami interpretacyjnymi można dokonać oceny proponowanych rozwiązań. Punktem wyjścia jest art. 15jd tarczy antykryzysowej 1.0, który został wprowadzony do tej ustawy na mocy tarczy 4.0. Stwierdzono w nim, m.in. że:

  • organ stanowiący JST może, w drodze uchwały, postanowić o pomniejszeniu opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości należącej odpowiednio do gminnego, powiatowego albo wojewódzkiego zasobu nieruchomości w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, należnej za 2020 r. od podmiotów, o których mowa w art. 15ja;
  • przepisy art. 15ja–15jc stosuje się odpowiednio, z tym że zgłoszenie, o którym mowa w art. 15ja pkt 1, wnosi się do właściwego organu wykonawczego JST.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama