REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe wymagania egzaminacyjne 2021

Nowe wymagania egzaminacyjne 2021
Nowe wymagania egzaminacyjne 2021
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nauczanie zdalne nie jest tak efektywne jak nauka w szkole. W związku z tym MEN pracuje nad zmianą wymogów egzaminacyjnych w 2021 r., ma to dotyczyć m.in. matur i egzaminu ósmoklasisty.

Za kilkanaście dni do konsultacji społecznych przekazany zostanie efekt prac zespołów przedmiotowych, które pracują nad nowymi wymaganiami egzaminacyjnymi, które będą obowiązywały w roku szkolnym 2020/2021 - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska.

REKLAMA

REKLAMA

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w połowie października w związku z pandemią i koniecznością przejścia na edukacje zdalną zapowiedział zmiany w zakresie wymagań egzaminacyjnych. PAP wystąpiło do Ministerstwa Edukacji Narodowej o informacje na temat prac nad zapowiedzianymi zmianami.

"Potwierdzam, że działamy zgodnie z przyjętym harmonogramem prac. W październiku poznaliśmy szczegółowe wyniki tegorocznych egzaminów. Zgodnie z zapowiedzią ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka sprzed kilkunastu dni powołano już zespoły przedmiotowe, które pracują nad nowymi wymaganiami egzaminacyjnymi w roku szkolnym 2020/2021. Już za kilkanaście dni przekażemy do społecznych konsultacji efekty ich prac" - poinformowała PAP rzeczniczka resortu edukacji.

"Po zebraniu uwag, do końca grudnia br., przygotujemy ostateczny kształt wymagań egzaminacyjnych na rok szkolny 2020/2021 wynikających z podstawy programowej. Następnie przy współpracy z Centralną Komisją Egzaminacyjną, a także okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi, kuratoriami oświaty oraz placówkami doskonalenia nauczycieli przeprowadzona zostanie akcja informacyjna dotycząca zakresu podstawy programowej wymaganej na egzaminach" - podała Ostrowska.

Ograniczenie podstawy programowej

W połowie października premier Mateusz Morawiecki wskazał, że nauczanie zdalne nie jest równie efektywne jak nauczanie tradycyjne, w klasie. Zapowiedział wprowadzenie zmian w podstawach programowych. "Minister edukacji będzie w najbliższym czasie prezentował plany i informacje dotyczące lżejszego programu nauczania. Lżejszego, po to, żeby oddać - że tak powiem - sprawiedliwość tym, którzy starają się rzetelnie uczyć, ale wiedzą doskonale, że nauka przez internet jest dużo mniej efektywna, jest trudniejsza niż nauka bezpośrednia" - powiedział Morawiecki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wskazał zaś na konieczność zmian w zakresie wymagań egzaminacyjnych. "Na pewno będziemy też pochylać się nad zakresem egzaminów. To są postulaty zgłaszane przez środowiska nauczycielskie, ale również środowiska rodziców, zwłaszcza tych uczniów, którzy są dziś w klasach VIII, w klasach maturalnych, w klasach zawodowych, przed którymi są egzaminy" - powiedział. 

W poniedziałek w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Czarnek, pytany o planowane "odchudzenie" podstawy programowej, powiedział, że powołał już zespoły, które "intensywnie nad tym pracują". "Odchudzenie będzie dotyczyło obszarów związanych z przedmiotami egzaminacyjnymi, będzie incydentalne na potrzeby egzaminów ósmoklasistów i maturalnych, bo mamy pełną świadomość, że nauczanie zdalne jest i będzie tak czy inaczej bardzo niedoskonałe. Pamiętajmy, że w jednym roku mieliśmy strajk nauczycieli, w kolejnym pandemię i nauczanie zdalne, w tym również. Specjaliści twierdzą, że nie da się +odchudzić+ egzaminów bez zmiany podstawy. Dlatego poprosiłem, żeby te same grupy eksperckie, które pracowały przy obecnej podstawie, popracowały nad zmianami" - powiedział. Minister podał, że efekty ich prac będą w grudniu, ale "to nie jest podstawa do nauczania". "Tam będą tylko wybrane zagadnienia, które z pewnością mogą pojawić się na egzaminie. I według nich trzeba będzie się uczyć i powtarzać materiał przez kolejne miesiące" - poinformował.

W poniedziałek o pracach nad zmianami mówił wiceminister edukacji Maciej Kopeć w nagraniu umieszczonym przez MEN na Twitterze.

Wiceszef resortu edukacji poinformował w nim, że szczegółowa analiza wyników przeprowadzonych w czerwcu egzaminów zewnętrznych - egzaminu ósmoklasisty i matur - "skłaniała do decyzji o tym, aby ten egzamin wyglądał inaczej". 

"Ta zmiana przede wszystkim dotyczy uwzględnienia tego, co nie mogło być zrealizowane" - mówił. Stąd - jak wyjaśnił Kopeć - podjęta została decyzja o powołaniu zespołów, które przygotowują propozycje zmian w zakresie wymagań egzaminacyjnych. Podał, że w skład zespołów weszli przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, nauczyciele akademiccy, a także nauczyciele praktycy, najczęściej są to metodycy nauczania danego przedmiotu.

"Te zmiany będą widoczne dla każdego ucznia i nauczyciela już niedługo. 20 listopada będziemy starali się przedstawić je do publicznej konsultacji, a więc każdy będzie mógł się zapoznać, zgłosić ewentualne uwagi. Po zakończeniu konsultacji i naniesieniu zmian, poprawek do przygotowanego materiału, zostaną one opublikowane, jako rozporządzenie ministra" - poinformował Kopeć. Jak mówił, dzięki temu "każdy będzie mógł się zapoznać i zobaczyć, według jakich zasad przygotowywane są arkusze egzaminacyjne, w jaki sposób będzie przebiegał egzamin maturalny i egzamin ósmoklasisty w 2021 r."

Czego będą dotyczyć zmiany?

Wiceminister podał też, że zmiany, o których mówi dotyczyć będą tylko i wyłącznie przedmiotów egzaminacyjnych, czyli w przypadku egzaminu ósmoklasisty dotyczy to języka polskiego, matematyki i języka obcego. Z kolei w przypadku egzaminu maturalnego wszystkich przedmiotów egzaminacyjnych, czyli nie tylko tych, które są obowiązkowe i zdawane są na poziomie podstawowym, ale także tych, które są zdawane na poziomie rozszerzonym.

"Rozporządzenie wskaże, jakie części podstawy programowej będą uwzględnione na egzaminie ósmoklasisty i na egzaminie maturalnym" - poinformował.

Kopeć podkreślił, że będzie to zmiana jednorazowa, incydentalna - dotyczyć będzie tylko egzaminów zdawanych w 2021 r.

"Podstawa programowa pozostaje w takim kształcie, w jakim była wcześniej przyjęta i nauczyciele realizują podstawę programową. Natomiast, jeśli chodzi o przygotowanie egzaminu, czyli przygotowanie arkuszy egzaminacyjnych (...), to jego zakres będzie wynikał z przepisu, który przygotowujemy" - zaznaczył wiceminister.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki do 29 listopada 2020 r. przedłużone zostało ograniczenie funkcjonowania klas IV-VIII szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, szkół podstawowych dla dorosłych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego. Uczniowie i słuchacze tych szkół od 26 października nie mają zajęć stacjonarnych, tylko uczą się zdalnie. Dodatkowo do 29 listopada takim samym ograniczeniem zostały objęte klasy I-III szkoły podstawowej, uczniowie z tych klas też będą uczyć się zdalnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA