REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd zajmie się prezydenckim projektem dotyczącym obrony państwa

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt nowelizacji o powszechnym obowiązku obrony precyzuje termin "czas wojny", zadania Naczelnego Dowódcy na tę okoliczność i kompetencje kandydata na to stanowisko.

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11. posiedzeniu ma przyjąć stanowisko wobec prezydenckiego projektu dot. kierowania obroną państwa w czasie wojny. Ministrowie zajmą się też projektem ustawy związanej z realizacją Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

REKLAMA

Przedstawiony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego projekt nowelizacji o powszechnym obowiązku obrony precyzuje termin "czas wojny", zadania Naczelnego Dowódcy na tę okoliczność i kompetencje kandydata na to stanowisko.

REKLAMA

Projekt odnosi się do konstytucyjnego terminu "czas wojny", występującego łącznie w ponad stu aktach prawnych, w tym w ok. 40 ustawach i 70 rozporządzeniach. Regulacje te dotyczą wielu obszarów działalności państwa - odnoszą się nie tylko do działalności organów administracji publicznej, ale również do przedsiębiorców i innych jednostek organizacyjnych, organizacji społecznych oraz osób fizycznych.

"Czas wojny" to termin odnoszący się zasadniczo do czasu rzeczywistych działań wojennych - konfliktu zbrojnego na dużą skalę prowadzonego na terytorium naszego państwa. "Stan wojny" byłby - w myśl projektu - określany przez prezydenta na wniosek Rady Ministrów, tak aby instytucje państwowe, przedsiębiorcy i inne podmioty mające zadania na czas wojny wiedzieli, kiedy się on zaczyna i kończy.

Rząd zajmie się też m.in. projektem założeń do nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, który zakłada m.in. wzmocnienie uprawnień Rzecznika Praw Pacjenta w zakresie ochrony indywidualnych praw pacjentów oraz uproszczenie procedur wnoszenia sprzeciwu wobec opinii lekarza. Projektowana nowelizacja dotyczy też dostępu do dokumentacji medycznej oraz ochrony zawartych w niej danych osobowych i informacji o stanie zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z propozycją, w przypadku stwierdzenia ponownego naruszenia tego samego prawa Rzecznik Praw Pacjenta mógłby nałożyć na podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych karę finansową. Dodany ma zostać przepis umożliwiający pacjentom złożenie skargi do sądu administracyjnego na rozstrzygnięcia Rzecznika Praw Pacjenta.

Nowelizacja ma także uprościć procedury składania sprzeciwu wobec opinii, albo orzeczenia lekarza; ma nie być już wymogu wskazania w sprzeciwie przepisu, z którego wynikają prawa lub obowiązki pacjenta, na które opinia albo orzeczenie ma wpływ. Proponuje się również m.in. doprecyzowanie, że sprzeciw przysługuje także w przypadku odmowy wydania opinii lub orzeczenia, a także odmowy skierowania na badania diagnostyczne, jeśli są one niezbędne do wydania takiej opinii lub orzeczenia.

Rada Ministrów rozpatrzy ponadto m.in. projekt ustawy związanej z realizacją polskiego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, na który przeznaczonych jest ok. 13,5 mld euro.

Celem projektowanej ustawy ws. wspierania rozwoju obszarów wiejskich ze środków UE, jest stworzenie podstaw prawnych wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Konieczność opracowania nowej ustawy wynika z rozpoczęcia nowej, siedmioletniej perspektywy finansowania rozwoju obszarów wiejskich.

Projekt uwzględnia nowe podstawy i nowe zasady realizacji PROW wynikające z nowego podejścia Komisji Europejskiej do wspólnej polityki rolnej, dotyczy to m.in. wprowadzenie nowych środków wsparcia rozwoju obszarów wiejskich. Przede wszystkim większy nacisk będzie kładziony na działania proekologiczne oraz na wdrażanie nowych technologii do rolnictwa.

Rada Ministrów zajmie się także projektem ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Celem propozycji przygotowanej przez resort rolnictwa jest stworzenie podstaw prawnych dla realizacji rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (RLKS) przy finansowaniu tych działań z funduszy unijnych. Konieczność opracowania ustawy dot. wspierania rozwoju lokalnego (RLKS) wynika z rozpoczęcia nowej, siedmioletniej perspektywy finansowania polityk UE w latach 2014-2020 i przygotowania polskich przepisów na podstawie nowego pakietu unijnych aktów prawnych, regulujących zasady ich wdrażania.

Wejście w życie ustawy umożliwi wdrożenie m.in. działania LEADER, które dotychczas stanowiło jedną z tzw. osi w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz osi zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa. W nowej perspektywie LEADER będzie mógł być finansowany z także z funduszu spójności (fundusz rozwoju regionalnego).

W ramach tzw. osi LEADER, która jest częścią PROW, funkcjonują Lokalne Grupy Działania złożone z samorządowców, społeczników oraz przedsiębiorców i obejmujące zwykle tereny kilku gmin.

Ministrowie zajmą się również projektem nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych. Został on przygotowany przez resort finansów, a jego głównym celem jest dostosowanie polskiego prawa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z czerwca 2013 r. odnoszącego się do wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych.(PAP)

Polecamy serwis: Bezpieczeństwo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA