REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opole: Wspólny transport i promocja turystyki wśród zadań aglomeracji

REKLAMA

Wspólny transport zbiorowy dla mieszkańców i wspólna promocja atrakcji turystycznych - to oczekiwania władz gmin wchodzących w skład rozpoczynającej działalność Aglomeracji Opolskiej. W poniedziałek odbyło się jej pierwsze uroczyste zgromadzenie.

Podczas spotkania, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, przedstawiciele 20 samorządów które ostatecznie weszły w skład aglomeracji, wysłuchali m.in. podsumowania badań ankietowych, które od sierpnia do września zostały przeprowadzone w gminach tworzących Aglomerację Opolską. Dotyczyły one wspólnych celów i oczekiwań wobec aglomeracji.

REKLAMA

Wśród wspólnych celów, które mogłaby zrealizować aglomeracja, wymienione zostały m.in.: transportu zbiorowego dla mieszkańców, wspólne pakiety turystyczne czy walka o inwestorów i stworzenie wspólnej oferty inwestycyjnej, a także tworzenie i uzbrajanie terenów inwestycyjnych.

Ankietowani wskazali też na potrzebę wypracowania wspólnej koncepcji zagospodarowania przestrzennego, utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego i stworzenie programu ochrony przeciwpowodziowej.

REKLAMA

Naczelnik wydziału ds. europejskich i planowania rozwoju opolskiego urzędu miasta Danuta Wesołowska omawiając ankiety powiedziała też, iż zdaniem samorządowców potrzebna byłaby organizacja spójnego systemu gospodarowanie odpadami czy inwentaryzacja zasobów przyrodniczych Aglomeracji Opolskiej. "Były też samorządy, które wskazały na potrzebę utworzenia ogrodu botanicznego i arboretum w gminie Prószków" - dodała naczelnik.

W ankietach pojawiły się również pomysły na programy stypendialne, wspólne planowanie sieci ścieżek rowerowych oraz wykorzystanie potencjału rzeki Odry np. poprzez budowę marin, zagospodarowanie nabrzeży czy organizowanie rejsów wycieczkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński zapowiedział, że nawet w przyszłym miesiącu mógłby powstać sekretariat aglomeracji. Pokierować nim mógłby doświadczony, emerytowany samorządowiec. Utrzymanie sekretariatu przechodziłoby np. co trzy miesiące na kolejną gminę.

Burmistrz Prószkowa Róża Malik zaznaczyła, że aglomeracja powinna była powstać już kilka lat temu. "Dzięki temu być może wiele inwestycji udałoby się już razem skończyć albo niepotrzebnie ich nie wykonywać, licząc na komplementarność takiego zrzeszenia" - stwierdziła.

REKLAMA

Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura i burmistrz Gogolina Joachim Wojtala przekonywali, że dzięki aglomeracji gminy nie będą konkurować tylko się uzupełniać. "Jeśli ja mam ładną halę z dobrą akustyką, to koncerty możemy organizować u mnie. U kolegi jest kino, więc ja nie muszę go budować" - tłumaczył Wojtala.

Zdaniem burmistrza Gogolina nie ma obawy, że o dużego inwestora będą spory. "Jeśli wybierze sąsiednią gminę to i tak mieszkańcy mojej znajdą tam pracę" - skwitował. I dodał: "Nie ma ryzyka. Na tej współpracy można tylko zyskać".

Marszałek Józef Sebesta gratulując powołania aglomeracji powiedział, że jest ona szansą lepszy rozwój całego regionu i pozyskanie dodatkowych pieniędzy z UE. "A Unia w kolejnej perspektywie finansowej premiować będzie właśnie kompleksowe, integrujące podejście" - dodał.

Demograf dr Kazimierz Szczygielski ostrzegł w poniedziałek członków aglomeracji, że w najbliższych latach spadać będzie w regionie liczba ludzi (od 2002 do 2050 r. nawet o 29 proc), spadnie liczba osób pracujących, a więc obniżą się dochody z podatków. Dlatego jego zdaniem trzeba zawiązać współpracę i wymyślić coś niszowego, czym mogłaby się promować aglomeracja. "To ważne tym bardziej, że leżymy między aglomeracjami dolnośląską i śląską. To jakbyśmy byli - odnosząc się do liczebności - między Finlandią a Norwegią" - skwitował.

Aglomerację stworzyły: Opole, Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Gogolin, Izbicko, Komprachcice, Krapkowice, Lewin Brzeski, Łubniany, Murów, Niemodlin, Ozimek, Popielów, Prószków, Strzeleczki, Tarnów Opolski, Turawa, Walce i Zdzieszowice (bez Tułowic, które wcześniej zapowiadałyt swoją przynależność).

Ma ona powierzchnią 2,3 tys. km kw., z czego 91,5 proc. stanowią tereny wiejskie. Na terenie aglomeracji mieszka ponad 335 tys. osób - 1/3 woj. opolskiego. "Nie należy się przejmować kimś kto powie, że to mała aglomeracja. Spełnia wszystkie wymogi" - zapewnił dr Szczygielski. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

REKLAMA

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA