REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy zapewnią lokale zastępcze do 2025 r.

Prawo, nieruchomości/ Fot. Fotolia
Prawo, nieruchomości/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gminy mają obowiązek zapewnienia lokalu zastępczego osobom, których mieszkania zostały przeznaczone do rozbiórki lub remontu. W obecnym stanie prawnym obowiązek ten wygasał 31 grudnia 2015 roku. Posłowie PiS złożyli projekt zmian w ustawie wydłużający ten obowiązek o kolejne 10 lat - do 31 grudnia 2025 roku.

Komisje: do 2025 r. gminy zapewnią lokale zastępcze za mieszkania do rozbiórki

Do 2025 r. gminy będą musiały zapewnić lokal zastępczy oraz pokryć koszty przeprowadzki dla osób, których mieszkania zostały przeznaczone do rozbiórki lub remontu - przewiduje projekt noweli ustawy o ochronie praw lokatorów przyjęty w czwartek przez sejmowe komisje.

REKLAMA

Obecna ustawa przewiduje, że obowiązek ten miał wygasnąć z końcem 2015 roku.

W czwartek na wspólnym posiedzeniu Komisji Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Samorządowej odbyło się pierwsze czytanie projektu zmian ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego. Projekt został przyjęty przez komisje bez poprawek.

Zobacz również: Kto decyduje o zasadach wykupu resztówek

W obecnym stanie prawnym obowiązek zapewnienia lokali zastępczych wygasał z dn. 31 grudnia 2015 roku. Posłowie PiS złożyli projekt zmian w ustawie wydłużający ten obowiązek o kolejne 10 lat - do 31 grudnia 2025 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na problem ten zwracał uwagę także Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO tłumaczył, że gdyby z dniem 1 stycznia 2016 nastąpiło zwolnienie gmin z obowiązku zapewnienia lokum, zostałby on przerzucony na właścicieli. Właściciele, jako osoby fizyczne, nie dysponują zasobem mieszkaniowym czy środkami finansowymi na zapewnienie lokalu spełniającego warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.

Zdaniem Rzecznika spowoduje to, że w większym niż dotychczas stopniu niewykonalny stanie się obowiązek opróżnienia budynków nadany decyzją powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Poseł sprawozdawca Grzegorz Schreiber (PiS) wskazywał, że nie przedłużenie tego obowiązku dla gmin może skutkować pogłębieniem problemu bezdomności. Jak dodał, w związku z tym, że obecna ustawa wygasa z końcem roku 2015 przedłużenie jej wydaje się w tym momencie konieczne. Podkreślił, że projekt ustawy leżał w Sejmie od sierpnia tego roku, jednak rządząca koalicja nie zajęła się nim.

Z zaproponowanym kształtem projektu poselskiego PiS nie zgodzili się posłowie PO. Wnioskowali oni o konsultacje społeczne z wójtami i burmistrzami, a także o stanowisko resortu infrastruktury oraz rządu w tej sprawie.

REKLAMA

Małgorzata Chmiel (PO) zwróciła uwagę, że przedłużenie tego obowiązku gminom nie rozwiąże problemu bezdomności, ze względu na małą skalę problemu. Jak mówiła, w Gdańsku od 2009 roku do 2015 roku do opróżnienia przeznaczono tylko 9 mieszkań.

"Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że właściciele prywatni niechętnie realizują obowiązki należytego utrzymania budynków mieszkalnych, w których lokale są wynajmowane lokatorom. Działania takie prowadzą do degradacji obiektów, a w konsekwencji - do konieczności ich wyburzenia. Takie nasze działanie będzie pogłębiało jeszcze tę sytuację" - oceniła Chmiel.

Jej zdaniem komisje powinny szukać takiego rozwiązania, aby właściciele włączali się w remonty lokali.

Z kolei Schreiber zauważył, że jeśli w większym mieście problem dotyczy jedynie 9 mieszkań to nie generuje on dużych kosztów dla gmin. Ponadto - jak mówił - obowiązek zapewnienia lokali przez gminy trwa od 2001 roku, więc nie są to nowe zadania nakładane na samorządy.

Posłowie opozycji proponowali także, aby obowiązek został nałożony na gminy tylko na rok. W ciągu tego czasu miałyby się odbyć stosowne konsultacje społeczne i rządowe. Zarzucali również wnioskodawcom brak oszacowania kosztów finansowych, które miałaby ponieść gmina w związku z wejściem noweli w życie.

W uzasadnieniu napisano, że nie ma możliwości oszacowania kosztów finansowych ponieważ nie jest znana liczba budynków będących własnością osób fizycznych oraz ich stan techniczny.(PAP)

kfk/ par/

Polecamy serwis: Zarządzanie nieruchomościami

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA