reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > "Transgraniczne Usługi e-Administracji dla Europy" - w Poznaniu

"Transgraniczne Usługi e-Administracji dla Europy" - w Poznaniu

Rozwiązania dla potrzeb publicznej e-administracji, m.in. system tzw. elektronicznej tożsamości, prezentowane są w Poznaniu na wystawie towarzyszącej 6. Europejskiej Konferencji Ministerialnej na temat e-administracji "Borderless eGovernment Services for Europeans".

Wystawa zorganizowana przez polską prezydencję przy współpracy z Komisją Europejską daje przegląd najlepszych praktyk związanych z e-administracją z 23 krajów Unii oraz projektów pilotażowych przygotowanych przez Unię Europejską.

"Można tu zobaczyć, że technicznie i technologicznie jesteśmy gotowi do wprowadzenia wspólnych rozwiązań dla elektronicznej administracji. Możemy łączyć usługi w tej dziedzinie w sposób bardzo wygodny dla obywateli" - powiedział podsekretarz stanu w MSWiA Piotr Kołodziejczyk.

Na wystawie państwa członkowskie przedstawiają projekty z dziedziny e-administracji, wybrane zgodnie z własnymi priorytetami. Polska pokazuje m.in. swój projekt elektronicznych sądów i projekt elektronicznego spisu powszechnego.

Większość pokazywanych projektów ma charakter interpretacyjny, pozwalający na bliską współpracę pomiędzy organami administracji krajowej, regionalnej i lokalnej poszczególnych krajów. Na wystawie prezentowane są Wielkoskalowe Projekty Pilotażowe wdrażane w ramach Programu Ramowego na Rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP) finansowanego przez UE.

Jednym z nich jest projekt SPOCS (Punkty Kompleksowej Obsługi nowej generacji). Punkty te to centra kompleksowej obsługi spełniające dwie funkcje: rozpowszechniania informacji oraz dokonywania formalności administracyjnych w trybie online.

PEPPOL to projekt transgranicznego publicznego systemu e-zaopatrzenia, który ma ułatwić ponad graniczne dokonywanie zakupów w ramach zamówień publicznych.

E-Codex może zapewnić współpracę pomiędzy organami władzy sądowniczej, a projekt epSOS - dostarczenie w postaci elektronicznej niezbędnych danych pacjenta z innego kraju pracownikom służby zdrowia.

System STORK ma na celu zapewnienie, poprzez zastosowanie tzw. elektronicznej tożsamości, internetowego dostępu do usług e-administracji osobom pracującym lub żyjącym w innym kraju.

Szósta Europejska Konferencja Ministerialna na temat e-administracji zgromadziła w czwartek w Poznaniu 900 delegatów, którzy zastanawiają się jak rozwiać obawy związane z e-administracją, jak doprowadzić do współpracy poszczególnych narodowych systemów elektronicznej administracji i jakie decyzje polityczne należy podjąć, aby e-administracja mogła obniżyć koszty i wspomóc rozwój gospodarczy całej Unii.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Klasyfikacja budżetowa 202090.30 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama