REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych w podkomisji

mieszkanie dla młodych
mieszkanie dla młodych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Posłowie są jednomyślni w kwestii ułatwiania nabycia pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Nie ma jedynie porozumienia, czy projekt ma dotyczyć tylko rynku pierwotnego, czy też wtórnego. PSL proponuje włączyć w projekt także domy jednorodzinne. Czy sytuacja budżetu pozwala na rozszerzenie programu?

Posłowie chcą rozszerzenia programu Mieszkanie dla Młodych - MdM. Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych rozpoczęła prace. Przez prawie 3 godziny posłowie PiS, PSL oraz Platformy Obywatelskiej pytali przedstawiciela rządu o możliwość objęcia tym programem również lokali pochodzących z rynku wtórnego oraz domów jednorodzinnych.

REKLAMA

Posłanka PO Krystyna Skowrońska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że w tej sprawie nie ma podziałów politycznych. Zapewniła, że wszyscy posłowie chcą, żeby jak najlepiej zabezpieczyć potrzeby młodych. "Nie dzielimy się na koalicję i opozycję" - mówiła.

REKLAMA

Podczas posiedzenia posłowie nie zgłaszali poprawek. Na następnym opozycja i koalicyjny PSL zaproponują, by pomoc państwa nie ograniczyła się wyłącznie do mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym. Zaproponują też, by system dopłat obejmował domy jednorodzinne.

Zdaniem Gabrieli Masłowskiej z PiS rozszerzenie programu o rynek wtórny ułatwi podjęcie decyzji o zakupie pierwszego mieszkania i wbrew temu co mówi rząd, nie zahamuje rozwoju budowy nowych lokali. Posłanka przekonywała, że na rynku wtórnym mieszkania są tańsze, więc za taką samą kwotę można kupić większe lokum. Natomiast ci, którzy sprzedają mieszkania na rynku wtórnym na ogół poprawiają sobie standard życia i kupują inne w lepszej dzielnicy, albo bardziej nowoczesne, albo budują domy. Dlatego - jak mówiła - rozszerzenie programu o rynek wtórny nie zahamuje rozwoju budownictwa mieszkaniowego, czego obawiał się rząd. 

Polecamy: Mieszkanie dla Młodych 2014

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Andrzej Dąbrowski z PSL przypomniał, że na wsiach i w małych miasteczkach młodzi ludzie budują głównie domy jednorodzinne. Wykluczenie ich z tego programu jest - zdaniem posła - co najmniej niesprawiedliwe.

Zapędy posłów studzi przedstawiciel rządu. Piotr Styczeń, wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej powiedział IAR, że sytuacja budżetu nie pozwala na rozszerzenie programu. Jego zdaniem MdM budzi podobne emocje jak program z 2006 roku "Rodzina na swoim”. Tyle, że wtedy rozwijająca się gospodarka była w stanie sprostać wydatkom - teraz musimy je limitować. I pochodną tego limitu właśnie jest ten system ograniczeń, który proponujemy - powiedział Styczeń.
Program Mieszkanie dla młodych ma być skierowany do młodych małżeństw i osób samotnych do 35. roku życia. Ma pomóc im w zakupie pierwszego własnego mieszkania na rynku pierwotnym. Zakłada dofinansowanie państwa do wkładu własnego, potrzebnego do zaciągnięcia kredytu hipotecznego zwiększając w ten sposób zdolność kredytową.

Zobacz również: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

MEN: wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA