| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wyłoniono Gminy Przyszłości 2011

Wyłoniono Gminy Przyszłości 2011

Stoszowice, Wierzchosławice i Bielsko-Biała zwyciężyły w konkursie na „Gminę Przyszłości 2011” organizowanym przez Forum Rozwoju Efektywnej Energii. W tym roku wyróżnione zostały gminy, które postawiły na innowacje w dążeniu do zwiększania efektywności energetycznej i ochrony klimatu. Nagrodzono m.in. pierwszą w Polsce szkołę pasywną, farmę fotowoltaiczną oraz program promujący innowacyjne wykorzystanie energii.

Wierzchosławice nagrodzono za projekt budowy „Farmy fotowoltaicznej”. Przedsięwzięcie obejmowało montaż ponad 4 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 1 MW. Wybudowany obiekt jest przykładem zastosowania nowoczesnych rozwiązań technicznych i możliwości pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Rezultatem projektu będzie wytwarzanie czystej energii elektrycznej ze źródła, jakim są promienie słoneczne. Dzięki temu zwiększy się udział energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym Polski. Wpłynie to także na poprawę klimatu i ochronę środowiska naturalnego.

Bielsko-Biała została nagrodzona za realizację „Kampanii promocyjno-edukacyjnej ENGAGE”. Projekt miał na celu zachęcenie mieszkańców do racjonalnego i świadomego gospodarowania energią i podjęcia działań na rzecz zmniejszenia jej zużycia. W ramach kampanii edukowano oraz budowano świadomość społeczności lokalnej w zakresie proekologicznych rozwiązań energetycznych.

Zwycięzców wyłonili członkowie Kapituły konkursu:

- dr inż. Arkadiusz Węglarz, Krajowa Agencja Poszanowania Energii

- dr Andrzej Hałasiewicz, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polski- dr Filip Elżanowski, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

- Sylwester Śmigiel, Przewodniczący Forum Rozwoju Efektywnej Energii

- Bożena Wróblewska, Kierownik Działu Innowacji, GASPOL

Oficjalne ogłoszenie wyników odbyło się 7 grudnia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, podczas V Forum Gospodarczego, prestiżowego wydarzenia towarzyszącego polskiej prezydencji w UE.

Więcej informacji o konkursie na: www.kibicujklimatowi.pl

Partnerzy konkursu:

-   Forum Rozwoju Efektywnej Energii

-  Krajowa Agencja Poszanowania Energii

-  Związek Powiatów Polskich

-  Centrum Doradztwa Rolniczego

-  PKPP Lewiatan

-  Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich

-  Polskie Towarzystwo Energetyki Słonecznej

-  Stowarzyszenie Energii Odnawialnej

-    Polska Organizacja Gazu Płynnego

-    Panel Słoneczny 20x2020

-  Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych

-  Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych

Patroni medialni:

-    Puls Biznesu

-    TVS

-  Przegląd Komunalny

-  Czysta Energia

-  Energieodnawialne.pl

-  Ogrzewnictwo.pl

-  E-petrol.pl

Konkurs „Gmina przyszłości” (www.kibicujklimatowi.pl) to inicjatywa, której celem jest wyłonienie polskich gmin podejmujących aktywne działania na rzecz ochrony klimatu poprzez wdrażanie innowacyjnych i przyjaznych środowisku rozwiązań energetycznych oraz edukację na ten temat. Konkurs ma za zadanie zachęcać i aktywizować przedstawicieli gmin i lokalnych liderów do inicjowania proekologicznych działań w ich regionie. Ponadto ma zwrócić uwagę na ważną rolę polskich gmin w realizacji polityki energetycznej polski i Unii Europejskiej. Strategicznym partnerem konkursu od 2011 r. zostało Forum Rozwoju Efektywnej Energii FREE.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »