REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W gminie Mikołajki - więcej miejsc noclegowych niż mieszkańców

REKLAMA

W Mikołajkach i okolicy na potęgę buduje się hotele i rozbudowuje już istniejące. W gminie jest już więcej miejsc noclegowych niż stałych mieszkańców - cieszy to sklepikarzy i restauratorów, martwi hotelarzy i stałych mieszkańców.

W Mikołajkach i okolicy na potęgę buduje się hotele i rozbudowuje już istniejące. W gminie jest już więcej miejsc noclegowych niż stałych mieszkańców - cieszy to sklepikarzy i restauratorów, martwi hotelarzy i stałych mieszkańców.

REKLAMA

Mikołajki w ostatnich latach z małej rybackiej miejscowości zmieniły się w kurort: w nowoczesnym stylu zabudowano nadbrzeże, zmodernizowano rynek włącznie z odnowieniem kultowej fontanny z Królem Sielaw, powstało kilka nowych hoteli i pensjonatów, namnożyło się luksusowych sklepów i budek z fast-foodami.

"Gościom te zmiany bardzo się podobają, chwalą to, jak zmieniają się Mikołajki, jak pięknieją. Ludzie, zwłaszcza z Warszawy, lubią tu odpoczywać" - przyznał PAP Marcin Jastrzębski, dyrektor jednego z hoteli położonego nad jeziorem Mikołajskim.

"To miasteczko ma już wyrobioną markę, renomę, ludzie w Polsce i Europie znają Mikołajki" - przyznał właściciel wybudowanego rok temu niewielkiego hotelu Jacek Jaworski.

Jak powiedziała PAP Stella Hałaburda z urzędu miasta i gminy w Mikołajkach, w miasteczku jest już blisko 2 tys. miejsc noclegowych (a 4 tys. mieszkańców), a w gminie miejsc noclegowych jest w sumie 9 tys., a stałych mieszkańców - 8 tys.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"A to jeszcze nie koniec nowych miejsc noclegowych" - zauważył w rozmowie z PAP burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski, który jest bardzo zadowolony z przeprowadzanej właśnie rozbudowy kilku hoteli i "zupełnie wyjątkowej" budowy prowadzonej na Ptasiej Wyspie w samym środku jeziora Mikołajskiego. Tam firma należąca do Grupy Kapitałowej Inpro realizuje budowę o wartości 58,37 mln zł.

Na środku jeziora, na wyspie, Inpro buduje czterogwiazdkowy hotel. Jak poinformowała PAP przedstawicielka inwestora Justyna Płocica, będzie w nim 77 pokoi hotelowych oraz 19 komfortowych apartamentów, wykończonych pod klucz, o powierzchniach od 31,6 m kw. do 114,8 m kw. Cena metra kwadratowego będzie wynosić ok. 35 tys. zł. - jak na Mazury jest to suma zawrotna.

Hotel budowany na wyspie pierwszych gości ma przyjąć już w przyszłym roku.

"Szacujemy, że w perspektywie najbliższego roku przybędzie kolejnych tysiąc miejsc noclegowych" - przyznała PAP Stella Hałaburda.

Wzrost liczby miejsc hotelowych w Mikołajkach i okolicy sprawia, że już istniejące hotele i pensjonaty muszą bardziej starać się o klienta. Jacek Jaworski przyznał PAP, że świadomie zainwestował w budowę nowego hotelu, bo wie, że oferując wysoki poziom usług w tak pięknym miejscu jak Mikołajki zawsze znajdzie odbiorcę.

Hotele oprócz wysokiej jakości swych usług starają się oferować gościom nowe udogodnienia, np. opiekę nad dziećmi.

REKLAMA

"Organizujemy dzieciom wycieczki po okolicy, naukę pływania, gry i zabawy. W tym czasie ich rodzice odpoczywają" - przyznał Marcin Jastrzębski. Przyznał jednak, że atrakcji w okolicy nie ma za wiele i oferty dla gości obejmują zaledwie kilka dni.

"A wzrost liczby miejsc hotelowych sprawi, że poza sezonem każdy będzie walczył o klienta, obniżając cenę do minimum. Przecież poza sezonem Mikołajki i okolice są jak po dżumie: ciche i puste" - dodał Jastrzębski.

Podobny pogląd ma właścicielka jednej z restauracji, Barbara Grabowska. Jej leżący nad samym jeziorem lokal czynny jest cały rok.

"Latem mam mnóstwo gości, zatrudniam dodatkowych ludzi, więc cieszę się, że rośnie liczba miejsc noclegowych, bo to dla mnie perspektywa nowych gości. Martwi mnie jednak to, że sezon u nas trwa tak krótko, praktycznie tylko latem, bo już teraz poza sezonem mam takie dni, że nie jada u mnie ani jedna osoba, a ludzi zatrudniam i podatki płacę okrągły rok" - zauważyła w rozmowie z PAP Grabowska.

Przedsiębiorcy z branży turystycznej zgodnie zauważają, że wzrost ilości miejsc noclegowych powinien iść w parze z promocją Mikołajek i budową tu infrastruktury turystycznej, która zatrzymywałaby gości na dłużej - zarówno latem, jak i w innych porach roku. Mówią o potrzebie budowy ścieżek rowerowych, placów zabaw dla dzieci, wytyczeniu nowych szlaków turystycznych czy zbudowaniu wyciągu narciarskiego.

"Nowe inwestycje to nowe podatki, będziemy inwestować" - przyznał w rozmowie z PAP burmistrz Jakubowski dodając, że "wiele jest jeszcze do zrobienia".

Wzrost liczby miejsc hotelowych nie jest na rękę jednak nielicznej grupie mieszkańców, którzy z branżą turystyczną nie mają nic wspólnego.

"W restauracjach ceny ustawione są pod gości z Warszawy, nie stać mnie nawet na wyjście tam raz w miesiącu. Co mi po nowych knajpach i hotelach, jak to nie dla mnie? Dla mnie wzrost turystów to większe kłopoty ze znalezieniem parkingu, większy hałas, większe kolejki" - powiedziała PAP pracująca w budżetówce mieszkanka Mikołajek.

Zwykłych mieszkańców Mikołajek i okolicy najbardziej cieszy, że jedną z nowych inwestycji w ostatnich latach jest sklep jednej z sieci dyskontowych. "Dzięki temu skończyły się praktyki podnoszenia cen na lato i zostawiania takich wysokich na cały rok. Ta inwestycja moim zdaniem opłaciła się nam, mieszkańcom, najbardziej" - dodała w rozmowie z PAP emerytka. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA