REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwa projekty zmian w Kodeksie wyborczym w Sejmie

Wybory Fot. Fotolia
Wybory Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Projekt obywatelski zakłada, że mężowie zaufania będą mogli rejestrować prace obwodowej komisji wyborczej jeszcze przed rozpoczęciem głosowania. W drugim projekcie zaproponowano, by karty do głosowania były opatrywane naklejkami identyfikującymi oraz urzędowymi naklejkami wyborczymi.

W Sejmie dwa projekty ws. zmian w Kodeksie wyborczym

Nagrywanie prac obwodowych komisji wyborczych, klasyfikacja głosów nieważnych, pojedyncza karta do głosowania - to propozycje zawarte w dwóch projektach zmian w Kodeksie wyborczym, którymi w tym tygodniu zajmie się Sejm. Jeden to projekt obywatelski, drugi - grupy posłów.

REKLAMA

Oba projekty powstały w związku z kontrowersjami wokół ubiegłorocznych wyborów samorządowych.

Pierwszy z nich to, obywatelska inicjatywa ustawodawcza "Uczciwe wybory" - zawiera ona rozwiązania z projektu PiS odrzuconego przez Sejm w ub. roku.

Projekt obywatelski zakłada, że mężowie zaufania będą mogli rejestrować prace obwodowej komisji wyborczej jeszcze przed rozpoczęciem głosowania, czyli m.in. podczas sprawdzenia i opieczętowania urny wyborczej. Nagrywać prace komisji mogliby aż do zamknięcia lokalu wyborczego i podpisania protokołu z głosowania. Ponadto projekt dopuszcza "transmisję z lokalu wyborczego" w dniu głosowania.

Zobacz również: Zmiany w Kodeksie wyborczym od 2016 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W protokołach z głosowania miałyby znaleźć się przyczyny głosów nieważnych. Członkowie komisji i mężowie zaufania mieliby prawo do otrzymania kopii protokołu głosowania.

REKLAMA

Projekt zakłada także, że karta do głosowania byłaby pojedynczą kartą zadrukowaną tylko po jednej stronie, opatrzoną pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i hologramem umieszczanym na karcie podczas wydawania jej wyborcy przez komisję. Urna wyborcza miałaby być "przejrzysta", a głosy przed wrzuceniem do urny trzeba byłoby włożyć do koperty.

Zgodnie z projektem obywatelskim w skład Państwowej Komisji Wyborczej mieliby wchodzić - oprócz sędziów zgłaszanych przez prezesów TK, SN i NSA - także sędziowie rekomendowani przez kluby poselskie; kadencja sędziów odpowiadałaby kadencji Sejmu.

Obywatelska propozycja znosi zapisaną w Kodeksie wyborczym, możliwość przeprowadzenia dwudniowych wyborów, a także głosowanie korespondencyjce, które zdaniem projektodawców, "w istotny sposób zwiększa ryzyko nieprawidłowości". Projekt wprowadza zastrzeżenie dotyczące zmiany obwodów wyborczych. Ponadto komisarze wyborczy mieliby przejąć zadania wójta, burmistrza i prezydenta miasta dotyczące organizacji wyborów. Ponadto organizacje społeczne do komisji wyborczych mogłyby wyznaczyć po jednym obserwatorze społecznym. Projekt przedłuża także terminy na składanie i rozpatrywanie protestów wyborczych.

W projekcie wnioskodawcy proponują, aby urządzenia techniczne i oprogramowanie służące elektronicznej obsłudze wyborów były usytuowane na terytorium Polski i były w wyłącznej dyspozycji PKW i KBW.

REKLAMA

Drugi z projektów, którymi w tym tygodniu zajmie się Sejmi, pod koniec lutego złożyli: posłowie należący obecnie do klubów: Zjednoczonej Prawicy, PSL, SLD, a także posłowie niezrzeszeni oraz posłanka koła Ruch Palikota. Są to m.in.: Jarosław Gowin (Zjednoczona Prawica), Patryk Jaki (Zjednoczona Prawica), Jacek Żalek (Zjednoczona Prawica), Tomasz Pacholski (PSL), Henryk Kmiecik (PSL), Tomasz Makowski (PSL), Marek Stolarski (SLD), Artur Górczyński (SLD), Przemysław Wipler (niezrz.), Łukasz Gibała (niezrz.), Adam Hofman (niezrz.), Małgorzata Marcinkiewicz (Ruch Palikota). Poparcie dla projektu pod koniec kwietnia wycofali Artur Dębski i Paweł Sajak (obaj obecnie w PSL).

W projekcie zaproponowano, by karty do głosowania były opatrywane naklejkami identyfikującymi oraz urzędowymi naklejkami wyborczymi - oznaczonymi unikalnym numerem oraz kodem kreskowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyborca mógłby odszukać swój głos w stworzonym do tego celu systemie informatycznym. Wyborca oddawałby głos nie przez postawienie krzyżyka, ale naklejenie naklejki wyborczej. Informacje o karcie do głosowania do systemu wyborczego byłyby wprowadzane za pomocą skanera.

Projekt dopuszcza nagrywanie wszystkich czynności wyborczych, jeszcze przed rozpoczęciem głosowania jak m.in. przygotowanie urny wyborczej, głosowanie aż do sporządzenia i wywieszenia przez komisje obwodowe protokołu z głosowania.

Karta do głosowania miałaby być jednym, jednostronnie zadrukowanym arkuszem. Ponadto PKW w uchwale miałaby określić ujednolicony wzór urny wyborczej. Ponadto w protokołach z głosowania byłaby informacja o przyczynach głosów nieważnych.

Sejm pracuje już nad projektem prezydenckim noweli Kodeksu wyborczego; do Sejmu trafił także projekt SLD zmian w Kodeksie. (PAP)

Polecamy serwis: Ustrój i jednostki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    REKLAMA

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA