REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej obostrzeń przy zatrudnianiu radnych

Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W projekcie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym zakłada się rozszerzenie katalogu ustawowych zakazów zatrudniania radnych gminnych, powiatowych oraz sejmiku województwa, a także katalogu osób objętych ograniczeniami w prowadzeniu działalności gospodarczej. Proponuje się m.in. zakaz zatrudnienia radnych w urzędach jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowych jednostkach organizacyjnych.

Projekt ws. poszerzenia zakazu zatrudniania radnych - do podkomisji

REKLAMA

Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zdecydowała w środę o skierowaniu do dalszych prac w podkomisji, projektu nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Zakłada się w nim rozszerzenie katalogu ustawowych zakazów zatrudniania radnych.

Podczas środowego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Przygotowali go m.in. posłowie Ruchu Palikota.

Komisja zdecydowała, że dalsze prace nad dokumentem będą toczyć się w podkomisji stałej ds. ustroju samorządu terytorialnego.

Zobacz również: Działalność gospodarcza radnego z wykorzystaniem mienia gminy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W projekcie zakłada się rozszerzenie katalogu ustawowych zakazów zatrudniania radnych gminnych, powiatowych oraz sejmiku województwa, a także katalogu osób objętych ograniczeniami w prowadzeniu działalności gospodarczej. Proponuje się m.in. zakaz zatrudnienia radnych w urzędach jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowych jednostkach organizacyjnych.

Jak mówił poseł Ruchu Palikota Andrzej Lewandowski, prezentując propozycje, celem tego zakazu jest przede wszystkim wyeliminowanie możliwości nacisków na radnego przez władzę wykonawczą w gminie, powiecie lub województwie. Nowelizacja ma też wzmocnić przejrzystość i niezależność sprawowania mandatu przez radnych gminy, powiatu oraz sejmiku województwa.

Lewandowski zaznaczył, że korupcja i nepotyzm są jednymi z najpoważniejszych problemów, z jakim borykają się polskie samorządy. Jak wskazał, praktyka ostatnich lat pokazała, że wielu samorządowców po wygranych wyborach nadal pozostaje zatrudnionych w lokalnych urzędach, bądź też umieszcza w nich powiązane ze sobą osoby. "Problem kumoterstwa w zatrudnianiu w podległych samorządowi jednostkach wykracza poza teren gmin" - dodał.

Podkreślił też, że radny powinien otrzymywać wynagrodzenie z takich źródeł, aby nie był uzależniony od władz wykonawczych gminy, powiatu lub województwa, w którym sprawuje mandat. Według niego uniemożliwienie zatrudnienia bliskich samorządowców pomoże zlikwidować zjawisko nepotyzmu oraz kumoterstwa, a ponadto zwiększy poziom transparentności władz lokalnych.

REKLAMA

Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich poinformował, że jego organizacja negatywnie ocenia projekt. M.in. brakuje w nim rozróżnienia, czym jest urząd gminy a czym jednostka organizacyjna gminy. "Czy nauczyciel jest pracownikiem samorządowym, czy nie? Oczywiście wiemy, że nie, ale z drugiej strony szkoła jest jednostką organizacyjna gminy" - mówił.

Według niego w projekcie "mamy do czynienia z próba stygmatyzacji pewnych zawodów", m.in. nauczycieli, pracowników opieki społecznej czy jednostek kultury. Jak zaznaczył, to są jednostki organizacyjne, powiązane z gminą poprzez budżet, a nie bezpośrednią podległość.

Według Świętalskiego dzisiejsze regulacje wystarczają do likwidacji nepotyzmu. Jak zaznaczył, jeśli praktyka tego nie potwierdza, to trzeba zmienić praktykę a nie prawo, które jest dobre.

Podobną opinię przedstawił Związek Powiatów Polskich. Ponadto według ZPP opinia, że korupcja jest jednym z najpoważniejszych problemów samorządu, jest obraźliwa i wskazuje na "brak rozeznania w problemach samorządu". (PAP)

Polecamy serwis: Ustrój i jednostki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    REKLAMA

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA